Reklama

Dom

Ogrzewanie domu – dlaczego warto wybrać ekogroszek?

materiał partnera
Dodano: 23.12.2021
58687_pexels-pixabay-259588
Share
Udostępnij
Ekogroszek to jedno z najczęściej wybieranych obecnie paliw, służących do ogrzewania budynków pozbawionych podłączenia do miejskiej sieci. Dzieje się tak głównie za sprawą licznych zalet i dostępności tego materiału, które w zestawieniu z wygodą korzystania stawiają go na czele listy najchętniej użytkowanych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. I chociaż jest wytwarzany z węgla, to ma nieporównywalnie lepszy wpływ na środowisko, niż tradycyjne odmiany węgla brunatnego ikamiennego.
 
Co różni ekogroszek od węgla?
 
Chociaż ekogroszek jest pochodną węgla, to aby mógł zostać określony tym mianem, musi spełniać rygorystyczne standardy. Począwszy od odpowiednich, niewielkich wymiarów, ekogroszek musi wpisywać się w konkretne parametry, w tym te odnoszące się do jego kaloryczności, posiadać właściwą wartość opałową, czy niską spiekalność. Dzięki temu jest zdecydowanie bardziej wydajny i umożliwia uzyskanie lepszych efektów.
 
Podstawową różnicą pomiędzy ekogroszkiem a węglem jest to, że ten pierwszy jest odpowiedzialny za znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla, siarki, azotu i rozmaitych pyłów. Jest to możliwe głównie dzięki śladowej zawartości popiołu i siarki, a także wilgotności, która zgodnie z przyjętymi standardami, nie może przekraczać 10%.
 
Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?
 
Każdy, kto choć raz rozpalał piec na węgiel, wie, jak żmudny jest to proces. Ekogroszek to przede wszystkim nieporównywalna wygoda i komfort, nie tylko pod względem samego rozpalania, ale i późniejszego podtrzymywania temperatury. Dzięki niemu nie trzeba tak często dosypywać produktu do pieca, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy kocioł z podajnikiem, który nie wymaga tak częstej obsługi. Dodatkowo minimalizuje ryzyko awaryjności pieca, gdyż ziarna pozbawione są miału i nieodpowiednich brył.
 
Ogrzewanie domu przy pomocy ekogroszku to również zalety ekonomiczne. W nowoczesnych piecach możliwe jest bowiem dozowanie odpowiedniej ilości paliwa, co znacząco minimalizuje straty cieplne, a w rezultacie – pomaga w zmniejszeniu kosztów za ogrzewanie. Dzięki swojej formie ekogroszek przyczynia się do tego, że w domu cały czas panuje ustalona temperatura, bez uciążliwych wahań i skoków. A przy okazji jest też pakowany w poręczne worki, dzięki czemu można uniknąć brudu w kotłowni i ułatwić sobie transport zapasów.
 
Oprócz większego komfortu nie sposób zapomnieć o tak istotnym aspekcie, jak proekologiczne działanie. Wybierając ekogroszek i rezygnując ze szkodliwego węgla, ma się realny wkład w ochronę środowiska, za co z pewnością podziękują nie tylko nasze płuca, ale i kolejne pokolenia. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy