Reklama

Kraj

Hennig-Kloska: mrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych

Michał Boroń/PAP
Dodano: 17.04.2024
10.04.2019. Linie energetyczne i wieże farm elektrowni wiatrowych w woj. zachodniopomorskim, 10 bm. Fot. PAP/Kalbar
10.04.2019. Linie energetyczne i wieże farm elektrowni wiatrowych w woj. zachodniopomorskim, 10 bm. Fot. PAP/Kalbar
Share
Udostępnij

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

We wtorek, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronach kancelarii premiera opublikowana została informacja na temat projektowanej ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ceny zamrożone będą na poziomie 500 zł za MWh

Minister poinformowała na środowej konferencji m.in., że ceny zamrożone będą na poziomie 500 zł za MWh i dotyczyć będzie to wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą z kolei stosowane limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. Szefowa MKiŚ dodała, że nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Pytana o skutki finansowe ustawy poinformowała, że w „Ocenie Skutków Regulacji skalkulowane są na ok. 4,2 mld zł”, jeśli chodzi o bon energetyczny i rekompensatę. „Znacznie schodzimy z kosztów tego programu, a efekty będą bardzo zbliżone” – podkreśliła.

Hennig-Kloska dodała, że bon energetyczny miałby objąć 3,5 mln gospodarstw domowych.

Bon energetyczny dla gospodarstw domowych z mniej niż 2 500 na osobę

Bon energetyczny ma być świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W wykazie poinformowano ponadto, że beneficjentami bonu mają być nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach ale również „odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy