Reklama

Kraj

Marszałek Witek: należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak jak tego sami chcą

Magdalena Gronek, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Delfina Al Shehabi / PAP
Dodano: 19.04.2023
73392_19k8
Share
Udostępnij
Należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą; szkoła jest miejscem, które ma ich wesprzeć – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania w Sejmie z przedstawicielami komitetu inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców".

Marszałek podpisała się pod obywatelskim projektem ustawy, który – według jego autorów – ma m.in. zapobiegać "seksualizacji najmłodszych".

"Należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą". "Wychowanie jest trudną sztuką i ona należy przede wszystkim do rodziców, ale szkoła jest tym miejscem, które ma wesprzeć rodziców w wychowaniu dzieci" – stwierdziła Witek podczas spotkania się z przedstawicielami komitetu inicjatywy ustawodawczej, którzy do Sejmu przyjechali wraz ze swoimi dziećmi.

To kolejne spotkanie pod hasłem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" pod auspicjami marszałek Sejmu. 24 maca Elżbieta Witek spotkała się z osobami zajmującymi się edukacją i wychowaniem młodzieży. W tym spotkaniu wzięli m.in. udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Kolejne odbyło się 14 kwietnia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

W środę marszałek Sejmu oświadczyła, że temat ochrony dzieci jest bardzo ważny. "Przyszłość, kondycja fizyczna i psychiczna dzieci to jest polska racja stanu" – zaznaczyła marszałek.

Jak powiedziała, jedną z propozycji służących ochronie dzieci jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza i projekt pod nazwą "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". "Tysiąc podpisów zostało zebrane i komitet inicjatywy ustawodawczej został zarejestrowany" – przekazała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że "nie może być tak, że każdy, komu wydaje się, że może pracować z młodzieżą, może wejść do szkoły". "Przede wszystkim to nauczyciele są specjalistami i oni najlepiej wiedzą, w jakim wieku – jakie treści można przekazywać uczniom. W związku z tym, projekt ma za zadanie dać prawo rodzicom, aby decydowali jak ich dziecko będzie wychowywane w szkole oraz żeby szkoła była miejscem, gdzie to nauczyciele mają najwięcej do powiedzenia na temat nauczania i wychowania, aby to oni byli prawdziwym wsparciem dla rodziców" – wyjaśniła marszałek Sejmu.

Zapewniła, że będzie wspierała każdą inicjatywę, "która będzie służyła temu, by pomagać rodzinie, chronić dzieci i wspierać rodziców".

"Jako rodzice mamy jedną najważniejszą troskę – pomyślność i bezpieczeństwo naszych dzieci" – powiedziała z kolei obecna na spotkaniu Karolina Paleń, dyrektor Domu dla Dzieci i Młodzieży im. Św. Brata Alberta oraz Domu dla Dzieci i Młodzieży im. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli i radna PiS.

Jej zdaniem istnieje problem seksualizacji dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych i coraz więcej organizacji i stowarzyszeń chce "wchodzić do tych podmiotów z tematem seksualizacji najmłodszych". "My mówimy temu: Nie. Sprzeciwiamy się temu" – zaznaczyła.

Przypomniała, że zgodnie z art. 48 konstytucji to "rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". "Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania" – wskazała Poleń, cytując ustawę zasadniczą.

"Chodzi nam o to, aby to rodzice decydowali, czy ich dziecko będzie uczestniczyło w zajęciach pozalekcyjnych, czy też nie, aby do nich należało ostateczne zdanie w sprawie przekazywania dzieci wspomnianych treści w szkole" – wyjaśniła Poleń.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie, co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Projekt powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy