Reklama

Kraj

KPRP: prezydent zawetował ustawę dotyczącą tabletki “dzień po”

Aleksandra Kiełczykowska, Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 29.03.2024
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Łódź, 16.04.2015. Od 16 kwietnia pigułka "dzień po" powinna być dostępna w aptekach bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. W styczniu tego roku Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał 2 kwietnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. (cat) PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski Łódź, 16.04.2015. Od 16 kwietnia pigułka "dzień po" powinna być dostępna w aptekach bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. W styczniu tego roku Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał 2 kwietnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. (cat) PAP/Grzegorz Michałowski
Share
Udostępnij

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto) – poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, podstawowym uzasadnieniem decyzji prezydenta jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

Wyjaśniono, że “prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców”.

“W trakcie prac nad ustawą nie padły jednak przekonujące argumenty, przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia” – dodano.

Jednocześnie, prezydent zadeklarował otwartość na rozwiązania przewidziane omawianą ustawą, w odniesieniu do kobiet pełnoletnich (po ukończeniu 18 roku życia).

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota nowych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co pozwoli na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką “dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

Czytaj także: Żukowska: prezydent zadeklarował, że przemyśli nasze argumenty za ustawą ws. tabletki “dzień po”

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy