Reklama

Dom

Eleganckie i skuteczne ogrzewanie domu. Grzejniki dekoracyjne

Ewelina Czyżewska
Dodano: 22.08.2016
28906_grzejnik_dekoracyjny-750x429
Share
Udostępnij
Kiedyś we wszystkich domach były grzejniki żeliwne. Ich główną rolą było ogrzewanie pomieszczenia. Dziś wymienia się je na stalowe, aluminiowe czy też miedziane. Są również grzejniki dekoracyjne, które są dodatkowo piękną ozdobą pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę aby wybrany przez nas grzejnik, sprawdził się zarówno w roli ogrzewania, jak i dekoracji?

Kiedyś grzejnik miał tylko grzać. Obecnie przy wyborze kaloryfera kierujemy się również jego wyglądem. Duża różnorodność kształtów, formy, a także kolorystyki sprawia, że nie wieszamy ich jak kiedyś pod oknem, za firanką. Nowoczesne urządzenia grzewcze nie raz kształtem przypominają rzeźbę, a wyeksponowane na ścianach niczym obrazy grzeją, a jednocześnie zdobią wnętrza.

Grzejniki jako dekoracja łazienki lub salonu

Grzejniki dekoracyjne chętnie umieszcza się w łazienkach.

– Zbudowane są z pionowych, stalowych rur, które połączone są cieńszymi rurkami w poziomie – mówi Grzegorz Chotkowski, z salonu łazienek BLU w Rzeszowie. – Te rurki mogą być proste lub wygięte. Czasem grzejniki dekoracyjne zbudowane są z jednej, wielokrotnie wygiętej rury w formie meandra. W grzejnikach  dekoracyjnych do salonów oraz innych pomieszczeń, zamiast rur stosuje się profile o przekroju owalnym, prostokątnym lub trójkątnym. Niekiedy są one jeszcze dodatkowo osłonięte ozdobnymi panelami o rozmaitych kształtach. Często też mają układ pionowy lub zupełnie płaską powierzchnię czołową. Niekiedy są to bryły o nieregularnych kształtach.

Płaskie grzejniki dekoracyjne mogą być też wykonane z materiałów imitujących drewno lub kamień. Na indywidualne zamówienie ozdabiane są zdjęciem, a powieszone w przedpokoju mogą być wyposażone w lustra lub wieszaki. Czasem można nawet spotkać „grzejące” ławki, ułatwiające  zmianę obuwia i przyspieszające jego wysychanie.

Jeżeli chodzi kolorystykę, to każdy z producentów ma przynajmniej piętnaście kolorów do wyboru – mówi specjalista z salonu BLU. – Dzięki  temu łatwiej jest dopasować grzejnik do wystroju wnętrza. Może być on błyszczący, matowy lub metaliczny. Są również grzejniki z powierzchnią chromowaną, ze stali nierdzewnej lub pokryte mosiądzem. Niektóre grzejniki ozdobne mają tak skomplikowaną formę, że kształtem przypominają bardziej oryginalne rzeźby niż urządzenie grzewcze.

Moc grzejników ozdobnych

Moc grzejnika ozdobnego jest uzależniona przede wszystkim od jego wielkości.

– A wielkość ta musi być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia, które ma być ogrzane – wyjaśnia Grzegorz Chotkowski. – Dlatego przy wyborze grzejnika skupiamy się nie tylko na jego wyglądzie, ale też parametrach mocy grzewczej. Ważne jest również, czy posiadamy ogrzewanie podłogowe. Jeśli tak, należy wybrać grzejnik o mniejszej mocy, ponieważ zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, może doprowadzić do przepalenia komponentów grzejnika.

Potrzebną moc obliczamy za pomocą prostego algorytmu. Musimy założyć, że temperatura w pomieszczeniu wynosi 24 stopnie Celsjusza, a następnie pomnożyć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, do którego szukamy grzejnika, przez odpowiedni współczynnik korygujący, który podany jest w informacjach o produkcie.

– Nie warto kupować grzejnika o mocy większej niż obliczone zapotrzebowanie na moc, ponieważ nie odczujemy z tego większej korzyści, a koszt zakupu będzie wyższy – dodaje specjalista od grzejników.

Montaż grzejnika dekoracyjnego

– Zwykłe grzejniki najczęściej umieszcza się pod oknem, ponieważ w tym miejscu występują największe straty ciepła – tłumaczy Grzegorz Chotkowski. – Ciepłe powietrze, które unosi się znad rozgrzanego kaloryfera sprawia, że nie odczuwamy niskiej temperatury panującej na zewnątrz, mimo że wewnętrzna powierzchnia szyb ma temperaturę niższą niż ściany, podłoga i sufit. Przy takim montażu grzejnika ciepłe powietrze od razu miesza się z tym z okolic okna, a do pomieszczenia trafia już wyłącznie podgrzane.

Grzejnik dekoracyjny rzadko wiesza się pod oknem. Najczęściej instaluje się go w miejscach bardziej wyeksponowanych. W związku z tym, jeżeli będzie umieszczony na ścianie wewnętrznej przeciwległej do ściany zewnętrznej z oknem, jego moc powinno się zwiększyć o 10 procent, by w pomieszczeniu panował komfort cieplny, a jeśli zawiesimy go wysoko -nawet o 25 procent.

Grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne i miedziane

Zarówno grzejniki zwykłe, jak i dekoracyjne mogą być wykonane z różnego materiału, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kiedyś wszyscy mieli w domach grzejniki żeliwne. Dziś wybierane są bardzo rzadko. Tego typu kaloryfery są bardzo masywne i wolno się nagrzewają, ale z drugiej strony bardzo długo oddają ciepło. Są za to odporne na uszkodzenia mechaniczne.

– Najwięcej sprzedaje się grzejników ze stali – mówi specjalista z salonu BLU w Rzeszowie. – Są one tańsze, lekkie i łatwe w montażu, ale dłużej się nagrzewają i szybciej stygną. Na ich popularność ma wpływ również duża różnorodność kształtów i form.

Inne są grzejniki aluminiowe – lżejsze od stalowych i najczęściej mają gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie. Ich dużą zaletą jest odporność na podwyższoną wilgotność, więc często montuje się je w łazience. Wadą grzejników aluminiowych jest ich delikatna powierzchnia, dlatego już w trakcie montażu trzeba uważać, by jej nie uszkodzić. – Najlepsze są jednak grzejniki miedziane – mówi Grzegorz Chotkowski – Bardzo szybko się nagrzewają, a później długo oddają ciepło. Ich wadą może być jednak dość wysoka cena.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy