Reklama

Kraj

Morawiecki: dzięki naszym działaniom możliwa jest obniżka cen paliw

Anna Bytniewska / PAP
Dodano: 01.02.2022
59591_1lu3
Share
Udostępnij
Dzięki naszym działaniom możliwa jest dzisiejsza obniżka cen paliw – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Średnia cena benzyny wynosi obecnie 5,19 zł za litr, cena oleju napędowego 5,24 zł za litr; to najniższe ceny w UE – dodał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w briefingu na stacji Orlen, dotyczącym obniżenia do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, a także na nawozy i gaz; do 5 proc. obniżono VAT na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Mateusz Morawiecki dodał, że chodzi nie tylko o to, by Polacy mieli dostęp do jak najtańszych produktów, ale również o walkę z inflacją.

Premier podkreślił, że w innych krajach w ostatnim czasie ceny paliwa rosną o 5-6 proc. "U nas spadły – spadły zgodnie z obietnicami" – zaznaczył. Jak dodał, dla przeciętnej rodziny to oszczędność kilkudziesięciu złotych na jednym tankowaniu.

"Cena paliwa była po 6 zł, 6,10 zł, dzisiaj mamy 5,20 zł, 5,30 zł, czyli 80-90 gr różnicy. Przeciętna rodzina zaoszczędzi około 45 zł miesięcznie" – wskazał.

"Dla mnie to jest ważny instrument walki o portfele Polaków – po to, żeby Polacy mieli jak najtańsze produkty, jak najtańszą benzynę, ale to także walka z inflacją" – podkreślił premier. Jak wskazał, cena paliwa przekłada się na koszty wielu produktów, a przed wszystkim – koszty transportu. "Wierzę, że tak jak do tej pory, poprzez wiele naszych działań, udało się i utrzymać dobry wzrost gospodarczy i obronić miejsca pracy, tak teraz, poprzez kolejne nasze działania, zwalczymy w końcu tę inflacyjną hydrę" – powiedział szef polskiego rządu.

Po obniżeniu VAT na paliwa średnia cena litra benzyny na stacjach wynosi 5,19 zł, a oleju napędowego – 5,24 zł – oświadczył obecny na konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„To są najniższe ceny w UE. Właśnie dzięki rządowi pana premiera Mateusza Morawieckiego i obniżeniu stawki VAT” – stwierdził Obajtek.

Zapewnił, że Orlen stara się przełożyć tę obniżkę na rynek poprzez swoje ceny hurtowe. Na tym rynku kupują także inni sprzedawcy detaliczni – przypomniał, wyrażając nadzieję, że „nasza konkurencja również zaimplementuje te ceny”.

Prezes PKN Orlen oświadczył też, że gdyby nie walka z mafiami paliwowymi i optymalizacja samej spółki, to dziś ceny paliw byłyby na poziomie 9-9,5 zł za litr. „Te wszystkie działania, a w szczególności działania rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i PKN Orlen spowodowały, że dziś mamy najniższe ceny w UE i robimy wszystko, by te ceny mogły się utrzymać” – oświadczył.

"Sądzę, że nasza konkurencja również zaimplemnetuje te ceny" – dodał Obajtek.

Prezes Orlenu, jako przykład działań, mających również wymiar związany z bezpieczeństwem wskazał współpracę Orlenu z Saudi Aramco. W ramach przejmowania przez Orlen Lotosu, saudyjski koncern m.in. kupi część rafinerii w Gdańsku.

„Na przejęcie Lotosu patrzymy także pod kątem bezpieczeństwa” – stwierdził Obajtek i podkreślił, że partner z Arabii Saudyjskiej będzie dostarczać 20 mln ton ropy rocznie nie tylko do Polski, ale i całego regionu. „To powoduje zwiększenie bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Jak dodał Obajtek, im większy będzie Orlen, im większe jego dochody i dywersyfikacja obszarów działań, tym bardziej będzie „stabilizować sytuację gospodarczą”. Jako przykład podał inwestycje Orlenu w nisko- i zeroemisyjną energetykę. „Te wszystkie nasze działania są nie tylko gospodarcze, ale doprowadzają do naszego bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego” – stwierdził prezes PKN Orlen

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany zmianami VAT, oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz – ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną – ok. 0,67 mld zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy