Reklama

Kraj

PKP Cargotabor rozpoczęło konsultacje ws. zwolnień grupowych do 30,2 proc. zatrudnionych

fos/ mmu/PAP
Dodano: 21.08.2024
Dubiny, woj. podlaskie, 19.08.2024. Lokomotywa PKP Cargo na linii kolejowej Siemianówka - Hajnówka, 19 bm. Fot. PAP/Michał Zieliński
Dubiny, woj. podlaskie, 19.08.2024. Lokomotywa PKP Cargo na linii kolejowej Siemianówka - Hajnówka, 19 bm. Fot. PAP/Michał Zieliński
Share
Udostępnij

Zarząd PKP Cargotabor rozpoczął konsultacje ws. zwolnień grupowych, które obejmą do 30,2 proc. zatrudnionych w spółce, do 752 pracowników, w różnych grupach zawodowych. Proces zwolnień ma potrwać do 30 listopada 2024 r. – poinformowało w środę w komunikacie giełdowym PKP Cargo.

“Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji (…) w dniu dzisiejszym powziął informację o rozpoczęciu w dniu 21 sierpnia 2024 r. przez Zarząd CARGOTABOR Sp. z o.o. +Spółka zależna+ procesu konsultacji związkowych zwolnień grupowych i przekazaniu działającym w Spółce zależnej organizacjom, na podstawie art. 2 ust. 3 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zawiadomienia o zamiarze dokonania zwolnień grupowych w CARGOTABOR Sp. z o.o.” – podano w komunikacie PKP Cargo.

Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30,2 proc. zatrudnionych w Spółce

Zaznaczono, że “zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30,2 proc. zatrudnionych w Spółce zależnej do 752 pracowników w różnych grupach zawodowych i nastąpić w okresie: nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu zawiadomienia do powiatowych urzędów pracy do dnia 30 listopada 2024 roku”.

Wcześniej w sierpniu PKP Cargotabor złożyło oświadczenie o wycofaniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, które zostało złożone wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości 26 lipca br. Postępowanie to miało doprowadzić do “przywrócenia spółce zależnej dobrej kondycji ekonomicznej” – informowała wtedy firma.

PKP Cargotabor zajmuje się naprawą, utrzymaniem i modernizacją taboru kolejowego, prowadzi działalność w 15 zakładach na terenie Polski. Spółka należy do PKP Cargo.

PKP Cargo poinformowało w zeszłym tygodniu o uruchomieniu procesu zwolnień grupowych – ustanowiony został wówczas Regulamin Zwolnień Grupowych w Centrali i w Zakładach Spółki. W komunikacie przewoźnika wyjaśniono, że zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 proc. zatrudnionych w PKP Cargo w restrukturyzacji, tzn. maksymalnie 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych.

PKP Cargo zaznaczyło, że proces zwolnień grupowych został poprzedzony analizą wszystkich stanowisk, uwzględniającą kryteria zarówno ekonomiczne, jak i m.in. efektywność pracy, znaczenie dla kluczowych operacji oraz potencjał do adaptacji w nowych strukturach organizacyjnych.

Przewoźnik tłumaczył, że pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli skorzystać z pomocy szkoleniowej i doradczej; prowadzone będą szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą m.in. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office.

Pod koniec maja br. zarząd spółki zdecydował o skierowaniu do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Zaproponował też rozwiązanie zakładowego zbiorowego układu pracy i porozumienia ws. wzajemnych zobowiązań stron układu. W czerwcu zaś podjął uchwałę o jednostronnym rozwiązaniu, z upływem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia, Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, a 27 czerwca zdecydował o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce

Według PKP Cargo trudna sytuacja spółki jest konsekwencją błędów i zaniechań poprzedników. Wskazano, że chodzi szczególnie o tzw. decyzję węglową, która była realizowana w latach 2022-2023. Władze PKP Cargo stoją na stanowisku, że wykonanie tej decyzji pociągnęło za sobą konieczność zerwania szeregu kontraktów z klientami i utraty przychodów z nich, co było jedną z przyczyn kłopotów finansowych, w jakich przewoźnik się obecnie znajduje.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy