Reklama

Dom

Schody – ozdoba domu

Anna Olech
Dodano: 12.11.2012
SONY DSC
Share
Udostępnij
Mając w domu schody przemierzamy je wielokrotnie w ciągu dnia, a więc muszą być wygodne i szerokie. Ale nie można zapomnieć, że poza funkcją praktyczną, powinny też być ozdobą wnętrza. W domach nowo budowanych nikt nie ukrywa ich w klatkach schodowych, lecz umieszcza je w takim punkcie domu, by były widoczne. Dlatego aranżując wnętrze warto je potraktować jak piękny mebel, tyle że dużo większy.

Schody mogą być prawdziwą ozdobą domów jednorodzinnych. Aby się o tym przekonać wystarczy przeglądnąć katalogi producentów, którzy oferują nawet po kilkadziesiąt najróżniejszych wzorów. W ten sposób można bez najmniejszego problemu dobrać ten element aranżacyjny, jakim są schody, zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Mogą być one proste lub kręte, drewniane lub kamienne, ulokowane w holu lub w salonie. Ale wybierając je trzeba tę decyzję dobrze przemyśleć, ponieważ zamiana zamontowanych już schodów jest bardzo skomplikowana.

Jaki dom, takie schody


Dobór rodzaju schodów nie jest tylko decyzją estetyczną. Przede wszystkim dlatego, że zupełnie inne schody są przewidziane do wnętrz urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, a inne są projektowane z myślą o wnętrzach nawiązujących do stylowych dworków. Trzeba też zwrócić uwagę, gdzie będą one umiejscowione i dokąd będą one prowadziły. Odmienne formy i konstrukcje będą miały schody na poddasze lub do piwnicy, a inne te prowadzące do górnej, prywatnej części domu. Najbardziej efektowne są schody, które od początku są planowane jako reprezentacyjny element całego domu. Wówczas są one najczęściej montowane w holu lub w salonie. Można je również lokować w różny sposób. Mogą być umiejscowione przy ścianie lub też być elementem samodzielnym i równocześnie centralnym punktem pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że to, jakie schody wybierzemy jest uzależnione przede wszystkim od architektury domu.
 
O zawrót głowy może przyprawić także różnorodność kształtów schodów. Do wyboru są zupełnie proste lub też spiralne, ciekawie prezentują się te o kształcie trapezu, gdzie stopnie rozszerzają się ku dołowi. Doskonale wkomponowują się w przestrzeń również schody wachlarzowate, których układ sprawia, że do złudzenia przypominają wijącą się wstęgę.

Najwygodniejsze będą te zupełnie proste, ale one z kolei zajmują najwięcej miejsca. Natomiast do zamontowania schodów krętych trzeba znacznie mniej przestrzeni, ale osoby starsze mogą mieć problemy z poruszaniem się po nich.

Klasyka i nowoczesność


Obecnie bardzo modne są schody w stylu industrialnym, które w swoich surowych konstrukcjach idealnie współgrają z wystrojem domu urządzonego w całości w sposób nowoczesny. W ich budowaniu wykorzystywany jest głównie metal i to w najprostszej formie. Drewno również się pojawia, ale w zupełnie naturalnej i prostej postaci. Ciekawie prezentują się również schody wykonane z betonu, ale warunkiem właściwego efektu jest odpowiednie ukształtowanie tego materiału. Jeśli beton przybierze ciekawy fantazyjny kształt, wówczas straci swój ciężki charakter. Natomiast betonowa balustrada idealnie nadaje się do oddzielenia przestrzeni schodów od pomieszczenia, w którym zostały umieszczone. Jednak trzeba pamiętać, że takie schody sprawdzą się tylko w dużych salonach lub holach, ponieważ w przeciwnym wypadku zajmą zbyt dużo przestrzeni i sprawią, że pomieszczenie stanie się zbyt ciasne. Interesującym rozwiązaniem są zupełnie proste schody, których stopnie są niejako „wtopione” w ścianę, do której przylegają. Wyglądają one tak, jakby unosiły się w powietrzu. Sporo zwolenników mają także schody policzkowe – ażurowe, których lekka konstrukcja idealnie wkomponowuje się w styl pokoju.

Natomiast w domach budowanych w stylu klasycznym, inspirowanych dworkami szlacheckimi, schody wyglądają zupełnie inaczej, ale również są ważnym elementem dekoracyjnym. Przede wszystkim ze względu na piękne, gięte balustrady. Drewniane lub kamienne, proste lub zmieniające bieg, takie wzory schodów świetnie sprawdzają się w stylowych wnętrzach. Ważna jest również kolorystyka. Z jasnymi barwami pomieszczenia można skontrastować ciemne drewno, z których wykonane zostaną stopnie. Ale ciekawym rozwiązaniem może też być połączenie białych schodów wykonanych np. z kamienia i opatrzonych białą drewnianą balustradą z bardzo jasną kolorystyką holu.

Pewne oparcie


Nieodzowną częścią schodów jest balustrada, choć w przypadku nowoczesnych form, projektanci niekiedy z niej rezygnują. Jednak warto pamiętać, że jest ona bardzo pożądana nie tylko ze względów wizualnych. Jest bardzo istotna jako element bezpieczeństwa. Montuje się ją od strony otwartej przestrzeni i powinna mieć przynajmniej 90 cm wysokości, by była wygodnym i pewnym oparciem podczas schodzenia lub wychodzenia.
Poręcze doskonale sprawdzają się również jako detale dekoracyjne. W przypadku schodów klasycznych drewniane balustrady często są fantazyjnie wygięte, mają pięknie tłoczone tralki, które nadają stylowego charakteru całości. Przy prostych formach schodów wspaniale wyglądają balustrady z metalu utworzone z kutych elementów, uzupełniających całość i zdobią przestrzeń wnętrza, w którym schody się znajdują. Z kolei w stylu nowoczesnym balustrady są proste w formie, bez żadnych zdobień i dodatków. Mogą być w całości wykonane z metalu lub też łączyć metal z drewnem, ale wszystko powinno być bardzo surowe.

Czy są proste czy też kręte, drewniane czy metalowe, nowoczesne czy klasyczne, zawsze powinny być wygodne, by schodzenie i wchodzenie po nich nie sprawiało trudności. Warto też wybrać taki rodzaj schodów, by stały się prawdziwą ozdobą naszego domu. Wybór jest tak ogromny, że bez problemu można efektownie połączyć piętra domu, a schody nie będą elementem pełniącym wyłącznie funkcję praktyczną.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy