Zwykła łazienka to zdecydowanie za mało. Luksusowy apartament lub willa wymagają takiego pomieszczenia do higieny i relaksu, które dorównywałoby im klasą, przestrzenią, aranżacją i funkcjonalnością. Dlatego tradycyjne łazienki coraz częściej przybierają formy imponujących salonów kąpielowych stanowiących integralną część sypialni bądź będącymi samodzielnymi pomieszczeniami. Ponieważ urządzenie salonu kąpielowego rządzi się zupełnie innymi prawami niż urządzanie łazienki, zobaczmy, czego nie może w nim braknąć.
Nie w każdym domu można sobie pozwolić na urządzenie salonu kąpielowego. Głównym ograniczeniem jest rozmiar pomieszczenia. Salonowi kąpielowemu z racji funkcji należy się sporo miejsca, architekci mówią o co najmniej 10 – 12 mkw. Większe powierzchnie są oczywiście pożądane, ale nie mogą być też zbyt ogromne, gdyż duże odległości między poszczególnymi elementami pomieszczenia mogą utrudniać poruszanie się w nim. Pomieszczenie musi być również oświetlone dużą ilością światła dziennego.
W parze z sypialnią
Kwestia urządzenia w domu salonu kąpielowego połączonego z sypialnią wiążę się też ze stylem życia jego mieszkańców. Jest to idealne rozwiązanie dla singli, młodych małżeństw lub par jeszcze nie mających dzieci. Kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, konieczne jest odgrodzenie salonu kąpielowego od sypialni, by mieszkańcom zapewnić większą intymność i wyciszyć oba pomieszczenia. Integracja sypialni z salonem kąpielowym może też budzić zastrzeżenia co do akustyki i wentylacji. Na szczęście, w dobie obecnych rozwiązań, nie należy się obawiać, że zapachy, wilgoć i odgłosy z łazienki przenikną do sypialni. Jeśli więc pomieszczenie spełnia wszystkie warunki, nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności urządzenia w nim eleganckiego salonu do kąpieli.
Bardziej pokój niż łazienka
Salon kąpielowy to specyficzne pomieszczenie. Pełni przede wszystkim funkcję miejsca do relaksu, dbania o higienę i urodę, co jednocześnie wiążę się z wykluczeniem funkcji gospodarczej. Dla większości typowych dla łazienki elementów wyposażenia – takich jak pralka, szafka na środki do czystości domu, wiadra i mopa – nie ma w nim miejsca. Dla takich akcesoriów w domu należy znaleźć inne, dyskretne miejsce.
Wykluczenie funkcji gospodarczej pozwala w salonie kąpielowym na funkcję relaksacyjną. To, na co w zwykłej łazience nie ma miejsca, koniecznie powinno się w nim znaleźć. Mowa oczywiście o sprzęcie audio (muzyka umila proces pielęgnacji), fotelu lub sofie z poduszkami (idealne rozwiązanie dla kobiet, które w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych mogą sobie spokojnie usiąść i poczytać książkę czy gazetę), stoliku (znajdą na nim miejsce gazety i książki), toaletce (nie będzie zajmować miejsca w sypialni) czy kwiatach.
Płytki na wagę złota
Kwestią ocierającą się o gust domowników jest to, z jakich materiałów będą wykonane podłoga i ściany łazienki. Płytki dadzą salonowi powiew klasyki, natomiast drewniana wodoodporna podłoga wniesie przytulność i naturalny klimat. Ściany mogą być też pokryte samą farbą i na pewno nie będzie to uszczerbek dla wnętrza.
– Płytki do łazienki mają coraz większe rozmiary, 60×120 czy nawet 120×120 cm. Podkarpacie powoli przekonuje się do kontrastów kolorystycznych jak np. czerń i biel, które w Polsce od pewnego czasu są bardzo modne – zauważa Mirosław Bijoś, kierownik działu płytek ceramicznych w Centrum Ceramiki BOZ S.A. w Rzeszowie.
Płytki stanowią także o stylu salonu kąpielowego. Ciepłe pastelowe kolory z wzorkami będą tworzyć wystrój romantyczny, zaś ostre kontrasty i odważne barwy będą świadczyć o nowoczesności. Odpowiednie oświetlenie halogenami lub diodami dodatkowo spotęguje ich charakter.
Z deszczu pod… deszczownię
Salon kąpielowy powinien być wyposażony w najwyższej klasy sprzęt do kąpieli i odnowy biologicznej: wanny z hydromasażem, kabiny prysznicowe czy minisauny. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć także umywalka połączona z toaletką oraz sedes i bidet, jednak wyraźnie oddzielone od strefy przeznaczonej do relaksu. Akcesoria w salonie kąpielowym powinny prezentować najwyższy poziom technologii, jednak nie dla podniesienia własnego prestiżu z faktu posiadania tych rzeczy, lecz by korzystanie z nich umiliło i podniosło komfort kąpieli. Kabiny prysznicowe, z których trudno zrezygnować ze względu na funkcjonalność i wygodę, dziś w niewielkim stopniu przypominają narożne, plastikowe kabiny sprzed lat. Kabiny są wyposażone m.in. w panel masażowy, wygodne siedziska, głośniki audio, radio, a nawet telewizor. Często też posiadają generator pary, który pozwala poczuć się jak w saunie.
Coraz częściej w kabinach nie montuje się popularnego tradycyjnego brodzika – zastępuje się go idealnie płaską konstrukcją, wbudowaną w posadzkę, ale należy wówczas pamiętać o przestrzeni na syfon.
Kabiny prysznicowe warto wzbogacić o deszczownie. – Są to głowice prysznicowe zamontowane pod sufitem w kabinie natryskowej, których średnica często przekracza metr. Wchodząc pod takie urządzenie człowiek ma wrażenie jakby znalazł się pod chmurą deszczu – dodaje Mirosław Bijoś. – Wyglądają one szczególnie dobrze w dużych kabinach lub kabinach typu walk-in, czyli mających tak wyprofilowane szkło, że pomimo tego, że nie posiadają drzwi woda nie chlapie się poza obszar do tego przeznaczony.
Wanna na klika osób
Jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych elementów salonu kąpielowego jest wanna. W zwykłych domowych łazienkach została wyparta przez kabiny prysznicowe, lecz salon kąpielowy nie może się bez niej obejść. Wanna to symbol relaksu i komfortu, dlatego w salonie należy jej się honorowe miejsce. W zależności od pomysłu wannę można umieścić przy ścianie, pod oknem (wrażenia podczas kąpieli będą niesamowite, zwłaszcza jeśli okno jest duże) lub w centrum pomieszczenia, dla podkreślenia rangi kąpieli. Najlepiej skorzystać z modeli wyposażonych w uchwyty do wstawania, hydromasaż i bicze wodne.
– W domowych salonach kąpielowych czy domowych miniSPA świetnie sprawdzą się duże wanny kilkuosobowe z hydromasażem. System hydromasażu w takiej wannie z powodzeniem może zastąpić profesjonalne SPA. Tego typu wanny bardzo dobrze wyglądają w wersji wolnostojącej, umiejscowione na środku pomieszczenia zawsze są ozdobą i wcale nie muszą być ogromne. Klienci zwracają przede wszystkim uwagę na to, by były tak wyprofilowane, by czuć się w niej jak w leżaku oraz ekologiczne, by nie zużywać zbyt dużej ilości wody – tłumaczy Mirosław Bijoś.
Ręka znanego designera w naszym domu
Nie bez znaczenia w salonach kąpielowych pozostaje również jakość ceramiki i wyposażenia. Pożądane są wszelkie materiały znanych firm o ugruntowanej pozycji w branży, potwierdzone certyfikatami. Klienci chcą jednak czegoś więcej.
Mirosław Bijoś dodaje, że coraz większą popularność zyskują produkty sygnowane logiem lub podpisem znanych projektantów. Poczynając od znanego na całym świecie Versace, a kończąc na popularnym polskim projektancie mody Macieju Zieniu, który zasłynął jako projektant płytek ceramicznych.