Już nie są tylko białe. Obecnie można je zamówić niemalże w każdym wymarzonym kolorze. Dostępne są też w najróżniejszych kształtach i formach, o jakich jeszcze kilkanaście lat temu można było jedynie marzyć. Grzejniki przestały już być elementami wyłącznie koniecznymi w naszych domach. Dziś to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki, projektowane przez najlepszych światowych designerów, które pełnią funkcję przede wszystkim praktyczną, ale są również ozdobną.
Jeszcze niedawno grzejniki nie były uważane za ozdobę pomieszczeń, a nawet było zupełnie odwrotnie. Duże i toporne często szpeciły całość pomieszczeń tak misternie urządzanych przez właścicieli. Jednak w naszym klimacie grzejniki są koniecznym elementem, bez którego trudno obejść się zwłaszcza w zimie. Ale na szczęście projektanci obrali sobie za punkt honoru zmianę wyglądu kaloryferów.
Do wyboru do koloru
Dziś rynek pozwala klientom, którzy szukając grzejników dla swojego domu
mogli wybierać i przebierać we wzorach, rodzajach i kolorystyce. Kaloryfer wcale nie musi być tradycyjnie biały, doskonale będzie się prezentował również w innych barwach. Z takiego założenia wychodzą producenci, wprowadzając do swoich ofert nowe kolory, w których można zamówić grzejniki. Oczywiście wciąż dostępna jest tradycyjna biel, ale możliwość posiadania grzejnika w innym kolorze z pewnością kusi. Można wybierać od odcieni klasycznych, poprzez metaliczne, aż po idealnie nadające się do nowoczesnych wnętrz barwy fluorescencyjne. Od stonowanych beży i szarości, aż po fiolety, żółcie, pomarańcze i błękity. Równie dobrze mogą być matowe, jak i błyszczące, bo tak naprawdę wszystko zależy od upodobań wybierającego i od wnętrza, gdzie grzejniki zostaną umieszczone. Taka różnorodność wynika z faktu, że dla największych producentów tych urządzeń najnowsze wzory projektują uznani designerzy, a ich projekty niewiele mają już wspólnego ze zwykłymi grzejnikami. Są to niemalże dzieła sztuki. Doskonałym przykładem jest Runtal Splash, dostępny w ofercie firmy Zehnder, który zawieszony na ścianie przypomina awangardowy obraz i dopiero ciepło, które emituje, pozwala odgadnąć, co to za przedmiot.
Nowoczesny grzejnik
Wzorów grzejników jest tak dużo, że właściwie obecna oferta rynku jest w stanie spełnić oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wybrednych klientów. Od nietypowych, asymetrycznych form po grzejnik zbudowany z aluminiowych profili tak ukształtowanych, by przypominały fale. Są też grzejniki panelowe, w które wmontowane jest lustro. To kolejny przykład jak doskonale można połączyć funkcję estetyczną z praktyczną. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się grzejniki tworzone zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Są one bardzo oszczędne w formie, niezwykle proste, ale doskonale łączą funkcję praktyczną z estetyczną.
Świetnie sprawdza się również asymetria, która jest wykorzystywana głównie w przypadku grzejników rurowych. Różnej długości rury, w których płynie ciepła woda, są nie tylko praktyczną suszarką na ręczniki, ale też doskonale wyglądają. To ciekawa alternatywa dla zwykłych grzejników rurowych, w których elementy umieszczone są bardzo symetrycznie.
Oczywiście jest sporo projektów przypominających te tradycyjne, żeberkowe kaloryfery, ale ten wzór również został dopracowany pod względem estetycznym. Grzejniki zostały np. wyposażone w siedziska. W takim połączeniu świetnie wyglądają zarówno w korytarzach, gdzie można usiąść i zmienić obuwie. Świetnie prezentują się także przy wnękach okiennych, gdzie podkreślają wiejski styl domu.
Funkcjonalność przede wszystkim
Jednak wybór grzejników to nie tylko kwestia estetyczna. Wybierając i przebierając we wzorach i kolorach nie można zapomnieć, że jest to przede wszystkim przedmiot, który ma ogrzewać nasz dom. – Dlatego zanim wybierzemy konkretne modele, musimy zastanowić się czy na pewno spełniają one nasze oczekiwania w poszczególnych pomieszczeniach, przede wszystkim pod względem funkcjonalnym – podkreśla Ewa Peller, zastępca dyrektora handlowego ds. inwestycji, instalacji sanitarnych i grzewczych w PCMB w Rzeszowie. – Choć oferta pokazuje, że mamy mnóstwo różnorodnych grzejników na rynku, to ich wybór ogranicza się do kilku podstawowych grup. Oferowane są bowiem grzejniki wodne: płytowe, konwektory, członowe i dekoracyjne oraz grzejniki elektryczne konwekcyjne i promiennikowe.
Jakie miejsce, taki grzejnik
Dobór grzejników do rodzaju pomieszczeń jest ważny nie tylko ze względu na wygodę, ale też będzie miało znaczący wpływ na oszczędność ciepła. – Aby racjonalnie ogrzewać sypialnię, czyli obniżać w niej temperaturę nocą i szybko nagrzewać rano lub wieczorem, najlepiej wybrać grzejniki płytowe. One najszybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji. Grzejniki płytowe bez ożebrowania stosuje się w pomieszczeniach, w których trzeba zachować czystość na wysokim poziomie, ponieważ ten rodzaj jest łatwy do mycia – doradza Ewa Peller. Natomiast rurowe grzejniki – drabinki z rur stalowych lub miedzianych, zazwyczaj są montowane w łazienkach, gdzie grzeją, zdobią i służą jako suszarki na ręczniki. Ale równie dobrze można je zastosować w holach, przedpokojach, pralniach i pomieszczeniach gospodarczych.
Modne ciepło
Jeszcze kilkanaście lat temu trudno byłoby uwierzyć, że w przypadku kaloryferów będzie istniała moda na wymyślne kształty i kolory. A dziś grzejniki można dobierać do wnętrz, jak każdy inny element wyposażenia domu. Dzięki zaangażowaniu projektantów przeszły one całkowitą metamorfozę. Mają piękne kształty, które można dobrać do wnętrza klasycznego, wiejskiego i nowoczesnego oraz kolory pozwalające na dopasowanie ich do swoich upodobań. W ten sposób niezbyt atrakcyjne grzejniki przeistoczyły się ciekawe elementy wystroju domów i mieszkań.