Reklama

Kraj

Kołodziejczak: zaproponowałem rolnikom, by w poniedziałek usiąść wspólnie jeszcze raz do rozmowy

Daria Kania, Anna Kruszyńska, Bartłomiej Król/PAP
Dodano: 09.03.2024
Warszawa, 09.03.2024. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak (L) podczas wypowiedzi dla mediów przed Centrum Dialog w Warszawie, 9 bm. Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup rolniczych w ramach Szczytu Rolniczego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 09.03.2024. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak (L) podczas wypowiedzi dla mediów przed Centrum Dialog w Warszawie, 9 bm. Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup rolniczych w ramach Szczytu Rolniczego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Zaproponowałem stronie rolniczej, by w poniedziałek usiąść wspólnie jeszcze raz do rozmowy – poinformował w sobotę wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak po spotkaniu z rolnikami. Dodał, że 15 marca rządzący będą mogli poinformować, jakie będą zmiany w Zielonym Ładzie.

W sobotę w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup w ramach Szczytu Rolniczego. W spotkaniu wziął również udział sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak.

Wiceminister Michał Kołodziejczak

Po spotkaniu wiceminister mówił dziennikarzom, że podczas spotkania omówione zostały postulaty strony protestującej oraz że ustalono, że przekazywane będą konkrety. “Konkretem jest to, że 15 marca będziemy mogli powiedzieć o tym, jakie będą zmiany w Zielonym Ładzie. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo odejścia tych najbardziej szkodliwych przepisów” – poinformował Kołodziejczak.

Jak zaznaczył, najwięcej emocji wzbudza ugorowanie. “Tutaj mamy bardzo dużo wskazówek, że będzie odejście” – powiedział.

Protesty rolnicze w Polsce i Europie

Przyznał, że problemem są też przepisy prawne, które “jasno wskazują, że wycofanie się dzisiaj z tych przepisów nie jest tak proste i oczywiste”. “Nie należy też do jednego państwa, czy jednego premiera” – dodał.

Podkreślił przy tym, że polski rząd mówi o tym najgłośniej w całej Unii Europejskiej. “Mówimy o protestach rolniczych w całej UE, ale (…) też polski rząd mówi najgłośniej o odejściu od tych przepisów” – dodał.

“Mówimy też o konieczności ściągnięcia z rynku ok. 4-5 mln ton zbóż. To jest potrzebne, żeby w nowy sezon wejść z czystą kartą. I tutaj jest deklaracja ze strony rządu, że będą na to przeznaczone środki finansowe” – poinformował.

“Zaproponowałem stronie rolniczej, by w poniedziałek usiąść wspólnie jeszcze raz do rozmowy i by schemat ściągnięcia zbóż, czy formy wypłat pieniędzy – jak one i w jakiej ilości trafią do rolników – żeby wypracować to wspólnie. I tutaj wiem, że to będzie bardzo trudne spotkanie, to będzie bardzo trudna rozmowa. Mamy pewne ramy finansowe, w których musimy się trzymać” – powiedział.

Podkreślił, że rząd podchodzi do obecnych problemów bardzo poważnie.

Kołodziejczak był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, jaka będzie strategia rządu, jeśli po 15 marca nie uda się wypełnić zobowiązań. “Mam nadzieję, że nie będziemy musieli tej strategii tworzyć oraz że 15 marca będą dobre informacje” – podkreślił.

Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie

Premier Donald Tusk, minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak spotkali się w sobotę z rolnikami w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie. Szef rządu zapowiedział w czwartek, że przedstawi rolnikom ważny komunikat dot. Zielonego Ładu, m.in. w sprawie przepisów dotyczących ugorowania. Podkreślił też, że nie umówił się z rolnikami na negocjacje, tylko po to, aby poinformować ich o podjętych działaniach.

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy