Reklama

Kraj

Szef MON zainaugurował drugą edycję programu “Trenuj z wojskiem”

Bartłomiej Pawlak / PAP
Dodano: 14.01.2023
70858_14st8
Share
Udostępnij
Naszym celem jest, żeby jak najwięcej osób zostało przeszkolonych z podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem oraz obronnością, a także zachęcenie młodych osób do przystępowania do Wojska Polskiego – mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiej edycji programu "Trenuj z wojskiem".

Minister obrony narodowej uczestniczył w sobotę w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim w premierowych zajęciach drugiej edycji projektu "Trenuj z wojskiem". To trwające 8 godzin podstawowe przeszkolenie wojskowe prowadzone dla wszystkich chętnych w jednostkach wojskowych w całej Polsce przez wykwalifikowany personel wojskowy.

"Dziś ruszamy z drugą edycją naszego programu +Trenuj z wojskiem+, tym razem prowadzonym pod hasałem +Trenuj z wojskiem w ferie+. To druga edycja jednodniowych zajęć prowadzonych w soboty. Przez siedem sobót – do 25 lutego – w 31 garnizonach w całej Polsce będą odbywały się tego rodzaju zajęcia" – powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że celem prowadzonej z inicjatywy MON i Wojska Polskiego akcji jest przeszkolenie z podstawowych umiejętności i zasad związanych z obronnością i bezpieczeństwem – m.in. obsługi broni, przetrwania, pomocy medycznej, walki w bliskim kontakcie.

"To wszystko, co jest potrzebne, żeby zareagować odpowiednio i skutecznie w sytuacji kryzysowej. Naszym celem jest, żeby jak najwięcej osób zostało przeszkolonych i zachęcenie młodych osób do przystępowania do Wojska Polskiego. Bardzo cieszę się, że jest tu tak dużo młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim" – podkreślił szef resortu obrony.

Zapewnił, że organizowane przez siedem kolejnych sobót szkolenia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Wojska Polskiego, w tym wielu uczestników misji poza granicami RP.

Na 8-godzinne bezpłatne szkolenie można zgłosić się w dowolnej formie (emailem, przez telefon, poprzez media społecznościowe lub osobiście) w jednostce wojskowej do godz. 13 dnia poprzedzającego szkolenie, podając imię, nazwisko, wiek i dane do kontaktu. Warunki uczestnictwa to wyłącznie polskie obywatelstwo, wiek od 15 do 65 lat i odpowiedni ubiór. W przypadku osób nieletnich konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów. Wojsko zapewnia wyżywienie.

"Bardzo cieszę się z dużego zainteresowania, choć są jeszcze wolne miejsca. Czekamy na kolejne zgłoszenia. Wiem, że warto, bo w jesiennej edycji projektu przeprowadziliśmy badania ankietowe, z którego wynika, że 98 proc. uczestników stwierdziło, że zajęcia poszerzyły ich wiedzę i umiejętności związane z bezpieczeństwem i obronnością. Ten wynik świadczy o tym, że program był ważny i potrzebny. Dlatego organizujemy kolejną edycję" – przekonywał Błaszczak.

W projekcie uczestniczy 31 jednostek wojskowych z całej Polski. W każdym województwie co najmniej jedna jednostka prowadzi nabór. W każdy weekend będzie można szkolić się w kilku miejscach, a terminy są dopasowane do ferii w danym województwie. Harmonogram szkoleń dostępny jest na stronie internetowej MON oraz na stronach dowództw i jednostek wojskowych.

W tę sobotę szkolenia oprócz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, zaplanowano też w: Zamościu, Rzeszowie, Ustce, Bielsku-Białej i Wesołej pod Warszawą.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w październiku i listopadzie ub.r. Przez osiem sobót przeszkolono 4 tys. chętnych. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy