Reklama

Dom

Pielęgnacja parkietu – czyszczenie i konserwacja

Ewelina Czyżewska
Dodano: 25.01.2017
30983_parkiet-750x500
Share
Udostępnij

Parkiet, najlepiej pokryty lakierem, ceniony jest zarówno za estetykę wyglądu, jak i walory użytkowe. Jeśli jednak nie będziemy o taką podłogę odpowiednio dbali, nawet gdy jest wykonana idealnie i z najlepszych materiałów, może szybko się zniszczyć. By tego uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

– Zabezpieczenie parkietu powinno zaczynać się już przed drzwiami naszego domu czy mieszkania – mówi Paweł Janik, właściciel firmy Parkiety Janik z Myślenic koło Krakowa. – Dlatego zawsze przed drzwiami wejściowymi, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia, powinniśmy położyć wycieraczki. To bardzo ważne, ponieważ wchodząc do domu nanosimy na butach piach lub różnego rodzaju brud, które działają na powierzchnię jak papier ścierny i niszczą lakierowaną powłokę.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem w dbaniu o podłogę lakierowaną jest podklejenie nóżek mebli i krzeseł podkładkami filcowymi. – To pozwoli uniknąć różnego rodzaju zarysowań bądź wgnieceń – wyjaśnia Paweł Janik. – Są też sposoby na szkodliwe działanie mebli na kółkach. Wystarczy zaopatrzyć się w bezbarwną matę ochronną, która zabezpiecza podłogę przed zarysowaniami, a jednocześnie nie zaburza jej estetyki.

Parkiet czyścimy przede wszystkim na sucho

Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych, powinna odbywać się na sucho, przy pomocy odkurzacza i delikatnej szczotki do parkietu. – Tym sposobem, należy sprzątać podłogę tak często, jak tylko jest to konieczne – uczula właściciel firmy Parkiety Janik. – Bowiem największe szkody na lakierze powodują tak zwane zanieczyszczenia twarde, przede wszystkim piach. Poruszanie się po tego typu zabrudzeniach, działa na podłogę jak „szlifierka”, która ściera zabezpieczający drewno lakier.

Wiadomo jednak, że podłogi trzeba też myć zwłaszcza w okresach zimowych i jesiennych, kiedy do domu nanosimy na butach błoto, ale także jak się coś na tę podłogę wyleje.

– Tego typu zabrudzenia myjemy wilgotnym mopem bądź szmatką, najlepiej zmoczoną w specjalistycznym środku do konserwacji  – radzi Paweł Janik. – Na rynku każdy wiodący producent chemii parkieciarskiej posiada takie produkty, dlatego najlepiej udać się do najbliższego sklepu parkieciarskiego i zapytać sprzedawcę, co może polecić. Generalnie środki te dzielą się na dwa typy. Jeden do codziennego mycia, dostępny w formie koncentratu lub gotowego produktu. Drugi, w formie pasty, którą po umyciu podłogi stosujemy w celu zabezpieczenia powłoki lakierowanej. Pastą możemy zamaskować również drobne rysy powstałe na lakierze.

Należy jednak pamiętać, że przy myciu podłóg drewnianych nawet najlepszymi środkami, nie należy przesadzać z wodą. – Nadmiar wody może  doprowadzić do uszkodzenia powierzchni lakierniczej, a przy długotrwałym stosowaniu nawet do odkształcenia desek – uczula ekspert od podłóg drewnianych. – Dlatego zawsze myjemy wilgotnym, a nie mokrym mopem lub szmatką.

Parkiet warto konserwować

Z biegiem lat właściwości lakieru będą się zmieniały, a podłoga może zmatowieć. Warto wtedy pomyśleć o odświeżeniu jego wyglądu.

– Możemy użyć do tego pasty z zawartością poliuretanu czyli substancji, którą nasycane są obecnie najlepsze lakiery na rynku – mówi Paweł Janik. – Stosowanie tych produktów pozwoli na zatrzymanie wysokich parametrów technicznych lakieru, a co za tym idzie, wydłuży jego żywotność. Pastę nakładamy na czystą i odtłuszczoną powierzchnię przy użyciu bawełnianej szmatki.

Ale uwaga! Z tego typu zabiegami nie ma co przesadzać. – Powierzchnie mieszkalne wystarczy w ten sposób pielęgnować raz lub dwa razy w roku – dodaje ekspert.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy