Reklama

Kraj

Prezydent: trzeba, aby Solidarność stała na straży demokracji

Paulina Kurek, Aleksandra Rebelińska, Iga Leszczyńska / PAP
Dodano: 30.01.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Dzisiaj jest bardzo potrzebne, aby Solidarność stała na straży demokracji, aby polska demokracja w jak najlepszym stanie przetrwała, również zmiany władzy w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z Komisją Krajową NSZZ “Solidarność”.

Podczas wtorkowego spotkania w części jawnej dla mediów prezydent mówił o swoich zobowiązaniach złożonych wobec związku i ludzi pracy.

Wskazywał, że do wykonania pozostało m.in. wprowadzenie w Polsce emerytur stażowych. “Będziemy zabiegali o to, by nowy parlament to rozwiązanie – bardzo potrzebne i oczekiwane przez ludzi pracy – przyjął” – dodał.

Mówił, że dla niego Solidarność jest symbolem walki o godność, prawa pracownicze i o wolność. “Solidarność (…) zwyciężyła w 1989 r., rozpoczynając ogromne przemiany ustrojowe w naszym kraju i doprowadzając do tego, że mogliśmy się wreszcie nazwać krajem demokratycznym” – mówił.

Zdaniem prezydenta dzisiaj jest bardzo potrzebne, aby Solidarność stała na straży demokracji, aby “polska demokracja w jak najlepszym stanie przetrwała, również zmiany władzy w Polsce”. Dodał, że jest to także jego zadanie.

Zapewnił też, że będzie “spokojnie i konsekwentnie realizował swoją konstytucyjną i prawną misję wynikającą z kształtu nadanego urzędowi prezydenta przez lata jego funkcjonowania w Rzeczypospolitej, w pracy kolejnych prezydentów (…), także realizując swoje zobowiązania do ostatniego dnia prezydentury”.

Prezydent zaznaczył, że podczas wtorkowego spotkania chciałby rozmawiać ze związkowcami o roli Solidarności, także w przyszłości.

“Chciałbym usłyszeć, jak państwo postrzegacie obecną sytuację, jak w poszczególnych branżach i obszarach życia gospodarczego, społecznego (…) wygląda dzisiaj Polska. Jakie wyzwania stoją przed nami, jakich elementów musimy pilnować” – zwrócił się do przedstawicieli Solidarności. Zaznaczył, że przedstawi też swoją – prezydencką perspektywę.

Przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” odbywa się w Pałacu Prezydenckim po raz drugi. Pierwsze – jak przypomniał – zorganizowano 29 stycznia 2020 r. z okazji jubileuszu 40-lecia powstania związku.

Dodał, że jest ono okazją do przedstawienia prezydentowi codziennych problemów nurtujących Solidarność i planów związkowców zarówno tegorocznych, jak i przyszłorocznych, kiedy NSZZ “Solidarność” będzie obchodzić 45-lecie. Odniósł się m.in. do emerytur stażowych. Przypomniał, że w przyszły czwartek w Sejmie odbędzie się “drugie pierwsze czytanie” projektu w tej sprawie, bo zrobiono to już w poprzedniej kadencji parlamentu.

“Mam nadzieję, że już nie stanie nic na przeszkodzie, że faktycznie będziemy mogli procedować projekt prezydencki oraz projekt obywatelski i z tego urodzi się pozytywne rozwiązanie dla pracowników, którzy ciężko pracują, którzy mają opłacane składki emerytalno-rentowe i którzy mogliby przejść na tzw. emeryturę stażową” – zaznaczył.

Piotr Duda przypomniał, że 2024 r. został ogłoszony przez ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ “Solidarność” rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona związku. Z tej okazji wręczył prezydentowi plakat autorstwa Wojciecha Korkucia z hasłem: “Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę”, a także rzeźbę ks. Popiełuszki i zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy