Reklama

Kraj

B. dyrektor w MS: zmiana w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości była realizowana zgodnie z procedurą

sno/ itm/ PAP
Dodano: 03.06.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 03.06.2024. Powołany na świadka były dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Paziewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus, 3 bm. w Sejmie w Warszawie. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. (jm) PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak Warszawa, 03.06.2024. Powołany na świadka były dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Paziewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus, 3 bm. w Sejmie w Warszawie. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. (jm) PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Zmiana planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości z 2017 r. była realizowana zgodnie z procedurą – mówił przed komisją śledczą ds. Pegasusa b. dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w MS Jan Paziewski. Jak dodał, szybkie tempo zmian budżetowych nie jest czymś “nadzwyczajnym”.

Paziewski, który jest pierwszym świadkiem przesłuchiwanym w poniedziałek przed komisją ds. Pegasusa, pytany był m.in. o przesunięcia w budżecie Funduszu Sprawiedliwości, z którego środków zakupione zostało oprogramowanie Pegasus.

Na pytanie o szybkie tempo, w jakim nastąpiła zmiana planu finansowego z 2017 r., b. dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości odparł, że czasami zmiany w planach finansowych zachodzą jeszcze szybciej. “Szczególnie na etapie projektowania budżetu i uzgodnień Rady Ministrów (…) Wtedy trzeba wykonać taką zmianę błyskawicznie – bez względu na czas, nawet w późnych godzinach wieczornych. Tak że tempo, przy zmianach budżetowych, nie jest czymś nadzwyczajnym” – mówił.

Paziewski podkreślał jednocześnie, że Fundusz Sprawiedliwości, podobnie jak inne fundusz celowe, są objęte szczególnym nadzorem, jako że w ich przypadku zmiana planu finansowego wymaga akceptacji dwóch podmiotów, czyli ministra finansów i komisji finansów publicznych.

Jak wskazał, zmiana planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości z 2017 r. była realizowana zgodnie z procedurą. “Dysponent (funduszu – PAP), którym jest Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich, i (…) minister (Michał – PAP) Woś taką zmianę zaplanowali, zatwierdzili, i uznali, że ona jest zgodna z celami Funduszu” – powiedział. Dodał, że następnie pismem Departament Spraw Rodzinnych przekazał do Departamentu Budżetu, żeby dokonać zmiany planu.

Wcześniej Paziewski skorzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi, wskazując, że w regulaminie Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej, którego był dyrektorem do kwietnia 2018 r., nie zapisano żadnych “zadań merytorycznych” w stosunku do Funduszu Sprawiedliwości i zgodnie z tym takich zadań też nie wykonywano. “Wydaje mi się, że łączenie Departamentu Budżetu z Funduszem Sprawiedliwości wynika (…) z nieporozumienia” – powiedział.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy