Reklama

Kraj

Sytuacja na Odrze stabilna, rząd obradował nad specustawą powodziową

PAP
Dodano: 24.09.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

W kolejnym dniu walki z powodzią służby poinformowały, że sytuacja na Odrze jest stabilna. Rząd pracował nad projektem specustawy, która ma być w środę przedstawiona w Sejmie.

Sytuacja na Odrze w lubuskim, jak informują służby, jest stabilna. Cały czas przechodzi tam fala kulminacyjna, a woda – zgodnie z danymi hydro.imgw.pl, stan z godz. 11.10 – ma wysokość 644 cm. “Taka wysokość wody utrzyma się do godz. 20. Widać powolną tendencję spadkową” – przekazał PAP dyrektor departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zielonogórskiego urzędu miasta Dariusz Mach. Dodał, że wysoki poziom rzeki utrzyma się do godz. 20, ale widać bardzo powolny spadek lustra wody. Podkreślił, że kluczowe jest to, czy wytrzymają wały po lewej stronie rzeki. Chodzi o odcinek około 50 km od miejscowości Wielobłota przez Przytoczki, Leśną Górę, Cigacice, aż do Czerwieńska. Chronią one miejscowości Jany, Stożne i Krępa znajdujące się w granicach Zielonej Góry.

Prognozy hydrologiczne dla województwa zachodniopomorskiego na razie są bardzo dobre – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Według prognoz stany alarmowe na południu regionu będą przekraczane od środy po południu. Wojewoda przekazał, że od poniedziałku, codziennie odbywają się wojewódzkie spotkania zespołu zarządzania kryzysowego z powiatami, w których mogą wystąpić zagrożenia. To powiaty myśliborski, gryfiński, goleniowski i policki oraz miasto Szczecin.

W miarę przesuwania się fali przesuwamy siły i środki do zabezpieczenia wałów – przekazał podczas wtorkowego posiedzenia rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MSWiA zapewnił, że zaangażowanie na obszarach popowodziowych nie ulega jednak zmniejszeniu.

We wtorek ministrowie informowali o sytuacji w związku z powodzią na początku posiedzenia rządu, podczas którego planowane jest przyjęcie projektu specjalnej specustawy, która pomoże w usuwaniu jej skutków. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, praktyka, zgodnie z którą początek posiedzenia rządu będzie jawny i będzie miał charakter “odprawy sztabowej”, ma utrzymać się przez najbliższe kilka tygodni.

Tusk poinformował, że zgodnie z obecnymi szacunkami na pomoc w trakcie powodzi oraz plan odbudowy po powodzi rząd będzie w stanie wygospodarować do 23 mld zł, wliczając w to środki europejskie. Dodał również, że informację ws. sytuacji powodziowej Rada Ministrów przestawi w Sejmie w środę o godz. 18.

W czwartek odbędzie się debata nad projektem specustawy powodziowej, zaś w sobotę “w godzinach południowych” rząd zbierze się na dodatkowym posiedzeniu, na którym przyjmie zmiany w przyszłorocznym budżecie.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaproponował, aby przyszły wtorek był dodatkowym dniem posiedzenia Sejmu; chce także powołania specjalnej komisji ds. ustawodawstwa związanego z powodzią. Chodzi o to, aby posłowie mogli rzetelnie procedować nowelizację ustawy powodziowej, która we wtorek wyjdzie z rządu.

Podczas wtorkowego posiedzenia głos zabrali przedstawiciele kluczowych resortów, które są zaangażowane w walkę z powodzią.

Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że rząd wprowadzi bezzwrotną pomoc dla kredytobiorców hipotecznych, polegającą na tym, że przez 12 miesięcy raty ich kredytów będą finansowane z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazywała, że do tej pory poszkodowanym przez powódź wypłacono łącznie 100 mln 409 tys. zł pomocy doraźnej. Chodzi o ponad 20 tys. rodzin; 1022 – w woj. dolnośląskim, 1164 – w woj. śląskim i 9272 – w woj. opolskim. Dziemianowicz-Bąk przypomniała przy tym, że wydała rozporządzenie upraszczające procedurę wnioskowania o taką pomoc.

Minister ds. UE Adam Szłapka powiedział we wtorek w Brukseli, że Polska otrzymała zapewnienie, iż pierwsze pieniądze na walkę ze skutkami powodzi będą pochodziły z polityki spójności. Dodał, że “maksymalnie szybko” rząd chce też uruchomić unijny Fundusz Solidarności.

We wtorek na stronach rządowych opublikowano także tekst projektu ustawy, która była przedmiotem obrad rządu i ma zapewnić władzom większe możliwości w skutecznym zwalczaniu następstwa powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Zakłada on m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych.

Zawarte w nim propozycje to m.in.: przyznanie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, udogodnienia pracownicze, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Projekt przewiduje też zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym. Wśród obszarów tematycznych, które wyszczególniono w projekcie, znalazł się też obszar sprawiedliwości, dotyczący m.in. nieodpłatnej pomocy prawnej dla poszkodowanych, możliwego zawieszenia egzekucji długów oraz postępowań. Zgodnie ze specustawą pracownikowi zamieszkującemu tereny powodziowe będzie przysługiwało zwolnienie od pracy w wymiarze 5 dni albo 40 godzin. Zmiany mają też ułatwić opiekę instytucjonalną nad dziećmi do lat 3. Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest zwolnienie rolników z obowiązku uiszczenia opłat m.in. za analizy chemiczno-fizyczne zalanych gleb, a także z opłat za naruszenie programu azotanowego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we wtorek poinformowało, że w 63 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych zlokalizowanych w województwach dotkniętych przez powódź zawieszone są zajęcia. Z codziennej informacji resortu opublikowanej w portalu X wynika, że najwięcej szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w których zawieszono zajęcia, jest w woj. dolnośląskim – 36. W woj. opolskim odnotowano 18 takich miejsc, a w woj. lubuskim – dziewięć.

130 zbiórek pieniędzy mogących mieć znamiona przestępstwa związanych z organizowaniem pomocy dla powodzian ujawnili do tej pory funkcjonariusze – poinformowało we wtorek Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. CBZC przekazało, że policjanci ujawnili też 35 kont społecznościowych szerzących dezinformacje i udostępniających wiadomości, które mogą mieć negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Rozpowszechnianą w mediach społecznościowych dezinformację o rzekomych brakach obuwia chroniącego żołnierzy przed skażoną wodą zdementował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Choć żołnierzom co do zasady jest dostarczane standardowe umundurowanie i ekwipunek, a kalosze nie wchodzą w jego skład, problem jest systemowo rozwiązany.

W Czechach po powodzi nadal zostaje pięć ofiar śmiertelnych i ośmioro zaginionych – poinformował czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan po ostatnim posiedzeniu Centralnego sztabu kryzysowego. Podczas powodzi ewakuowano 21,5 tys. osób; ponad półtora tys. uratowano przed wodą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy