Przeprowadziliśmy badania i wyodrębniliśmy cztery “czynniki snu”, które są bezpośrednio związane z oknami.
1. Temperatura w pomieszczeniu
Optymalna temperatura snu wynosi od 16 do 19 stopni, niezależnie od pory roku. Niemowlęta również najlepiej śpią w tym zakresie temperatur, podczas gdy osoby starsze potrzebują cieplejszego otoczenia. Wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60 procent, a wartość tę najlepiej osiągnąć poprzez regularną wentylację uderzeniową.
Oczywiście wysokiej jakości okna nie są w stanie same stworzyć idealnego klimatu do spania, ale utrzymują stałą temperaturę. Dobre właściwości izolacyjne zapewniają, że zimno zimą i ciepło latem pozostają na zewnątrz. Zacienienie również odgrywa ważną rolę: w ciepłym sezonie chroni wnętrza przed promieniami słonecznymi w ciągu dnia, ale przydaje się również zimą. Dzięki inteligentnym systemom, takim jak żaluzje I-tec, energia słoneczna może być doskonale i automatycznie wykorzystywana zimą.
2. Chińska teoria harmonii
Feng Shui to chińska teoria harmonii. Zajmuje się ona tym, jak należy projektować przestrzenie mieszkalne, aby ludzie i ich otoczenie harmonijnie się przenikały. Dzieje się tak poprzez kolory, architekturę i umeblowanie. Istnieją jednak również zasady dotyczące projektowania pomieszczeń, a tym samym orientacji łóżka w stosunku do okna.
Zasadniczo zaleca się spanie w taki sposób, e głowa jest umieszczona przy ścianie. Chyba że przebiegają przez nią rury gazowe i wodne. Zalecenie to popierają również eksperci, którzy niekoniecznie wierzą w filozofię Dalekiego Wschodu: ciągłe bulgotanie rury wodnej faktycznie uniemożliwia wielu osobom zasypianie, nie mówiąc już o spokojnym śnie.
Łóżko powinno znajdować się co najmniej półtora metra od okna, ale w taki sposób, aby okno było widoczne. Daje to poczucie bezpieczeństwa i ochrony.
3. Izolacyjność akustyczna
Jeśli ludzi pozbawia snu stosunkowo dyskretny dźwięk rury wodociągowej, to co z hałasem ulicznym lub hałaśliwymi sąsiadami? Ważnym kryterium wyboru okien do sypialni jest zatem parametr dźwiękoszczelności okna. Jest ona wyrażana w decybelach (dB) – 32 decybele oznaczają, że poziom hałasu przechodzący przez okno jest zmniejszony o tę wartość.
Zgodnie z normą DIN 4109 istnieje sześć klas izolacji akustycznej okien. Najniższa kategoria (25 do 29 dB) jest uważana za wystarczającą w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak nowsze produkty o bardzo dobrej jakości osiągają co najmniej klasę 2 (30 do 34 dB), a zatem spełniają również wymagania dotyczące sal lekcyjnych w szkołach.
Głównym kryterium izolacyjności akustycznej okien są oczywiście szyby. Nic więc dziwnego, że innowacyjne oszklenie I-tec wiodącej europejskiej marki okiennej Internorm zapewnia szczególnie dobrą izolację akustyczną. Niektóre z naszych okien zespolonych osiągają wartość 46 dB!
4. Zacienienie pomieszczeń
Zasadniczo jest to dość proste, w sypialni nie może być za jasno. Amerykański zespół badawczy odkrył, że źródła światła wprowadzają ciało w podwyższony stan alarmu w nocy, co wyraża się przede wszystkim w zwiększonym tętnie. Nawet krótki błysk telefonu komórkowego lub lampki kontrolnej na urządzeniu technicznym może wywołać ten stan. W przeciwieństwie do tego, w ciemności organizm wytwarza hormon sprzyjający zasypianiu – melatoninę, która wprowadza śpiącego w pożądany “tryb czuwania”.
Całkowite zaciemnienie można osiągnąć za pomocą nieprzezroczystych zasłon, ale także dzięki odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. W szczególności rolety i żaluzje zewnętrzne i okna zintegrowane z żaluzją międzyszybową, w których lamele blokują światło, mają doskonałe właściwości zaciemniające.
Inne wskazówki sprzyjające dobremu snu
Oczywiście istnieją również czynniki poza oknem, które zapewniają lepszą jakość snu. Należą do nich:
- Brak ćwiczeń na krótko przed pójściem spać
- Rytuały związane z zasypianiem
- Jedzenie lekkostrawnego wieczornego posiłku
- Wyłączony telefon komórkowy, wyłączony telewizor
- Dobry materac
Więcej informacji na temat okien Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/
Foto: INTERNORM