Kariera

Działalność studencka, a może drugi kierunek? Co docenia pracodawca?

Artykuł Partnera
Dodano: 11.04.2013
3244_studenci
Share
Udostępnij
Na pytania czytelników, w ramach akcji "Obierz kurs na karierę, nie bój się zadawać pytań" odpowiada Anna Szczerba – konsultantka Randstad Oddział Mielec.

Jakie znaczenie ma dla pracodawcy działalność podejmowana na studiach? Czy działalność w kołach naukowych, organizacjach non profil, wolontariacie ma jakieś znaczenie dla pracodawcy?
 
Pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na dodatkową działalność podejmowaną w trakcie trwania studiów. Być może ktoś zapyta, co takiego można wywnioskować z tego dodatkowego wpisu w życiorysie?
Podejmowanie aktywności poza wykładami może nas przedstawić w oczach przyszłego pracodawcy jako osobę, która chcą się rozwijać i efektywnie wykorzystać wolny czas. Zaangażowanie w koła naukowe czy też organizacje non profit mogą przemawiać za naszą otwartością na zdobywanie nowej wiedzy, lepszą współpracą w grupie, czy też odpowiedzialnością za zarządzanie projektami.
Co więcej, angażując się w przedsięwzięcia tego typu ma Pan/Pani możliwość zdobycia cennego doświadczenia, które można wykorzystać w późniejszej pracy. Wielokrotnie zdarza się, iż patronat nad tego typu projektami obejmują konkretne firmy, więc mamy również szansę na zapoznanie się z naszym przyszłym pracodawcą i zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.
 
Czy dużo bardziej wartościowy jest drugi kierunek studiów albo studia podyplomowe i dodatkowe kursy? Czy studia podyplomowe powinno się podejmować już po otrzymaniu pracy i traktować jako formę dokształcania czy raczej kształcić się w kierunku zainteresowań i w obszarze związanym z wymarzona pracą?
 
Podejmowanie dodatkowego kierunku studiów czy też studia podyplomowe są jak najbardziej mile widziane przez przyszłych pracodawców. Nie odbiegałabym jednak znacznie od pierwszego obranego kierunku, gdyż może to świadczyć o niepewności kandydata co do swoich planów zawodowych. Jeżeli decydujemy się na kontynuację nauki, wówczas najlepiej skupić się na pokrewnych tematach, aby uzupełnić wiedzę w danym zakresie lub wzmocnić swoje kompetencje. Jeżeli rozważa Pan/Pani podjęcie studiów podyplomowych, dobrym momentem będzie aktualna praca i związany z nią kierunek kształcenia. Jeżeli wykonujemy pracę, która nas pasjonuje, wówczas studia będą dopełnieniem naszego doświadczenia zawodowego. Będziemy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę bezpośrednio na polu zawodowym, jak też spojrzeć na wiedzę przekazywaną na studiach przez pryzmat doświadczeń praktycznych. Ważny jest także fakt, że niektórzy pracodawcy dofinansowują koszty nauki związanej z wykonywanym zawodem, co sprzyja podejmowaniu dodatkowych form kształcenia.
 

Portal BIZNESiSTYL.pl we współpracy z firmą Randstad pomogą ci w każdej kwestii dotyczącej rynku pracy, perspektyw zawodowych, najczęściej popełnianych błędów podczas rekrutacji czy dobrych praktyk, które świetnie sprawdzają się w każdej branży.
 
Wystarczy wysłać swoje pytanie na adres: kariera@biznesistyl.pl, a specjaliści z firmy Randstad ustosunkują się do niego na łamach portalu, omawiając tematykę, której będzie dotyczyć. 

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy