Reklama

Kraj

Warmińsko-mazurskie: znaleziono trzy balony – prawdopodobnie meteorologiczne

Joanna Kiewisz-Wojciechowska / PAP
Dodano: 05.03.2024
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Sosnowa Dębowa, 29.12.2023. Służby w miejscowości Sosnowa Dębowa w woj. lubelskim, 29 bm. Od rana służby poszukują w województwie lubelskim obiektu, który wleciał nad Polskę od strony granicy z Ukrainą. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że rano w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki. (mr) PAP/Darek Delmanowicz ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Lubelskie/ Trwają poszukiwania obiektu, który wleciał od strony granicy z Ukrainą***
Fot. PAP/Darek Delmanowicz Sosnowa Dębowa, 29.12.2023. Służby w miejscowości Sosnowa Dębowa w woj. lubelskim, 29 bm. Od rana służby poszukują w województwie lubelskim obiektu, który wleciał nad Polskę od strony granicy z Ukrainą. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że rano w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki. (mr) PAP/Darek Delmanowicz ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Lubelskie/ Trwają poszukiwania obiektu, który wleciał od strony granicy z Ukrainą***
Share
Udostępnij

W ostatnich dniach w woj. warmińsko-mazurskim znaleziono nie jeden, a trzy balony meteorologiczne – ustaliła PAP w prokuraturze. Wszystkie zostały zabezpieczone i zabrane przez wojsko. Nie zapadły decyzje, czy wyjaśnianiem ich pochodzenia zajmą się śledczy wojskowi, czy cywilni.

We wtorek we wsi Kierwik w gminie Świętajno policja zabezpieczyła i przejęła balon, prawdopodobnie meteorologiczny. Oficer prasowa policji w Szczytnie Emilia Pławska powiedziała PAP, że balon zauważył mieszkaniec okolicy w niedzielę. “Nie uznał jednak tego balonu za coś ważnego. Dopiero, gdy w poniedziałek usłyszał o znalezieniu takiego balonu w okolicach Miłakowa, poinformował policję. Było to jednak późno, na zewnątrz było już ciemno, dlatego policja podjęła balon we wtorek” – powiedziała PAP Pławska.

W poniedziałek balon znaleziono na polach pod Miłakowem w powiecie ostródzkim oraz – o czym służby nie informowały wcześniej – we wsi Harsz na Mazurach w powiecie węgorzewskim.

“Zostaliśmy poinformowani zarówno o balonie z Harszu, jak i Kierwika. Jeszcze nie zapadła decyzja, czy postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone na drodze wojskowej, czy cywilnej” – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Rzecznik prokuratury w Elblągu Ewa Ziębka powiedziała PAP, że w sprawie balonu spod Miłakowa tego typu decyzje także nie zapadły. “Sądzę, że więcej informacji będziemy mogli udzielić w przyszłym tygodniu” – dodała. W poniedziałek Ziębka mówiła mediom, że na elemencie balonu spod Miłakowa były napisy cyrylicą.

Wstępnie prokuratorzy i policjanci mówią, że wszystkie znaleziska to balony meteorologiczne.

Zarówno policja, jak i prokuratura zapewniają, że balony meteorologiczne nad regionem były znajdowane od dawna, zanim sytuacja międzynarodowa stała się napięta. “Czasami takie balony wypuszczano choćby po to, by sprawdzić kierunek wiatru” – powiedział PAP Brodowski. Zastrzegł jednak, że każde znalezisko wymaga sprawdzenia i zbadania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy