Reklama

Kraj

Premier zwołał na środę Kolegium ds. Służb Specjalnych; tematem wpływy rosyjskie i białoruskie

mml/ ann/ PAP
Dodano: 08.05.2024
Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
Katowice, 07.05.2024. Premier Donald Tusk przed wyjazdowym posiedzeniem rządu w Katowicach, 7 bm. W trakcie obrad Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem ustawy o bonie energetycznym, który przedłuża na drugą połowę roku osłony dotyczące cen energii. (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz
Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz Katowice, 07.05.2024. Premier Donald Tusk przed wyjazdowym posiedzeniem rządu w Katowicach, 7 bm. W trakcie obrad Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem ustawy o bonie energetycznym, który przedłuża na drugą połowę roku osłony dotyczące cen energii. (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk zwołał na środę posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach – zapowiedział we wtorek premier szef rządu na platformie X.

Kolegium do Spraw Służb Specjalnych to działający przy Radzie Ministrów organ opiniodawczo-doradczy, zajmujący się działaniem służb takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Kolegium przewodniczy premier, a w jego skład wchodzą: minister spraw wewnętrznych, minister spraw zagranicznych, szef MON, minister finansów i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także minister odpowiedzialny za koordynację służb specjalnych; w posiedzeniach uczestniczą także szefowie służb oraz szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

“Zwołałem na jutro posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach” – zapowiedział we wtorek na X premier. Dzień wcześniej w mediach pojawiła się informacja, że jeden z polskich sędziów z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Tomasz Szmydt, wyjechał na Białoruś, gdzie poprosił lokalne władze o “opiekę i ochronę”.

Czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi z urzędu prowadzi też mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Dotychczas, pracując w warszawskim sądzie Szmydt orzekał m.in. w sprawach dotyczących poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie informacji niejawnych, w tym o klauzuli “tajne”, “NATO SECRET”, “ESA SECRET”, “SECRET UE/EU SECRET”, pracował także w Ministerstwie Sprawiedliwości i biurze KRS.

Wcześniej we wtorek Tusk podczas wypowiedzi w Katowicach podkreślał, że “musimy mieć świadomość, że służby białoruskie pracowały z osobą, która miała dostęp do szefa MS i do niejawnych dokumentów”. Dodał, że “fakt, że relacje sędziego Szmydta z Białorusinami mają długą historię i to nie jest kwestia ostatnich miesięcy, musi budzić nasz najwyższy niepokój”.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy