Reklama

Kraj

P. Borys: projekt dot. przedłużenia wakacji kredytowych przygotuje już nowy rząd

Daria Kania / PAP
Dodano: 05.12.2023
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Projekt dot. przedłużenia wakacji kredytowych przygotuje już nowy rząd; odpowiedzialność za wielu kredytobiorców będzie po stronie nowego premiera – powiedział PAP poseł Piotr Borys (KO) pytany o projekt ustawy ws. przedłużenia wakacji kredytowych.

Sejmowa komisja finansów publicznych miała zająć się we wtorek dwoma projektami ustaw ws. przedłużenia wakacji kredytowych: wniesionym przez grupę posłów Polski 2050-TD oraz przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane; poselski projekt ustawy został wycofany.

We wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że nowa koalicja chce, aby kwestia przedłużenia wakacji kredytowych była procedowana jako projekt nowego rządu, a nie projekt poselski. “Podjęliśmy taką decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych (…). Rząd będzie za tydzień, on będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje” – powiedział i przyznał, że los projektu rządu Mateusza Morawieckiego ws. wakacji kredytowych jest w rękach komisji finansów.

PAP zapytała posła KO Piotra Borysa o plany dot. projektu ws. przedłużenia wakacji kredytowych. “To będzie projekt ustawy, który przygotuje już nowy rząd” – powiedział poseł KO.

Jak zaznaczył, “nie może być tak, że rząd pana Mateusza Morawieckiego zapomniał o ustawie o mrożeniu cen energii, o wakacjach kredytowych”.

“Musi to być konsekwencją prac nowego rządu i taki projekt, takie myślenie w kierunku odpowiedzialności za wielu kredytobiorców, będzie po stronie nowego premiera. Myślę, że o tym wszystkim dowiemy się już niebawem” – podkreślił poseł KO.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom został wniesiony pod koniec listopada przez grupę posłów Polski 2050-TD.

Według projektu, w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

“Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów” – podkreślono.

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim – w porównaniu z obowiązującymi regulacjami – wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać, co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.

W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe, jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.

Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy