Reklama

Dom

Czym jest dom pasywny? – zalety, budowa i parametry energooszczędności

Źródło informacji INTERNORM
Dodano: 14.07.2023
Passivhaus_1_1440x500-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Świadomość ekologiczna już dawno dotarła do większości społeczeństwa i coraz więcej ludzi chce żyć w sposób przyjazny dla środowiska, energooszczędny i zdrowy. Każdy z nas z pewnością pomyślał już o domu pasywnym, ale czym dokładnie jest dom pasywny? Jakie konkretne założenia powinien spełniać? Jaką rolę odgrywają w nim okna? Przeanalizujmy temat od strony praktycznej.

Cechy domu pasywnego

Co to jest dom pasywny? To dom o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i wysokiej izolacyjności.

Aby otrzymać certyfikat domu pasywnego budynek musi wykazywać odpowiednie parametry termiczne i energetyczne.

Dlaczego dom pasywny jest lepszy niż dom energooszczędny?

Oficjalnie według Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt nazwa dom pasywny nie jest marką ani konceptem, ale raczej certyfikowanym standardem budowlanym. To także więcej niż dom niskoenergetyczny czy dom energooszczędny. Ściśle mówiąc, jest to kolejny etap rozwoju budownictwa niskoenergetycznego. Dom pasywny spełnia bardziej restrykcyjne wymagania niż dom energooszczędny. Dlatego każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym.

Różnica polega na zapotrzebowaniu na ciepło (zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku do określonej temperatury), które określa również standard domu pasywnego. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w domu pasywnym nie może przekraczać 15 kWh/m2. Dla porównania zwykły dom energooszczędny może zużywać maksymalnie 50 kWh/m2. Niemal 4 razy niższe zapotrzebowanie na ciepło domu pasywnego od jego poprzednika wynika z bardzo dobrej izolacji termicznej w połączeniu z wydajnym systemem wentylacji oraz wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, takich jak promieniowanie słoneczne czy wewnętrzne źródła ciepła.

Idea domu pasywnego

Według Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, główna idea domu pasywnego jest następująca:

Dom pasywny to budynek, w którym straty ciepła są zredukowane poprzez specjalną konstrukcję i izolację cieplną zewnętrznych powierzchni budynku do tego stopnia, że ​​nie jest wymagane oddzielne ogrzewanie. Skutkuje to największą różnicą w porównaniu z konwencjonalnymi budynkami, w których większość energii jest tracona przez zewnętrzne powierzchnie, takie jak dach, okna, ściany lub podłogi, powodując, że konieczne staje się dodatkowe ogrzewanie.

Jak działa dom pasywny?

Dom pasywny jest doskonale izolowany, wybudowany bardzo szczelnie, a ponadto samoczynnie wykorzystuje ciepło otoczenia. Ciepło słoneczne i naturalne ciepło ludzi i urządzeń są wykorzystywane jako główne źródło energii grzewczej w takim budynku. Można to osiągnąć dzięki wyrafinowanej technologii wentylacji. System wentylacji podczas wymiany powietrza korzysta z wymiennika ciepła, aby nowe, świeże powietrze domu było ogrzewane starym, wydmuchiwanym na zewnątrz. Jako dodatkowe źródła energii stosowane są termiczne systemy solarne i pompy ciepła oraz rekuperacja, w których wykorzystuje się głównie odnawialne źródła energii.

Okna do domu pasywnego

Okna odgrywają ważną rolę w koncepcji domu pasywnego, ponieważ dostarczają do pomieszczeń naturalną energię słoneczną i ograniczają straty ciepła. Te okna  są wyposażone w potrójne oszklenie i ramę ze specjalnym rdzeniem izolacyjnym, dzięki czemu są bardzo dobrze izolowane. Aby zapewnić doskonałą energooszczędność, okna w domu pasywnym są również – jeśli to możliwe – skierowane na południe.

Czy dom pasywny jest opłacalny finansowo?

Nawet jeśli dom pasywny z pewnością zapewnia zrównoważoną i długoterminową energooszczędną jakość życia, należy uważnie przyjrzeć się związanym z nim kosztom początkowym. Nowy budynek kosztuje od pięciu do 15 procent więcej niż konwencjonalny, nowo wybudowany dom. Renowacja starego budynku na dom pasywny to od 12 do 18 procent więcej niż klasyczna renowacja. W dłuższej perspektywie można zaoszczędzić do 75 procent kosztów ogrzewania, ale wentylacja i niezbędna energia elektryczna, a także złożona technologia powodują stałe koszty eksploatacji, związane m. in. z ich konserwacją.  Oprócz kosztów budowy należy doliczyć wydatki na certyfikowanego projektanta lub konsultanta domu pasywnego oraz certyfikaty budowlane. Według badania przeprowadzonego przez Stiftung Warentest 2011 można oczekiwać, że domy pasywne zwrócą się same po około 20 latach. Jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja w ekologię i przyjazny środowisku styl życia, a ponadto szansa na skorzystanie z dotacji dla budownictwa ekologicznego.

Jeśli planujesz budowę domu, przeanalizuj możliwości budownictwa pasywnego. W każdej chwili możesz uzyskać informacje o specjalnych oknach do domów pasywnych od partnerów handlowych Internorm.

Więcej informacji na temat okien Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/


Foto, Źródło informacji INTERNORM

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy