Reklama

Kraj

Szef BBN: prezydencki projekt – istotny dla odstraszania i obrony

brw/ mrr/ PAP
Dodano: 12.06.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 12.06.2024. Szef BBN Jacek Siewiera przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie, 12 bm. Sejm zajmie się pierwszym czytaniem, przedstawionego przez prezydenta RP, projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. (mr) PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 12.06.2024. Szef BBN Jacek Siewiera przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie, 12 bm. Sejm zajmie się pierwszym czytaniem, przedstawionego przez prezydenta RP, projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. (mr) PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Szef BBN Jacek Siewiera zaapelował w środę w Sejmie o przyjęcie prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Jego zdaniem, projekt jest istotny dla odstraszania i obrony.

Siewiera w trakcie debaty sejmowej zwrócił uwagę, że mimo doświadczeń po katastrofie smoleńskiej, kiedy obowiązki tragicznie zmarłego prezydenta przejął marszałek Sejmu, wciąż nie wprowadzono przepisów odpowiednio regulujących uprawnienia marszałków obu izb parlamentu w sprawach kierowania obroną państwa. Projekt przewiduje włączenie ich w ten proces.

Dodał, że projektowana ustawa przyczyniłaby się także do niezwłocznego informowania premiera, ministrów i marszałków o wydarzeniach kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa.

Szef BBN nawiązał do proponowanej zmiany systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, opowiadając się za przywróceniem dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz utworzeniem jednego połączonego dowództwa w miejsce obecnych dowództw generalnego i operacyjnego. Powołując się na swoje doświadczenia – jako żołnierza i lekarza – wyraził opinię, że gdyby w wojsku była odpowiednia struktura ewakuacji, udałoby się uniknąć śmierci żołnierza, który, raniony pod koniec maja na granicy, zmarł z ubiegłym tygodniu.

Siewiera za niezbędne uznał ustawowe zdefiniowanie zadań i uprawnień wojsk obrony cyberprzestrzeni, wskazując że Polska jest krajem w najwyższym stopniu narażonym na ataki informatyczne, przywołując przykład fałszywej depeszy nadanej w serwisie PAP. Zaapelował o poparcie projektu, podobnie jak w przypadku ustawy o obronie ojczyzny przed dwoma laty.

Prezydencki projekt zakłada m.in. przekształcenie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Operacyjnego w RSZ w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu będą podlegać odtworzone dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych (Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i WOT).

Projekt został wniesiony do Sejmu po raz pierwszy w sierpniu ub. r. Ponieważ izba nie zajęła się nim przed wyborami, projekt wymagał ponownego złożenia w nowej kadencji.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy