Reklama

Dom

Kuchnia letnia. Praktyczny i atrakcyjny dodatek do ogrodu

Ewelina Czyżewska
Dodano: 20.07.2016
28375_NR-GO-2
Share
Udostępnij

Kiedyś kuchnia letnia funkcjonowała w każdym gospodarstwie domowym. Jak tylko robiło się cieplej, gospodarze z całym dobytkiem kuchennym wynosili się z domu. Było to i praktyczne i wygodne. Dziś coraz częściej kuchnię letnią spotyka się w ogrodzie. Grillo – wędzarnia połączona z kuchnią węglową oraz piecem chlebowym,  pozwala smażyć, grillować, wędzić potrawy, upiec pizzę lub chleb, a także daje ciepło podczas długich jesiennych wieczorów przy grzanym winie.

Ładny i przestronny ogród zachęca do spędzania w nim wolnego czasu. Dlatego już przy projektowaniu ogrodu ważną jest rzeczą, aby wygospodarować przestrzeń do letniego biesiadowania. Kiedyś wystarczał grill i plastikowe krzesełka. Dziś coraz częściej ludzie decydują się na wybudowanie w ogrodzie tak zwanej kuchni letniej, która oprócz funkcji grillowania, pozwala na przygotowanie nawet najbardziej wyrafinowanych posiłków.

– Od pewnego czasu mamy coraz więcej zapytań o kuchnię w ogrodzie – mówi Marcin Deręgowski, projektant w firmie Art – A w Rzeszowie. –  Czasem klientom wystarcza sam grill z wędzarnią, ale są i tacy, którzy decydują się na kuchnię w pełni funkcjonalną. Wtedy oprócz grilla i wędzarni, budowane jest palenisko węglowe oraz piec chlebowy. Do takiej kuchni warto doprowadzić wodę i prąd. Z pewnością zwiększy to wygodę pracy, a oświetlenie umożliwi użytkowanie jej także po zmroku.

Miejsce na kuchnię w ogrodzie

Zanim zdecydujemy się na kuchnię w ogrodzie, powinniśmy dobrze zastanowić się jakie mamy potrzeby, jaką przestrzeń do wykorzystania oraz możliwości finansowe. Im dalej będzie ona od domu, tym wyższe będą koszty doprowadzenia do niej instalacji. – Ważną rzeczą, o której musimy również pamiętać przy wyborze miejsca na naszą kuchnię, to usytuowanie jej tak, aby dym nie dostawał się do wnętrza naszego domu, ani nie przeszkadzał sąsiadom – wyjaśnia Marcin Deręgowski. – Dobrze jest również, aby dym nie przeszkadzał samym korzystającym z kuchni i aby nie był skierowany na nasze rośliny ogrodowe, gdyż zbyt ciepłe powietrze może je uszkodzić. Dlatego musimy mieć na uwadze kierunek dominujących wiatrów

– Wybierając miejsce, musimy też przede wszystkim pamiętać, że jest to forma na stałe, dlatego przestrzeń pod kuchnię powinna być na tyle duża, by korzystanie z niej było wygodne – mówi projektant z firmy Art – A. – Niemal standardem jest, że poza samą kuchnią, budujemy szafki na naczynia, zlew, a także blat roboczy. Jeśli kuchnia znajduje się w zamykanej altance lub pomieszczeniu gospodarczym, możemy ją wzbogacić o okap, niewielką lodówkę, czy nawet zmywarkę. Im mniej nasza kuchnia letnia jest rozbudowana i gorzej wyposażona, tym bliżej domu powinna się ona znajdować. Wtedy powinniśmy zadbać o to, aby komunikacja między domem, a kuchnią ogrodową była jak najłatwiejsza. Należy unikać wąskich i krętych ścieżek oraz progów i stromych schodów.

Przy planowaniu kuchni, dobrze jest również wziąć pod uwagę możliwość pracy przy naturalnym świetle. Dlatego powinniśmy unikać zimnych i zacienionych miejsc, pamiętając, że pełne nasłonecznienie też nie jest dobre. Najlepiej więc zlokalizować ogrodową kuchnię w miejscu lekko zacienionym. Jeśli nie mamy zadaszenia, warto zamontować duży parasol ogrodowy. – Istotną kwestią jest również podłoga w naszej kuchni – mówi specjalista. – Warto nawierzchnię dobrze utwardzić. Poza tym, podłoże musi być stabilne i suche, żeby nawierzchnia nie była śliska. Dobrze jest, jeśli podłoga jest łatwa w czyszczeniu. To ma być ładne i estetyczne miejsce.

Budowa kuchni w ogrodzie

– Wszystko rozpoczyna się od budowy grilla, w którym mamy możliwość zdemontowania rusztu i popielnika. Wówczas zamontowanie szczelnych drzwiczek na grillu i budowa w jego dolnej części paleniska sprawiają, że możemy cieszyć się wędzarnią – mówi Marcin Deręgowski. -Ludzie coraz częściej dostrzegają zalety samodzielnie uwędzonych wędlin czy mięs. Są one zdrowe, a jednocześnie możliwość pochwalenia się, że sami je zrobiliśmy, dodaje nam prestiżu. Najczęściej jest to wędzenie dla własnego użytku, bardziej hobbystycznie.

– Tym, którym grillo – wędzarnia nie wystarcza, dodatkowo budujemy piec chlebowy – wyjaśnia projektant z firmy Art – a. – W takim piecu oprócz pieczywa, możemy upiec nawet pizzę a nawet wszelkiego rodzaju mięsa. Komora pieca może mieć dowolną wielkość, w zależności od potrzeb. Piece chlebowe wykonywane są z cegły, a ich murowana kopuła dodatkowo pokrywana jest gliną, która dodatkowo akumuluje ciepło i utrzymuje gorący piec przez długi czas. Do tego możemy dołożyć palenisko kuchni węglowej, które budowane jest z cegły i często obkładane  kaflami. Kuchnie z kafli buduje się w pomieszczeniach zamkniętych.

– Budować można z różnych materiałów – mówi Marcin Deręgowski. – Są osoby, które decydują się np. na kuchnię z kafli. Taka kuchnia nie pasuje im do domów nowoczesnych, ale w ogrodzie jest nie tylko praktycznym urządzeniem, ale również bardzo atrakcyjnym dodatkiem. Mogą być wykończone cegłą z białymi fugami, ale może być to również cegła obłożona łupkiem kamiennym. Mamy możliwość zastosowania klinkieru i kamienia rzecznego. Półki i blat możemy zrobić z granitu. Warto jednak pamiętać, że kuchnia musi być wykonana z materiału, który przewodzi ciepło.

Koszt wybudowania takiej kuchni zależy od rodzaju oraz ilości materiału. Duży wpływ na cenę ma także poziom skomplikowania formy. Czas wykonania trwa od tygodnia do trzech.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy