Reklama

Dom

Runo sztuczne czy naturalne, czyli wybieramy dywan

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 24.01.2020
49460_dywa
Share
Udostępnij

Sztuczne czy naturalne, jakie runo powinien mieć dywan, którym przyozdobimy podłogę? Otóż, wybór powinien być dyktowany nie tylko kwestiami estetycznymi i ekologicznymi, ale także indywidualnymi wymaganiami domowników. Np. alergik będzie źle znosił runo naturalne.  Jakimi właściwościami cechują się runa naturalne, a jakimi sztuczne?

 

 

Dywany z runa naturalnego są ekologiczne

Jednym ze sposobów klasyfikacji dywanów jest skład ich runa. W zależności od tego z jakiego surowca zostało wykonane, możemy mówić o dywanach naturalnych lub sztucznych. Te pierwsze powstają ze skóry lub sierści zwierząt (wełna) bądź włókien roślin występujących w naturze, np. bawełny, jedwabiu, juty.

Drugie produkowane są z tworzyw sztucznych takich jak wiskoza, poliester, heatset, heatset frise, poliamid czy polipropylen.

Runo pochodzenia naturalnego cenione jest przede wszystkim ze względu na swój ekologiczny charakter oraz posiadane właściwości. Wełna, bawełna czy jedwab cechują się dużą wytrzymałością i są łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowym atutem wełny jest termoizolacja – wykonany z niej dywan jest bardzo ciepły w dotyku, dzięki czemu doskonale chroni nas przed chłodem podłogi – wyjaśnia Piotr Biegański, specjalista firmy ARTE. – Jeśli chodzi o dywany z włókien sztucznych, to cieszą się one popularnością przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, łatwość utrzymania w czystości, atrakcyjną cenę oraz wysoki połysk, dzięki któremu pięknie odbijają światło pozwalając uzyskać wyjątkowy efekt wizualny.


Dywany z runa sztucznego polecane dla alergików

Nowoczesne metody produkcji sprawiają, że wysokiej jakości dywany syntetyczne powstające ze specjalnie ulepszonych, wysokogatunkowych przędz, tj. heat-set czy heat-set Frise, na pierwszy rzut oka bardzo przypominają te wykonane z wełny, bawełny czy jedwabiu. Ponieważ łatwiej jest pozyskać surowiec do ich produkcji, stanowią około 75% wszystkich dywanów dostępnych na rynku, a jednocześnie są zwykle tańsze niż modele z przędz naturalnych.

 

 

Włókna syntetyczne łatwo też zafarbować, dlatego produkty z takim runem występują w ogromnej ilości kolorów. Wiele osób wciąż jednak za najlepsze i najbardziej szlachetne uważa dywany wełniane lub jedwabne, podkreślając ich naturalne pochodzenie, wysoką jakość, miękkość i przyjemne w dotyku runo. Nie zawsze jednak to co z pozoru najlepsze, będzie dla nas najwłaściwszym wyborem.

– W pomieszczeniach użytkowanych przez alergików, dzieci lub właścicieli zwierząt znacznie lepiej sprawdzą się dywany z tworzyw sztucznych. Produkty takie wykazują silne właściwości antystatyczne, dzięki czemu przyciągają mniej kurzu, są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i mniej podatne na zabrudzenia – podpowiada Piotr Biegański. – Warto też podkreślić, że runo wełniane cechuje się naturalną wilgocią – co prawda reguluje dzięki temu poziom suchego powietrza w domu, jednak wzmożona wilgoć może sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy