Reklama

Kraj

Kradzież banerów i niszczenie plakatów – policja odnotowuje zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej

PAP
Dodano: 21.04.2024
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Share
Udostępnij

Zamieszczenie zdjęcia baneru jednego z komitetów wyborczych na portalu społecznościowym, kradzież banerów czy niszczenie plakatów – to niektóre z przypadków łamania ciszy wyborczej, odnotowanych przez policję. Jak poinformowała w sobotę PKW, doszło do 76 incydentów – przestępstw i wykroczeń.


Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza związana z drugą turą wyborów samorządowych, które odbywają się w niedzielę. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Cisza potrwa do końca głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W sobotę rano PKW poinformowała, że głosowanie przebiega spokojnie, ale zdarzają się incydenty – doszło do 76 przestępstw i wykroczeń.

Policja sprawdza m.in., czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej w drugiej turze wyborów burmistrza Augustowa (Podlaskie). Ze zgłoszenia wynikało, że w mediach społecznościowych zamieszczony został post z fotografią baneru wyborczego komitetu jednego z kandydatów w tych wyborach.

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, zgłoszenie miało miejsce w powiecie augustowskim, policja dostała je w sobotę wieczorem. Wynikało z niego, że na jednym z profili na portalu społecznościowym ukazało się zdjęcie, na którym był baner komitetu wyborczego. W niedzielę takiego zdjęcia już na tym profilu nie było.

Z informacji delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wynika, że druga tura wyborów w regionie rozpoczęła się bez zakłóceń. Trwają tu wybory prezydenta Suwałk oraz 13 burmistrzów (m.in. Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Zambrowa) oraz 15 wójtów.

Jak przekazał PAP mł. asp. Łukasz Kędziora z zespołu prasowego wielkopolskiej policji, w regionie odnotowano łącznie trzy wykroczenia: w Wolsztynie, Pile i Poznaniu. Wyjaśnił on, że w sobotę w tych miastach funkcjonariusze otrzymali informacje o zakłócaniu ciszy wyborczej poprzez prowadzenie agitacji.

“Żadnych przestępstw, osób zatrzymanych czy innych zdarzeń medialnych nie było. Dzisiaj na razie, na tę chwilę, nie mamy informacji o incydentach” – dodał.

Z kolei w województwie lubelskim od soboty doszło do pojedynczych wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Sześć zgłoszeń dotyczyło agitacji wyborczej w mediach społecznościowych. Kom. Anna Kamola z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie poinformowała PAP, że chodzi o udostępnianie postów z ogłoszeniami i plakatami wyborczymi.

“W pow. zamojskim odnotowaliśmy też kradzież baneru wyborczego, a w pow. lubartowskim doszło do zniszczenia plakatu rozwieszonego na płocie” – wyjaśniła komisarz.

Z kolei przewodniczący PKW Sylwester Marciniak jako przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek, naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia. Uszkodzonych zostało także kilka plakatów wyborczych.

“Z kolei w województwie mazowieckim, w dniu wczorajszym także kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy” – powiedział Marciniak na konferencji prasowej.

Jako inny przykład incydentu wyborczego Marciniak podał, że w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono, poprzez usunięcie z pasa zieleni, 71 tablic z plakatami na których umieszczony był wizerunek kandydata.

Druga tura wyborów samorządowych odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy