Reklama

Dom

Projektujemy łazienkę bez barier

Opracowała Idalia Stochla
Dodano: 30.03.2018
38408_75
Share
Udostępnij

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom i Promowania Bezpieczeństwa, aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60 roku życia ma miejsce w domu. Do najczęstszych przyczyn urazów zaliczane są upadki, wynikające ze złego stanu fizycznego poszkodowanych lub jakości warunków mieszkaniowych. Trudność w utrzymaniu równowagi, śliskie powierzchnie i zachlapania – zagrożenia, z jakimi przychodzi mierzyć się seniorom.Aby uniknąć ryzyka warto zastanowić się nad zamontowaniem w łazience specjalnego wyposażenia, dostosowanego do potrzeb i ograniczonych możliwości osób starszych.

Producenci i projektanci wskazują bowiem na szereg udogodnień, które wraz z upływem czasu przynoszą mieszkańcom wiele korzyści. Wyjdźmy jednak od przepisów i regulacji. Co na temat aranżacji łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych mówią rozporządzenia? Projektując łazienkę dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej kluczowe jest zachowanie podstawowych wytycznych.

Matylda Kurkiewicz, architekt z wrocławskiego biura projektowego KODO:

" Przy tworzeniu koncepcji zaaranżowania przestrzeni dedykowanej osobom mającym trudności z poruszaniem się, najlepiej kierować się zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz.U.2015.0.1422). Chociaż dokument ten dotyczy budynków użyteczności publicznej, zawarte w nim zostały parametry wzorcowej łazienki dla niepełnosprawnych. W związku z tym, gotowy projekt z pewnością stanie się podstawą dla stworzenia użytecznej, funkcjonalnej i bezpiecznej łazienki."

W łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych istotna jest przede wszystkim przestrzeń manewrowa gwarantująca wygodne i pozbawione zagrożeń przemieszczanie się pomiędzy umywalką, toaletą, a prysznicem. Dobrze gdy umywalka będzie zamontowana na wysokości około 70 cm,  zapewniając wygodne korzystanie z niej osobie na wózku inwalidzkim.  Warto też  zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

–  szeroka misa,

– brak ostrych krawędzi,

– izolacja termiczna przewodów z ciepłą wodą,

– armatura o mechanizmie nie wymagającym dużej siły,

– toaleta zamontowana w odległości ok. 70 cm od ściany.

Mniej znaczy więcej

Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą w aranżacji jest bez wątpienia strefa kąpielowa. W tym przypadku istotnym będzie zniwelowanie barier w postaci progów i wysokich stopni. W porównaniu do wanny, zdecydowanie bardziej funkcjonalnym i zapewniającym swobodę poruszania się rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Na rynku dostępne są m.in. kabiny z możliwością montażu bezpośrednio na posadzce, co przekłada się na swobodne wejście pod prysznic, nie wymaga podnoszenia nóg, nie grozi potknięciem, a także zapewnia łatwy wjazd wózkiem inwalidzkim.  Idealnym rozwiązaniem do łazienek bez barier są brodziki podpłytkowe. Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie wysokich progów i uzyskanie jednego poziomu posadzki w całej łazience. Brodziki podpłytkowe są łatwe w montażu, szczelne, mogą być wykonane na wymiar, a przede wszystkim zwiększają funkcjonalność łazienki. Jeżeli zdecydujemy się jednak na tradycyjny brodzik, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by był jak najniższy i posiadał antypoślizgową powierzchnię – mówi Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway.

Kabiny walk-in

Dużą uwagę należy poświęcić także sposobie otwierania drzwi w kabinie.  Korzystanie z prysznica będzie dla seniora czy osoby niepełnosprawnej bardziej komfortowe gdy kabina będzie miała składane drzwi, a sam model będzie pozbawiony listwy progowej. To umożliwi  łatwą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami w łazience. Coraz popularniejsze stają się także otwarte i przestronne kabiny typu walk-in, stanowiące integralną, oddzieloną tylko przeszkleniem część przestrzeni łazienkowej z system odwodnienia liniowego zamiast brodzika. Ponadto modele kabin otwartych charakteryzują się znacznie większą przestrzenią, która pozwala na zamontowanie dodatkowych udogodnień.

Dobrze zaplanowane wnętrze minimalizuje ryzyko wypadków, ale przede wszystkim pozwala zachować samodzielność Fot.Pixabay

Pełna równowaga i bezpieczeństwo

Otoczenie osób z ograniczoną sprawnością ruchową powinno zapewniać przede wszystkim maksimum bezpieczeństwa. Z tego też względu niezwykle istotne, poza spersonalizowanym projektem i doborem odpowiednich rozwiązań, jest również umiejętne rozmieszczenie elementów dodatkowych, które ułatwią m.in. utrzymanie równowagi. Absolutną koniecznością są uchwyty wykonane z metalu i powleczone tworzywem sztucznym. Strefę kąpielową warto wyposażyć w siedzisko lub krzesełko prysznicowe, montowane do ściany, na wysokości około 70-80 cm. Poziom bezpieczeństwa w łazience znacznie wzrośnie w momencie wykorzystania materiałów o powierzchni antypoślizgowej. Strategiczne części podłogi w łazience warto przykryć matami antypoślizgowymi. Decydując się na wykonanie łazienki dostosowanej do wymagań osób starszych i niepełnosprawnych można podnieść jej standard wybierając ceramikę antypoślizgową, gwarantującą dobry stopień przyczepności do podłoża, nawet po wcześniejszym kontakcie z wodą. Współczesne materiały i akcesoria pozwalają na ograniczenie wszelkich barier w łazience, a tym samym na zwiększenie komfortu i podniesienie standardu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy