Reklama

Dom

Czy warto instalować sterowniki do zarządzania ogrzewaniem?

Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 26.06.2018
39894_big7
Share
Udostępnij

Wysoki komfort cieplny, niższe rachunki, pozytywny wpływ na środowisko naturalne- to tylko niektóre z korzyści wynikających z zarządzania ogrzewaniem. Dobór sterowników już na etapie budowy domu to najlepszy sposób by zadbać o efektywniejszą eksploatację systemu grzewczego.

Inteligentne instalacje szturmem wkraczają do budynków mieszkalnych, przynosząc swoim użytkownikom liczne korzyści. Z badań przeprowadzonych latem ubiegłego roku pod hasłem: “Budowa domu 2017” na próbie  452 osób wynika, że sterowniki do zarządzania ogrzewaniem  cieszą się największym zainteresowaniem ze wszystkich inteligentnych instalacji domowych. Aż 85,6% ankietowanych budujących lub planujących budowę domu zadeklarowało, że chciałoby w swoim domu zamontować takie urządzenia. Wśród nich prym wiodą 3 kategorie produktów: regulatory pokojowe, sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym oraz sterowniki kotłowe.

Czy warto instalować sterowniki do zarządzania ogrzewaniem?

Dzięki ogromnym możliwościom sterowników do zarządzania ogrzewaniem znikają problemy związane z niedopasowaniem temperatury do potrzeb domowników, przegrzewaniem pomieszczeń, kiedy nikogo nie ma w domu, a także koniecznością ciągłego, ręcznego doglądania parametrów pracy instalacji. Lista korzyści wynikających z zarządzania ogrzewaniem jest bardzo długa. Te najważniejsze to:

  • wysoki komfort cieplny
  • niższe rachunki
  • pozytywny wpływ na środowisko naturalne
  • pełna kontrola nad ogrzewaniem bez względu na czas i miejsce
  • oszczędność czasu
  • wygoda

Fot. materiał prasowy

Jak wybrać sterowniki dopasowane do potrzeb własnej instalacji?

Oferta urządzeń do zarządzania systemem grzewczym jest na tyle bogata, a same urządzenia na tyle zaawansowane, że można bez trudu wybrać takie sterowniki, które nie tylko zaspokoją, ale przerosną oczekiwania użytkowników. Aby ułatwić sobie ten wybór, warto zadać sobie na początek 5 pytań:

Jaki typ sterownika do zarządzania ogrzewaniem wybrać?

Do wyboru będą sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, odnawialnymi źródłami energii czy kominkami. W każdej kategorii urządzeń znajdują się produkty tańsze i droższe. Mogą różnić się sposobem montażu oraz funkcjonalnością. By dobrać więc właściwe urządzenie dla siebie, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, skonsultować swój wybór z dostawcą urządzenia grzewczego.

Czy w układzie będzie pracowało jedno, czy kilka źródeł ciepła?

Aby sterować kotłem gazowym współpracującym z kominkiem albo piecem węglowym i pompą ciepła warto zainwestować w sterownik, który zsynchronizuje pracę różnych urządzeń. Takim rozwiązaniem są sterowniki do instalacji; o prostej budowie i szerokim zakresie funkcjonalności. Umożliwiają kontrolę nad wieloma urządzeniami jednocześnie.

Jaka forma sterowania będzie dla nas najbardziej wygodna?

Różne urządzenia dają nam różne możliwości, jeśli chodzi o miejsce sterowania nimi. W przypadku sterowników do zarządzania ogrzewaniem możemy mówić o trzech poziomach sterowania: z kotłowni, pokoju oraz zdalnie. Zarządzając ogrzewaniem można pokonać barierę miejsca i czasu, inwestując w urządzenia, które komunikacją się ze sobą zdalnie.

Jaki sposób komunikacji urządzeń będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb?

Wśród urządzeń do zarządzania ogrzewaniem są modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają oczywiście poprowadzenia okablowania, dlatego ich montaż jest konieczny przed położeniem tynku. Systemy bezprzewodowe komunikują się ze sobą na zasadzie nadajnik-odbiornik. W takim wypadku prace można wykonać na późniejszym etapie, bez konieczności ingerencji w instalacje.

Z jakich funkcji chcemy korzystać?

Warto pamiętać, że nieco droższe urządzenie to szerszy zakres funkcjonalności i  bardziej este tyczny wygląd.  Sterowniki są niewielkimi urządzeniami, jednakże kryją w sobie moc różnych funkcjonalności. Dzięki nim urządzenia grzewcze stają się prawie bezobsługowe. Umiejętnie zaprogramowany sterownik sam określa czas pracy urządzenia grzewczego oraz jej intensywność, a wszystko po to, by zapewnić optymalną temperaturę w różnych pomieszczeniach w domu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy