Reklama

Kraj

Lasek: przewidujemy możliwość rozbudowy CPK do obsługi 60 mln pasażerów rocznie

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 27.06.2024
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 27.06.2024. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 27 bm. Maciej Lasek był gościem Studia PAP. (mr) PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell Warszawa, 27.06.2024. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 27 bm. Maciej Lasek był gościem Studia PAP. (mr) PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Potencjalna przyszła rozbudowa CPK będzie dostosowana do potrzeb. Pozostawiliśmy rezerwę z możliwością obsługi nawet do 60 mln pasażerów rocznie – powiedział w czwartek w Studiu PAP wiceszef MFiPR, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/74166/.

Lasek, pytany w czwartek w Studiu PAP o zakładane możliwości rozbudowy CPK, który w obecnym wariancie przewiduje obsługę 34 mln pasażerów rocznie powiedział, że będzie ona dostosowana do potrzeb, “nawet do 60 mln pasażerów”.

“Jest przewidziane nawet dobudowanie trzeciej drogi startowej, w tej chwili w zasadzie nie widzimy takiej potrzeby, ale rezerwa jest. (…) Te 60 mln to oczywiście perspektywa naprawdę wielu, wielu lat do przodu, ale z drugiej strony biznes lotniczy wiąże się z wieloma ryzykami. Dziś nie wiemy, jak będzie wyglądała światowa czy europejska polityka klimatyczna i jak to wpływanie na ruch lotniczy” – powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że przygotowana (przez brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold – PAP) koncepcja architektoniczna będzie realizowana z “drobnymi poprawkami”, które mają na celu dostosowanie projektu do obecnych potrzeb, a także ograniczenie kosztów zarządzania i eksploatacji lotniska. Podkreślił, że inżynierowie ze spółki CPK wraz z projektantem wypracowali zmiany, które nie “zmieniają nic, jeśli chodzi o zewnętrzną koncepcję i funkcjonalność budynku” dla użytkowników.

Pytany o to, czy gwarantuje, że CPK powstanie odpowiedział: “oczywiście”. Dodał, że gdyby decyzja co do budowy lotniska była negatywna, to zostałoby to wprost zakomunikowane opinii publicznej. Dopytany, czy w takim razie może powiedzieć wprost, że po oddaniu CPK lotnisko Chopina zostanie skasowane wskazał, że dla Okęcia “poszukiwane są dobre rozwiązania”.

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/74165/

“Dzisiaj lotnisko Chopina ma zupełnie inną funkcję, jest kluczem do powodzenia lotniska w Baranowie i tak dziś je traktujemy. To potencjał dla przyszłego CPK” – ocenił.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-maciej-lasek oraz https://wideo.pap.pl/videos/74160/.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy