Reklama

Dom

Schody drewniane czy z betonu. Jakie najlepiej sprawdzą się w naszym domu?!

Ewelina Czyżewska
Dodano: 10.06.2016
27736_model-395573_1280
Share
Udostępnij
Schody są kosztowną inwestycją, dlatego wybór pomiędzy schodami z betonu a drewnianymi powinien być dobrze przemyślany. Dodatkowo, stanowią one istotny element wykończenia domu, powinny więc być solidne, bezpieczne, łatwe do utrzymania w czystości, a nade wszystko stanowić atrakcyjny dodatek wystroju wnętrz.

– Zanim wybierzemy rodzaj schodów, powinniśmy rozważyć, które lepiej sprawdzą się w naszym, konkretnym przypadku – mówi Piotr Jachna, współwłaściciel firmy Jachna, zajmującej się produkcją schodów drewnianych. – Czy będą one elementem otwartej przestrzeni, czy też znajdą się w wydzielonej klatce schodowej? W przypadku schodów wyeksponowanych, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich wygląd, estetykę wykonania oraz to, jak komponują się we wnętrzu. Schody żelbetowe, mimo że wykończone prezentują się bardzo ładnie, to zajmują dość dużo miejsca, dlatego wybudowane w niewielkiej przestrzeni, mogą ją przytłaczać. Schody samonośne sprawiają wrażenie lżejszych, a dzięki różnym formom łatwiej dopasować je do określonego wnętrza.

Schody betonowe pojawiają się jeszcze w surowym stanie domu. – To duże ułatwienie dla ekip, które kontynuują prace budowlane – mówi Piotr Jachna. – Nie trzeba robić dodatkowej konstrukcji łączącej kondygnacje budynku. Po zakończeniu budowy beton obkładamy dowolnym materiałem, drewnem, płytkami gresowymi lub kamiennymi. Schody samonośne natomiast można zaprojektować w dowolnym momencie, gdyż montuje się je najczęściej na etapie prac wykończeniowych. Jeżeli chcemy mieć wygodne schody, to musimy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca oraz o wycięciu odpowiedniej wielkości otworu w stropie. Jeśli nie weźmiemy tych czynników pod uwagę, schody mogą stać się niewygodne podczas użytkowania. Rozwiązań konstrukcyjnych jest dużo. Najczęściej wybierane są schody ażurowe na dwóch prostych belkach. Ale do wyboru są też schody na pojedynczej belce prostej. Ciekawą formę mają schody na pojedynczej belce kręconej oraz popularne w ostatnim czasie, schody dywanowe.

Zarówno schody drewniane, jak i z betonu są bardzo trwałe. Elementem, który jest najbardziej narażonym na zniszczenie i zużycie, są trepy – przypomina współwłaściciel firmy Jachna. – W obu przypadkach są one wykonane i zabezpieczone w ten sam sposób. W przypadku schodów drewnianych, najczęściej obawiamy się, że tego typu schody będą się wycierały. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie chodzimy po „surowym” drewnie. Schody są zabezpieczone lakierem lub olejem, co zwiększa ich trwałość podczas użytkowania. Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania zależy przede wszystkim od prawidłowego wykonania schodów. Chodzi o to, by stopnie nie były zbyt wąskie oraz zbyt strome.

Przy wyborze schodów nie możemy pominąć walorów estetycznych, które są równie ważne jak ich trwałość. – Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiem, że  najwięcej w tej kwestii do powiedzenia mają kobiety – mówi Piotr Jachna. – Obecnie coraz częściej spotykane są schody z balustradami ze szkła. Pomimo dosyć wysokich kosztów związanych z ich wykonaniem, takie rozwiązanie cieszy sie dużą popularnością. Jeżeli chodzi o trendy kolorystyczne, to przede wszystkim odchodzi się już od ciemnych odcieni. Są one niepraktyczne w użytkowaniu. Teraz modne są jaśniejsze tony albo naturalne drewno.

Gdy mamy małe wnętrza, zdecydowanie polecane są schody ażurowe, które sprawiają wrażenie lekkich nawet w niewielkiej przestrzeni. Jeżeli w domu funkcjonuje otwarty salon, warto się zastanowić nad schodami kręconymi lub dywanowymi, które prezentują się  bardzo efektownie i dodają uroku każdemu wnętrzu. W przypadku zamkniętych klatek schodowych, lepszą opcją są schody betonowe z wykończeniem.

Na koszt wykonania schodów składa się zużycie materiałów, które zależy od typu schodów, długości biegu, liczby stopni i spoczników, a także od rodzaju i długości balustrady oraz wycena robocizny, jeśli ta nie jest wliczona w całkowitą cenę budowy domu.

– Koszt wykonania schodów drewnianych na konstrukcji samonośnej jest porównywalnie taki sam jak w przypadku schodów na beton – mówi Piotr Jachna. – Schody drewniane mogą być droższe, ale to zależy przede wszystkim od typu schodów. Jeśli zlecimy wykonanie schodów według indywidualnej koncepcji, o nietypowej konstrukcji, musimy być świadomi, że wykonanie takiego projektu wymaga większego zaangażowania czasem dodatkowych osób, w tym architekta. Ale pamiętajmy o tym, że jest to inwestycja na długie lata.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy