Reklama

Kraj

Rekompensata dla Poczty Polskiej lege artis

Źródło: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Dodano: 20.11.2024
Foto: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Foto: Serwis informacyjny Komisji Europejskiej
Share
Udostępnij

Komisja Europejska zatwierdza rekompensatę dla Poczty Polskiej w związku ze świadczeniem usługi powszechnej.

KE zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, plany Polski dotyczące rekompensaty dla Poczty Polskiej z tytułu obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025.

W 2015 r. Poczta Polska została zobowiązana do świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2015–2025, ale nie otrzymała rekompensaty za lata 2015–2020. W grudniu 2022 r. Polska poinformowała Komisję o swoich planach zrekompensowania Poczcie Polskiej około 865 mln EUR na lata 2021–2025.

Margrethe Vestager

Obowiązek świadczenia usługi powszechnej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia doręczania listów i paczek w całej UE. Dzisiejsza decyzja potwierdza, że Polska planuje zrekompensować Poczcie Polskiej świadczenie powszechnych usług pocztowych w całym kraju z korzyścią dla obywateli i zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji

Ocena Komisji

Komisja oceniła proponowany środek z punktu widzenia unijnych zasad pomocy państwa, w szczególności art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz zasad dotyczących rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych na podstawie zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (UOIG) oraz dyrektywy o usługach pocztowych.

Komisja stwierdziła, że:

  • Zakres obowiązku świadczenia usługi powszechnej jest zgodny z definicją zawartą w dyrektywie o usługach pocztowych. W szczególności obejmuje doręczanie do urzędów pocztowych i skrzynek pocztowych co najmniej pięć dni w tygodniu przesyłek pocztowych o wadze do dwóch kilogramów, paczek pocztowych o wadze do 20 kilogramów, poleconych listów i przesyłek dla osób niewidomych i niedowidzących.
  • Powierzenie Poczcie Polskiej obowiązku świadczenia usługi powszechnej w zakresie usług pocztowych w wyniku przetargu zorganizowanego przez władze polskie jest zgodne z przepisami dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych oraz z dyrektywą o usługach pocztowych.
  • Rekompensatę oparto na solidnej i zachowawczej metodyce, co gwarantuje, że nie przekroczy ona kosztu netto usługi publicznej powierzonej Poczcie Polskiej.

W związku z tym Komisja zatwierdziła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Kontekst

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, a w szczególności na podstawie zasad ramowych UOIG przyjętych w 2011 r., przedsiębiorstwa mogą otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty świadczenia usługi publicznej pod pewnymi warunkami. Umożliwia to państwom członkowskim przyznawanie pomocy państwa na świadczenie usług publicznych, zapewniając jednocześnie, aby przedsiębiorstwa nie otrzymywały nadmiernej rekompensaty. W ten sposób minimalizuje się zakłócenia konkurencji i gwarantuje efektywne wykorzystanie zasobów publicznych.

Poczta Polska jest przedsiębiorstwem państwowym i tradycyjnym polskim operatorem pocztowym odpowiedzialnym za powszechną usługę pocztową i szereg dodatkowych obowiązków użyteczności publicznej.

Jawna wersja decyzji zostanie opublikowana pod numerem sprawy SA.105121 w rejestrze pomocy państwa na stronie internetowej Komisji dotyczącej konkurencji po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z poufnością. Wykaz nowych decyzji dotyczących pomocy państwa opublikowanych w internecie i Dzienniku Urzędowym zamieszczany jest w cotygodniowym biuletynie internetowym dotyczącym konkurencji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy