Proces mieszania, towarzyszy budowie na każdym z jej etapów – od przygotowania tzw. „mokrej ziemi”, przez inne zaprawy jastrychowe, masy pod kostkę brukową, aż po kleje, farby i zaprawy uniwersalne typu 2 w 1. Każda substancja wymaga nieco innego sposobu mieszania, które wykonane nieprawidłowo, nie pozwoli osiągnąć im oczekiwanych właściwości. To w konsekwencji może prowadzić do źle wykonanego projektu, straty czasu i pieniędzy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by pracować efektywnie i oszczędnie.
W przypadku profesjonalnie wykonywanych usług remontowo-budowlanych, kluczowy jest wybór odpowiednich elektronarzędzi oraz dopasowanie ich pracy do chemii, na której mamy zamiar pracować.
– W przypadku narzędzi przeznaczonych do mieszania ważną rolę odgrywa odpowiedni stosunek siły do prędkości urządzenia. Pozwala to na mieszanie chemii o różnej strukturze i gęstości z odpowiednią efektywnością – mówi Radosław Koźba, menedżer w Lange Łukaszuk. – Ponadto wydajne i odpowiednio zbudowane elektronarzędzie, pozwala oszczędzić czas i pieniądze.
By mieszanie materiałów odbywało się z odpowiednią efektywnością, należy zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, które oferuje mieszarka.
– Warto sprawdzić, czy występuje w nich mechanizm zabezpieczający przed przeciążeniem, co ma szczególne znaczenie, gdy zaczynamy mieszać niewyrobione, gęste i stawiające opór materiały – tłumaczy Radosław Koźba. – Istotna jest także odpowiednia moc elektronarzędzia i kontrola obrotów, które należy dopasować do wyrabianej substancji.
Solidne mieszarki ręczne oferują moc około 1000-1600 W i płynną regulację obrotów, a dzięki wygodnemu przyciskowi w spuście możemy dopasować moc i obroty do mieszanej substancji.
Warto pamiętać o podstawowym podziale:
• Małe obroty (do 300 obr./min.) i duży moment obrotowy dla wyrabiania ciężkich mieszanek
• Wyższe obroty (do 650 obr./min.) i niższy moment obrotowy dla materiałów o mniejszej gęstości
Ważna jest też sama konstrukcja urządzenia. By mieszana substancja była pozbawiona grudek i pęcherzyków powietrza, należy dopasować do niej typ mieszadła. – Nieprawidłowo dobrane „śmigło”, może napowietrzać mieszaną substancję lub powodować rozchlapywanie materiału, co wynika z nieodpowiedniej cyrkulacji mieszanej masy – wyjaśnia ekspert Lange Łukaszuk. – Nieodpowiednie mieszadło, może też powodować powstawanie grudek. Dlatego warto wybrać elektronarzędzie wyposażone w system, ułatwiający beznarzędziową wymianę mieszadła. Ciekawym rozwiązaniem są także uniwersalne mieszarki, wyposażone w dwa przeciwbieżne mieszadła – lewoskrętne (do materiałów rzadkich i o niewielkiej lepkości) i prawoskrętne (do materiałów o dużej lepkości). W przypadku dużych realizacji warto rozważyć także wykorzystanie mieszarki stacjonarnej o wysokiej wydajności, która nie wymaga zaangażowania operatora.