Kariera

Łazik marsjański studentów politechniki wystartuje w zawodach na pustyni Utah

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 11.04.2014
11799_Studenci-z-politechniki-na-zawodach-w-2013-roku
Share
Udostępnij
W piwnicach budynku Wydziału Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej grupa studentów niemal nieprzerwanie pracuje nad udoskonaleniem łazika marsjańskiego, który pod koniec maja wystartuje w międzynarodowych zawodach University Rover Challange 2014 na pustyni Utah w USA. Gra jest warta świeczki, bo stawką są: prestiż, pieniądze, a przede wszystkim udział w konferencji Mars Society w towarzystwie międzynarodowych firm i instytucji.
 
Analog łazika marsjańskiego Legendary II stworzyła grupa Legendary Rover Team, która powstała z inicjatywy studentów Politechniki Rzeszowskiej. W jej skład wchodzi kilkanaście osób, m.in.: Remigiusz Laszczak, Piotr Czachor, i Filip Nycz. Grupa podzielona jest na kilkuosobowe zespoły odpowiedzialne za określoną część projektu, natomiast całość działań, wszelkie pomysły i koncepcje omawiane były wspólnie.
Legendary II to poniekąd udoskonalona wersja łazika z ubiegłego roku, który studenci zaprezentowali podczas University Rover Challange 2013. – Konstrukcja łazika jest całkiem nowa. Po ubiegłorocznych doświadczeniach podchodzimy do zadania bardziej profesjonalnie i starannie. Poszczególne elementy były tworzone przez profesjonalistów na profesjonalnych maszynach do obróbki – przyznaje Filip Nycz, jeden z twórców łazika. -Aktualnie wykończamy poszczególne elementy, testujemy i udoskonalamy elektronikę.
 
Konkurencja silna, ale studenci liczą na podium

Łazik jest lekki, z aluminiowej konstrukcji, jego waga nie przekracza 50 kg, ale jednocześnie bardzo wytrzymały. Na pustyni Utah musi wykonać zadania stawiane przez organizatorów, czyli adekwatne do tych, które musiałby wykonać na Marsie. Są to m.in.: jazda w bardzo trudnym terenie; pobranie próbki gruntu i przebadanie jej pod kątem śladów życia; dostarczenie astronautom paczek ratunkowych do określonego miejsca, a także wykonywanie niezwykle precyzyjnych zadań serwisowych. Studenci będą sterować łazikiem nie mając z nim kontaktu wzrokowego, a jedynie obraz z zainstalowanych na nim kamer, czujników temperatury i położenia.
Legendary II jest tak dobry, że studenci nie mają żadnych kompleksów i marzą o podium. – W tym roku konkurencja jest dużo większa, bo do zawodów zgłosiło się 31drużyn z czterech kontynentów, w tym 6 z Polski – mówi Filip Nycz. – Nasze nastroje są bojowe i liczymy na podium. Mamy już doświadczenie z ubiegłego roku i wiemy co robić, żeby wygrać.
 
Zawody rozgrywane będą od 29 do 31 maja w ośrodku Mars Desert Research Station, który znajduje się na pustyni stanu Utah nieopodal miasta Hanksville. Jest to specyficzny teren przypominający powierzchnię Marsa, na którym od wielu lat prowadzone badania dotyczące zasiedlenia i eksploracji czwartej planety Układu Słonecznego. Walczyć jest o co, bo nagrody są wyjątkowo cenne. – Jest nagroda finansowa oraz zaproszenie na konferencję organizowaną przez Mars Society – dodaje Filip Nycz.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy