Reklama

Dom

Termomodernizacja a rachunki za energię. Jak skutecznie zatrzymać ciepło w domu i ochronić własny portfel?

Źródło: Oknoplast
Dodano: 07.11.2023
Obraz1-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Ceny energii wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a to przed zbliżającym się sezonem grzewczym może budzić spore obawy w niejednym gospodarstwie domowym. Jakie działania można podjąć, by utrzymać poziom temperatury na stałym poziomie, ratując jednocześnie rodzinną skarbonkę przed rozbiciem?

Prognozy stawek za energię na 2024 rok mogą budzić obawy Polaków. Analitycy szacują, że w przypadku braku przedłużenia rządowej tarczy, ceny za energię w nadchodzącym roku mogą być  wyższe nawet o 50%  w stosunku do analogicznych okresów z roku bieżącego. Dotychczasowa ochrona – choć na jakiś czas zabezpieczyła domowe budżety –  poważnie zachwiała wartościami kontraktów na energię elektryczną. Niestety, wysokie ceny wciąż dotyczą także innych źródeł energii, takich jak m.in. węgla (nawet 2000 zł/t w składach) czy pelletu (do 2000 zł/t).

POLACY SIĘ PRZYGOTOWUJĄ

W reakcji na prognozy cenowe gospodarstwa domowe (wg badania „Ciepło w domu” zrealizowanego przez OKNOPLAST dotyczy to niemal 50% Polaków*) przygotowują się na przeprowadzenie termomodernizacji budynków mieszkalnych, by wyprodukowane ciepło pozostawało w przestrzeni mieszkalnej na stałym poziomie. To właśnie utrzymanie optymalnej temperatury w domu wskazywane jest przez respondentów jako najczęściej planowana strategia na nadchodzący sezon grzewczy.

Jednocześnie 52,9% respondentów we wspomnianym badaniu planuje utrzymać ciepło w domu lub mieszkaniu poprzez uszczelnienie drzwi i okien. Te ostatnie wskazywane są zresztą  jako element wyposażenia, który ma kluczowy wpływ na skuteczne ograniczenie utraty ciepła. We wspomnianym badaniu takiej odpowiedzi udzieliło aż 74% badanych.

DLACZEGO AKURAT OKNA?

Aż 25%  ciepła potrafi uciec z domu lub mieszkania, jeżeli znajdujące się w nim okna nie izolują termicznie przestrzeni w odpowiedni sposób. Co istotne, na efektywność okna pod tym względem nie ma wpływu czas jego używania. Nawet świeżo zainstalowane okna potrafią wykazać zaniżoną skuteczność. Dzieje się tak, gdy są źle dobrane lub mają zbyt wysoką wartość współczynnika termoizolacji (Uw). Według szacunków „energooszczędne” okna powinny cechować się przepuszczaniem ciepła na poziomie poniżej 0,9 W/(m²K). Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty,  długotrwałe zoptymalizowanie zużycia energii w domu lub mieszkaniu gwarantowane jest jedynie poprzez wyposażenie  go we właściwe, „ciepłe” okna.

– Sytuacja na rynku energii jest ciągle dynamiczna i wiele osób słusznie niepokoi się tym, co stanie się z kosztami ogrzewania ich domów w najbliższych miesiącach. O ile nie mamy wpływu na mechanizmy rynkowe, to możemy w elementarny sposób zminimalizować ich konsekwencje. Sama wymiana starych okien na nowe, posiadające wysoki wskaźnik izolacji cieplnej, pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%.  Dlatego warto poważnie wziąć pod uwagę scenariusz, w którym nie angażujemy się w remont, lecz wymieniamy przynajmniej okna. Taka inwestycja może zostać dofinansowana w ramach programu Czyste Powietrze 2023 i pozwoli stosunkowo niskim kosztem na znaczną oszczędność w miesiącach zimowych – mówi Tomasz Radecki, dyrektor handlowy Grupy OKNOPLAST.

NIE ZAKUP, A INWESTYCJA

Choć „termomodernizacja” może  wydawać się skomplikowanym procesem, to należy ją potraktować jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie. Nie musi się ona wiązać się z gruntownym remontem (można ograniczyć się jedynie do  wymiany okien), a poniesione  wydatki zwrócą się dzięki temu, że utrzymane wewnątrz ciepło nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

Co niezwykle ważne, właściwe przeprowadzenie termomodernizacji nie musi oznaczać konieczności samodzielnego finansowania. Użytkownicy domów i mieszkań mogą dzisiaj korzystać  z  programów rządowych, które służą poprawie efektywności cieplnej budynków. Jednym z nich jest Czyste Powietrze 2023. Osoby, które planują  termomodernizację domu lub mieszkania mogą sięgnąć po dofinansowanie na 3 poziomach: 40%, 70%, a nawet 100% poniesionych kosztów netto.

PRODUCENCI REAGUJĄ NA SYTUACJĘ

Wiele firm ułatwia klientom skorzystanie z tego typu projektów, a także oferuje produkty, które w poważnym stopniu zoptymalizują proces zużycia energii przez gospodarstwa domowe. Przykładowo, OKNOPLAST ma w swoim asortymencie energooszczędne okna PAVA, których charakterystyczną cechą jest ponadprzeciętna wartość współczynnika Uw wynosząca 0,73 W/m²K. Produkt ten można dostosować do designu mieszkalnej przestrzeni, m.in. poprzez dobranie koloru lub projektu klamek. Nie bez znaczenia jest także w tym przypadku 7-letnia, pełna gwarancja.

Właściciel mieszkania lub domu, który zastanawia się dzisiaj nad przeprowadzeniem termomodernizacji budynku, nie jest więc pozostawiony sam sobie. Wręcz przeciwnie – oferowane dofinansowania oraz sprzyjające oferty mogą stanowić stanowić zachętę do tego, by zdecydować się na podjęcie konkretnych działań bez obawy o stan portfela.

PREWENCJA LEPSZA OD REAKCJI

Zamiast stresowania się  niepewnymi i nieprecyzyjnymi prognozami cen za energię na nadchodzący sezon, można wykorzystać obecny czas na przygotowanie przestrzeni mieszkalnej w taki sposób, by uniknąć znacznych kosztów, jednocześnie podwyższając standardy dotyczące designu wnętrza.

Przygotowując się do termomodernizacji, należy pamiętać, że:

  • Okna to jedne z kluczowych elementów odpowiedzialnych za ograniczenie przepuszczalności ciepła;
  • Termomodernizacja  nie musi oznaczać gruntownego, kosztownego remontu – efektywną termoizolację budynku potrafić zapewnić sama wymiana okien;
  • Energooszczędne okna posiadają współczynnik Uw poniżej 0,9 W/(m²K);
  • Decydując się na termomodernizację, można liczyć zarówno na wsparcie ze strony państwa, jak i dogodną ofertę producentów.

*Badanie „Ciepło w domu” zostało przeprowadzone przez OKNOPLAST w październiku 2022 roku, z reprezentatywną próbą 1023 Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości, przez SW Research.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy