O prawidłowym działaniu i szczelności okien decydują nie tylko dobre parametry techniczne produktu, ale przede wszystkim prawidłowy montaż. Wykonany starannie i z zachowaniem odpowiedniej kolejności prac sprawi, że ryzyko powstania mostków termicznych, strat energii oraz zawilgoceń ścian wokół okna, będzie niewielkie.
Coraz częściej producenci stolarki okiennej, udzielają gwarancji na okna pod warunkiem, że montaż wykona ekipa przez nich autoryzowana i wyszkolona. W ten sposób zabezpieczają się przed naprawami gwarancyjnymi, które nie wynikają ze złej jakości produktu, ale z błędów montażowych.
– Nieprawidłowo wykonany montaż wpływa praktycznie na wszystkie parametry użytkowe stolarki – przestrzega Maciej Róg z firmy MARIOT w Rzeszowie. – Zła technika oraz pomijanie niezbędnych elementów potrzebnych do montażu, może prowadzić do odkształceń, a nawet pęknięć profili okiennych, przez co będziemy mieli problem z ich łatwym i szczelnym zamykaniem. Ponadto, brak lub złe uszczelnienie styku okna z krawędzią muru będzie przyczyną powstawania mostków termicznych, a także zawilgocenia ścian i rozwoju grzybów oraz pleśni. By zapobiec tym błędom, warto przed zakupem i montażem okien, dobrze zastanowić się nad wyborem ekipy montującej. Dobrym wyjściem jest również wpisanie do projektu domu sposobu montażu stolarki okiennej.
Instrukcja montażu stolarki okiennej
Na przełomie 2015/2016 roku ukazała się w formie książkowej instrukcja montażu stolarki okiennej opracowana przez Instytut Techniki Budowlanej. Znajdują się w niej wszelkie informacje, dotyczące zasad prawidłowego montażu okien czy drzwi balkonowych, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych na rynku technologii. Instrukcja ta powinna być źródłem wiedzy dla wykonawców montujących stolarkę okienną oraz projektantów.
– Co prawda, nie jest to akt prawny, ale warto się na tę instrukcję powoływać w razie jakichś sporów pomiędzy inwestorem a wykonawcą, zwłaszcza jeżeli projektant domu wpisze w projekt, że okna mają być zamontowane wg schematu zamieszczonego w instrukcji – tłumaczy Maciej Róg. – Wykonawca powinien wówczas zastosować się do wytycznych zamieszczonych w projekcie, a my będziemy mieć pewność, że montaż został wykonany prawidłowo. Bo każdy, nawet najlepszy czy najdroższy produkt, zamontowany nieprawidłowo, nie będzie funkcjonował jak należy.
Zdaniem specjalisty od stolarki okiennej, zanim wspomniana instrukcja pojawiła się na rynku, panował w tej kwestii totalny chaos.
– Przez dziesięć lat nie było żadnych wzmianek na ten temat. Tu natomiast mamy zebraną całą wiedzę. Jak powinien wyglądać montaż, rozstaw kotew, posadowienie okna czy przebieg izoterm. Mamy też wiedzę, czego możemy oczekiwać po danym sposobie montażu.
Kilka podstawowych błędów montażowych
– Jednym z podstawowych błędów, które popełniane są podczas montażu stolarki okiennej, jest zbyt mała liczba kotew czy dybli lub ich niewłaściwy rozstaw – tłumaczy Maciej Róg. – To sprawia, że obniża się stabilność konstrukcji okiennej, co może być przyczyną deformacji ościeżnicy lub rozszczelniania okna.
Kolejnym jest niedopasowanie okna do wielkości otworu okiennego. Zbyt duże okno uniemożliwia pozostawienie właściwych luzów dylatacyjnych, co może prowadzić do uszkodzenia okna. Kiedy jest za duże, trudno je również uszczelnić pianką poliuretanową, a to z kolei może być przyczyną powstawania nieszczelności. Z kolei zbyt małe okno utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne. Powstaje konieczność zastosowania bardzo grubej warstwy pianki, która dodatkowo utrudnia obróbkę murarską takiej spoiny.
Innym, równie często popełnianym błędem, jest niedokładne uszczelnienie. Nałożenie zbyt małej ilość pianki izolacyjnej może prowadzić do powstania mostków termicznych, powodujących straty ciepła. Z kolei brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenia muru wokół okna. A to w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.
– To, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo, możemy sprawdzić na każdym etapie budowy – dodaje Maciej Róg.
Za dobry montaż warto zapłacić
Coraz częściej zrzeszenia wykonawców budowlanych organizują akcje społeczne, które mają ludziom uświadomić, na co powinni zwrócić uwagę podczas montażu okien. Jakość montażu powinna iść w parze z jakością produktu. Tylko dobrze zamontowane okna będą prawidłowo pełnić swoją funkcję.
– Najczęściej popełnianym błędem przez inwestora przy wyborze stolarki i montażu jest to, że uzależnia swoją decyzję przede wszystkim od ceny – wyjaśnia specjalista z firmy MARIOT. – Ludzie nie chcą zapłacić więcej za lepszy montaż, ponieważ wiele firm wykonuje takie usługi po kosztach, na zasadzie „aby było zrobione”. Pierwsze skutki wadliwego montażu często pojawiają się już po pół roku. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że czasem dodatkowy koszt montażu w skali kosztów, które ponieśliśmy na zakup stolarki, jest tak niewielki, że warto do niego dopłacić. Tym bardziej, jeżeli usługę montażu wykonuje ekipa autoryzowana przez producenta montowanych okien. Decydując się na montaż wykonany przez autoryzowana ekipę, mamy pewność, że już montowała tego typu okna, że ma doświadczenie i wie, jak to zrobić.
Również producenci okien w swoich wytycznych gwarancyjnych coraz częściej odwołują się do instrukcji montażu okien wydanego przez Instytut Techniki Budowlanej. Za jej pomocą określają swoje wymagania odnośnie montażu, konserwacji i pielęgnacji produktu. Jeżeli zostały popełnione błędy w trakcie montażu, zgłoszona wada czy też uszkodzenie z tytułu gwarancji może zostać odrzucone.