Reklama

Kraj

Prezydent Duda w BBC: wysłanie samolotów to poważna decyzja, która musi być podjęta wspólnie przez sojuszników

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 11.02.2023
71590_11lu10
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda powiedział stacji BBC, że przekazanie Ukrainie samolotów F-16 byłoby "bardzo poważną decyzją", którą "nie łatwo byłoby podjąć" i podkreślił, że musiałaby ona zostać podjęta wspólnie przez sojuszników.

W sobotę stacja BBC udostępniła fragment wywiadu, którego polski prezydent udzielił w Warszawie w związku z przyszłotygodniową wizytą w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnił w nim, że wysłanie odrzutowców F-16 przez Polskę stanowiłoby "poważny problem", ponieważ "mamy ich za mało (…), a potrzebowalibyśmy ich znacznie więcej". Prezydent wyjaśnił, że w polskich siłach powietrznych jest mniej niż 50 sztuk tego typu samolotów.

Polski prezydent dodał, że samoloty bojowe, takie jak F-16, wymagają "bardzo poważnych potrzeb w zakresie konserwacji", więc "nie wystarczy tylko wysłać kilka samolotów".

Andrzej Duda zaznaczył również, że ewentualna decyzja o dostarczeniu odrzutowców musi być "wspólną decyzją" sojuszników Ukrainy, a nie taką, którą może podjąć jakikolwiek pojedynczy kraj. Podkreślił też, że "broń musi być cały czas dostarczana na Ukrainę… ona potrzebuje uzbrojenia".

Cały wywiad prezydenta Dudy dla BBC wyemitowany zostanie w niedzielę rano.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy