Reklama

Dom

Zainwestuj w LED-y i zacznij oszczędzać

Artykuł promocyjny
Dodano: 10.03.2016
25488_Fot.-Tadeusz-Pozniak-6
Share
Udostępnij
Coraz więcej osób decyduje się na oświetlenie diodami LED. Jest to wydajne rozwiązanie, które pozwala na oszczędności energetyczne na poziomie nawet 80 proc. Początkowo może nam się to wydać droga inwestycja, jednak musimy wiedzieć, że wydatek zwróci się w przeciągu kilku miesięcy, a w kolejnych – oszczędności zostaną w naszej kieszeni.

Znajdująca się w rzeszowskiej DEXIE firma SCANDTERM jest polskim producentem oświetlenia przemysłowego w technologii LED. Początkowo specjalizowała się w produkcji oświetlenia na platformy wiertnicze, dziś jest pewnym graczem na rynku krajowych producentów LED-ów. Oferuje oświetlenie powierzchni handlowych, biurowych, przemysłowych oraz oświetlenie uliczne, dla chłodni, stacji paliw czy górnictwa
 
Wykorzystuje moduły świetlne własnej produkcji, a oprawy zespalane są ręcznie, z zachowaniem właściwej kontroli technologicznej. Produkty firmy SCANDTERM są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a dzięki wiedzy pracujących tam inżynierów, współpracy z Politechniką Poznańską oraz zastosowaniu diody renomowanego producenta CREE, udaje im się osiągnąć najwyższe parametry świetlne.
 
Przemysłowe Lampy LED, Fot. Tadeusz Poźniak
Przemysłowe Lampy LED, Fot. Tadeusz Poźniak
 
Projektanci naszej firmy nie skupiają się na skomplikowanym designie produktów. W naszym założeniu lampa ma być prosta konstrukcyjnie i prosta w montażu. Najważniejsze jednak jest to, co wkładamy do środka. Nie oszczędzamy tutaj pod żadnym względem i stosujemy najwyższej jakości diody, np. amerykańskiego producenta CREE – mówi Konrad Matuszewski z firmy SCANDTERM, która w punkcie sprzedaży w rzeszowskiej Galerii Wnętrz DEXA oferuje także oświetlenie dla jednorodzinnych domów i biur, w tym żarówki, taśmy ledowe i zasilacze.
 
Co nam dają LED-y?
 
Pierwszą, i zarazem najważniejszą korzyścią przemawiającą za zastosowaniem oświetlenia ledowego jest duża energooszczędność. Oszczędności energetyczne przy diodach ledowych sięgają nawet 80 proc. w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Najwyższej jakości produkty cechują się wysokimi parametrami świetlnymi i długą żywotnością – pozwalają świecić 100-procentowym strumieniem światła nawet przez 50 tys. godzin, czyli około 15 lat. Po tym czasie wartość strumienia świetlnego spada, ale dioda nadal świeci na ok. 90 proc. swojej mocy – mówi Konrad Matuszewski. Wszystko zależy od rodzaju i jakości zastosowanej diody, odprowadzania ciepła itd. Jednak aby osiągnąć takie wartości potrzeba wiedzy oraz wielu lat prób i doświadczeń. Warte podkreślenia jest także to, że światło ledowe jest zdrowym źródłem światła, nie tylko dla oka, ale też dla środowiska. Nie emituje szkodliwego promieniowania UV, nie zawiera rtęci lub innych szkodliwych gazów oraz nie tworzy efektu stroboskopowego, czyli efektu migotania, który nie jest dostrzegalny, ale bardzo męczy nasze oczy – dodaje Matuszewski.
 
Porównanie różnych rodzajów oświetlenia, w celu wykazania oszczędności (wyliczenia szacunkowe przy 10 żarówkach w pomieszczeniu):
 
Tradycyjna żarówka Halogen Świetlówka LED
Moc: 55W Moc: 45W Moc: 9W Moc: 5 W
Czas świecenia: 8h Czas świecenia: 8h Czas świecenia: 8h Czas świecenia: 8h
Żywotność: 1000h Żywotność: 2000h Żywotność: 10000h Żywotność: 50000h
Koszty rocznego utrzymania: 965zł Koszty rocznego utrzymania: 780zł Koszty rocznego utrzymania: 156zł Koszty rocznego utrzymania: 96zł

 

 
Nie dajmy się oszukać
 
Wielu producentów już na samym początku wprowadza nas w błąd, proponując przykładowo żarówki LED o mocy 5W jako odpowiednik 50W. Na chwilę obecną, w żarówkach czy świetlówkach ledowych takie parametry (jeden do dziesięciu) są nieosiągalne, nie dajmy się więc oszukać. Wykorzystują oni niewiedzę klientów i często zawyżają takie szacunkowe wartości. Jeśli na półce znajdziemy produkt, który wyróżnia się bardzo długą żywotnością, a przy tym jest najtańszy, powinien to być dla nas sygnał, że produkt ten nie jest wart naszej uwagi. Kupując oświetlenie do domu czy biura należy pamiętać, aby wybierać produkty od sprawdzonych producentów, a nie dawać się kusić promocjom w supermarketach.
 
Wymiernikiem pracy żarówki jest wartość lumenów, która wskazuje wartość strumienia świetlnego. Tradycyjne żarówki nie miały aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o parametry świetlne, dlatego ich moc była podawana w watach. Dziś, gdy z jednego wata można uzyskać od 70 do 180 lumenów, konieczne było wprowadzenie kolejnego parametru, którym jest właśnie lumen. Ich ilość zawsze podana jest na opakowaniu, warto więc czytać informacje na nim zawarte. Popularna żarówka 60W odpowiada średnio 710 lumenom, natomiast 100W ma ich już około 1360.
 
Lampy LED - Przemysłowe, Fot. Tadeusz Poźniak
Lampy LED – Przemysłowe, Fot. Tadeusz Poźniak
 
Ważna temperatura barwowa
 
Inwestując w oświetlenie ledowe musimy pamiętać, żeby dobrać odpowiednią temperaturę barwową, czyli kolor światła, do konkretnych pomieszczeń. 
 
Istnieją badania, potwierdzające wpływ barwy światła na zachowania klientów. Tak, jak możemy stymulować kupujących poprzez zapach czy muzykę, tak samo możemy działać światłem. Stosując różne temperatury barwowe, możemy odpowiednio eksponować dany produkt, podkreślić i wyeksponować jakąś cechę lub ją odpowiednio ukryć – mówi Konrad Matuszewski z firmy SCANDTERM. Temperatura barwowa określana jest za pomocą kelwinów i mówi o tym, czy dioda LED daje zimne czy ciepłe światło. Przy niskiej wartości kelwinów emitowane jest żółte, ciepłe światło, natomiast przy wysokim poziomie kelwinów otrzymujemy jasne (niektórzy nazywają je szpitalne), pobudzające światło. 

Przeprowadzono także badania w zakładach przemysłowych, które potwierdzają, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej temperatury barwowej, produkcja może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent. Dochodzi wtedy do zwężenia źrenic, rośnie koncentracja, jesteśmy pobudzeni i gotowi do działania. Istnieje również neutralna temperatura barwowa, jest to światło neutralne dla oka, które najlepiej sprawdzi się w biurach i coraz częściej zastępuje barwy ciepłe stosowane do oświetlenia powierzchni handlowych. Z kolei wybierając oświetlenie do domu najlepiej zainwestować w żarówki o ciepłej temperaturze barwowej, przy której łatwiej się nam odprężyć i zrelaksować – dodaje Konrad Matuszewski.
 
Punktowe Lampki LED, Fot. Tadeusz Poźniak
Punktowe Lampki LED, Fot. Tadeusz Poźniak
 
W firmie SCANDTERM dostępne jest także specjalne oświetlenie dla ekspozycji, które pozwala uzyskać temperaturę barwową światła dziennego. Jest to temperatura 5700K, dzięki której uzyskuje się najwyższy współczynnik oddawania barw. Prezentacja wystawy w takim świetle umożliwia pokazanie prawdziwego koloru danego produktu oraz pozwala uniknąć reklamacji związanych z rozbieżnością kolorystyczną w sklepie i w naturalnym świetle dziennym.
 
Warto także pamiętać, że przy zakupie oświetlenia ledowego na zakupiony produkt otrzymujemy gwarancję. Niektórzy producenci zapewniają nawet 5-letni okres gwarancyjny, gdyż mają pewność, że oferują dobry, wysokiej jakości produkt.
 
Artykuł powstał we współpracy z firmą SCANDTERM, mieszczącą się w GALERII WNĘTRZ DEXA, RZESZÓW, AL. ARMII KRAJOWEJ 4a, www.dexa-rzeszow.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy