Trwa ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”. Skala doświadczeń przemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Polsce jest ciągle wysoka, a krzywdzenie w dzieciństwie jest poważnym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka. Kampania ma na celu temu przeciwdziałać!
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku trwa kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, której członkiem jest Fundacja PRO-FIL z Rzeszowa. Partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak. Wspierają ją również resorty polskiego rządu odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego są Partnerami kampanii realizowanej w województwie podkarpackim przez Fundację PRO-FIL.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Celem kampanii jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy. Kampania będzie miała wymiar zarówno ogólnopolskich jak i lokalnych działań medialnych, które wzmocnią społeczną świadomość konsekwencji doświadczania przemocy w dzieciństwie. Podejmowane będą również działania edukacyjne, by zapewnić rodzicom, nauczycielom i innym profesjonalistom informacje, porady i wsparcie w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.
Cieszymy się, że możemy dołączyć do kampanii, która ma przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. To jest nasz wspólny cel, który z dużym zaangażowaniem będziemy realizować. Chcemy zapewnić każdemu dziecku dorastanie bez lęku, a także wspierać dorosłych w reagowaniu na przemoc.