Budowa domu to duże wyzwanie, nie tylko pod kątem formalnym czy budowlanym, ale również finansowym. Większość inwestorów już na etapie szukania projektu lub działki analizuje koszty budowy i sprawdza, na jakim etapie inwestycji można zaoszczędzić. Najgorszy koszmar każdego budującego to brak środków na dokończenie budowy. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy budowie domu, aby wybudować tani dom na miarę własnych możliwości.
Wybór odpowiedniego projektu domu
Oszczędności warto szukać już na etapie wyboru projektu domu. Należy wówczas przeanalizować koszty budowy domu oraz jego późniejszej eksploatacji. Na koszty budowy domu będą miały wpływ takie czynniki jak:
– wielkość domu (powierzchnia użytkowa),
– ilość kondygnacji (dom parterowy czy z poddaszem),
– kształt bryły,
– rodzaj dachu,
– technologia wykonania,
– rodzaj ogrzewania.
Aby ograniczyć koszty można skorzystać z gotowych projektów domów, które oferuje biuro projektowe DOMY w stylu.
Optymalna powierzchnia użytkowa domu
Przed ostateczną decyzją o wyborze projektu domu należy przeanalizować nasze potrzeby i plany na przyszłość. Czy planujemy powiększyć rodzinę? Czy dom będzie wielopokoleniowy? Czy potrzebujemy w domu miejsca do pracy, co ostatnimi czasy jest istotną kwestią. Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam określić optymalną powierzchnię domu, która zapewni maksymalny komfort w codziennym użytkowaniu, miejsce do odpoczynku, nauki i pracy. Każde dodatkowe pomieszczenie w domu to większa powierzchnia, a co za tym idzie wyższe koszty budowy. Nie warto zatem decydować się na dodatkową sypialnię dla gości, którzy przyjadą w odwiedziny dwa razy w roku, czy garderobę, którą może zastąpić szafa w zabudowie. Często chcemy mieć również garaż w bryle budynku. Jest to duże pomieszczenie, które powiększy nam całość, a tak naprawdę będzie nam służyło wyłącznie do ogrzewania auta zimą. Warto pomyśleć o garażu wolnostojącym, który możemy wykonać w późniejszym terminie, gdy zostaną wolne środki finansowe.
Rodzaj zabudowy
Najbardziej ekonomiczne w budowie są projekty domów małych o zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Najlepiej, aby był to budynek parterowy, pozbawiony dodatkowych detali architektonicznych w postaci wykuszów, balkonów i schodów. Są to bowiem elementy znacznie ponoszące koszty budowy. Ostatnimi czasy popularne są duże przeszklenia, które podnoszą walory estetyczne budynku. Niewątpliwie przeszklenia na całą wysokość ściany są bardzo atrakcyjne, jednakże każde okno o niestandardowych wymiarach i zwiększonej termoizolacyjności będą droższe w wykonaniu. Koszty budowy podwyższa również piwnica. Zamiast niej warto pomyśleć o spiżarni przy kuchni. Projekty domów parterowych posiadają jednak wadę w postaci większej powierzchni zabudowy. W praktyce oznacza to, iż domy parterowe wymagają większej działki, niż domy z użytkowym poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej. Dla posiadaczy małych działek polecamy zatem wybrać projekt domu z użytkowym poddaszem, który zajmie mniejszą powierzchnię działki. Atutem domów z poddaszem jest fakt, iż poddasze można wykończyć w terminie późniejszym, zaś posiadane środki przeznaczyć na wykończenie parteru.
Sposób ogrzewania domu
Wybór sposobu ogrzewania ma istotny pływ na przyszłe koszty utrzymania domu. Przy stale wzrastających cenach paliw i energii, wybór sposobu ogrzewania może sprawiać problemy. Ogrzewanie domu należy wybrać na etapie projektu. Od tej kwestii zależy bowiem konieczność posiadania kotłowni, jej wielkość oraz instalacje, które należy rozprowadzić w trakcie późniejszej budowy. Najmniej powierzchni w budynku wymaga piec gazowy lub elektryczny dwufunkcyjny, który zapewnia ciepłą wodę użytkową oraz CO bez konieczności posiadania zasobnika wody. Taki kocioł ma niewielkie rozmiary i może zostać usytuowany w łazience. Na popularności zyskuje także pompa ciepła, która również nie zajmuje dużo miejsca w domu. Ogrzewanie pompą ciepła wymaga jedynie miejsca na działce w celu zamontowania kolektora gruntowanego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mniemających dostępu do sieci gazowej. Osobnej kotłowni w domu o rozmiarach uzależnionych od mocy urządzenia grzewczego wymagają piece na paliwo stałe, olejowe oraz inne urządzenia z zasobnikiem wody użytkowej. Dodatkowe instalacje typu rekuperacja, fotowoltaika, panele słoneczne stanowią proekologiczne rozwiązania, ale w dalszym ciągu są one bardzo kosztowne.
Wybór gotowego projektu domu
Gotowe projekty domów stanowią zdecydowaną większość wśród wybieranych rozwiązań na rynku. To bogata oferta projektowa, która pozwala na wybór projektu odpowiadającego potrzebom inwestora bez konieczności wprowadzania istotnych zmian w projekcie. Należy bowiem pamiętać, iż każda krok w tym kierunku pociąga za sobą koszty pracy architekta. Dlatego też odpowiedni projekt domu ma tak istotne znaczenie. Najczęściej inwestorzy wprowadzają zmiany związane ze zmianą funkcji pomieszczeń, zmianą wielkości i usytuowania otworów okiennych i drzwiowych, zmianą kąta nachylenia dachu, zmianą lokalizacji ścian wewnętrznych oraz zmianą technologii. Koszt wprowadzenia zmian projektowych może zatem okazać się droższy niż sam projekt domu. Cena projektów indywidualnych na rynku to w dalszym ciągu koszt kilkunastu tysięcy złotych.
Oszczędności w trakcie budowy
Każdy inwestor szuka oszczędności na budowie, jednak w tej kwestii lepiej zachować ostrożność. Dom budujemy bowiem na całe życie i lepiej nie oszczędzać na materiałach, gdyż skutki tego możemy odczuć w trakcie użytkowania domu. Ważne jest, aby nie odchudzać warstwy izolacyjnej, gdyż odbije się to na późniejszych kosztach ogrzewania domu. W przypadku materiałów izolacyjnych warto zainwestować w materiały o lepszych parametrach, które zapewnią lepszą izolację cieplną domu. Ważną kwestią są również badania gruntu, z których niestety nie korzysta za wielu inwestorów. Wykonując badania geologiczne, zyskujemy pewność, czy dom nie będzie nam osiadał. Dodatkowo takie badania pozwalają na dostosowanie fundamentów do konkretnej działki, co może przynieść oszczędności w ilości betonu niezbędnego do zalania fundamentów.
Podsumowując, budowa taniego domu wymaga od nas wielu trudnych decyzji i analiz. Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale efekt końcowy w postaci wymarzonego domu za rozsądne pieniądze będzie najlepszą nagrodą.