Reklama

Dom

Murowanie w niskich temperaturach

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 26.03.2020
50449_bud
Share
Udostępnij
Czy można prowadzić prace budowlane w niskich temperaturach? Dzięki technologiom zastosowanym w zaprawach, mury można wznosić nawet zimą. Jak to robić, aby wiązanie nie ucierpiało?
 
 
Największym utrudnieniem w czasie zimy na budowie jest mróz. Dotyczy to zwłaszcza produktów zawierających w sobie znaczny procent wody. Z tego właśnie względu w temperaturze poniżej +5 C nie można używać tradycyjnych zapraw do murowania. Jeśli woda uległaby zamrożeniu w trakcie wiązania zaprawy, kryształki lodu rozsadziłyby wiązanie. Mur nie uzyskałby pożądanej wytrzymałości i, co ważne, nie byłaby ona jednorodna w całej jego strukturze. A to mogłoby doprowadzić nawet do znacznego obniżenia trwałości konstrukcji.
 
Zaprawa na trudne warunki pogodowe
 
Na rynku dostępne są nowoczesne produkty, które umożliwiają kontynuowanie prac budowlanych w niekorzystnych temperaturach. W ofercie H+H Polska znaleźć można specjalną zaprawę klejową, którą można stosować w czasie lekkich warunków zimowych. Zimowa biała zaprawa cienkowarstwowa przeznaczona jest do łączenia bloczków z betonu komórkowego i silikatów. Pozwala murować nawet wówczas, gdy temperatura okresowo spada do -6oC. Sprzedawana jest w workach 25 kg. 
 
– Z uwagi na zalecaną grubość spoiny, elementy murowe powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania i dokładnością wymiarową +/- 1,0 mm. Tworzy więc doskonały duet z bloczkami dostępnymi w ramach Systemu Budowy H+H. Co więcej, w ofercie producenta znaleźć można też prefabrykowane elementy, które ograniczą konieczność mokrych prac betonowych na budowie, takie jak gotowe belki nadprożowe – mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.
 
Przygotowanie do budowy
 
Wznoszenie murów zimą jest możliwe, jednak wymaga bardzo ścisłego przestrzegania zasad. Używanie nawet najlepszej zaprawy będzie na nic, jeśli nie dochowamy odpowiedniej staranności. Beton komórkowy i silikaty charakteryzują się mrozoodpornością, nie tracą swoich właściwości, jeśli gotowa przegroda nawet wielokrotnie poddana zostanie procesowi zamarzania i odmrażania.
 
– Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie murowania bloczki nie mogą być przemarznięte, pokryte śniegiem ani lodem. Przed ich użyciem trzeba je więc odpowiednio przechowywać. Zaleca się składowanie ich w dodatniej temperaturze przez co najmniej dobę wcześniej – wyjaśnia Robert Janiak. – Miejsce, w którym będziemy murowali, należy osłonić od wiatru i opadów, a także zabezpieczyć przed tymi czynnikami świeżo wzniesioną przegrodę. Prace trzeba przerwać, jeśli temperatura spadnie poniżej -6 C i można je wznowić dopiero po dwóch dobach o temperaturze co najmniej +2 C. Każdego dnia, przed rozpoczęciem murowania, należy sprawdzić, czy wykonany poprzednio mur nie stracił swojej wytrzymałości. Kontroli dokonuje się, uderzając poziomo gumowym młotkiem w bloczek wierzchniej warstwy. Jeśli nie spowoduje to odspojenia elementu, można murować dalej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy