W ciągu ostatnich kilku lat OZE przeżywa rozkwit w całej Unii Europejskiej. Natomiast w Polsce ogromną popularnością cieszy się fotowoltaika – przez ostatnie 5 lat powstało jej więcej niż w okresie 1990-2016. Dlaczego tak jest? I czy ten trend dalej się będzie rozwijać? O najważniejszych czynnikach boomu na fotowoltaikę dowiesz się w poniższym artykule.
Niższe ceny materiałów i optymalna koniunktura gospodarcza
Po pierwsze warto zauważyć, że istotnym czynnikiem jest opłacalność inwestycji. Założenie fotowoltaiki obecnie jest lepszym rozwiązaniem z perspektywy finansowej niż dekadę temu. Moduły są dzisiaj po prostu bardziej powszechne, a koszt ich założenia jest dużo mniejszym wydatkiem niż w poprzednich latach.
Wykorzystujemy więcej prądu, który jest coraz to droższy
Nie możemy się oszukiwać – prąd z roku na rok jest coraz droższy. Jest to spowodowane zarówno problemami naszych nieodnawialnych źródeł energii, polityką energetyczną oraz rosnącą inflacją. Poza tym musimy pamiętać, że nasze zużycie prądu będzie wzrastać. Klimatyzatory, elektryczne samochody, akcesoria kuchenne i wiele więcej narzędzi codziennego użytku. Wszystko to pobiera sporo prądu, a załatwienie sobie mini elektrowni słonecznej wydaje się być kuszącym kąskiem.
Powszechność specjalistycznych firm zajmujących się produkcją, sprzedażą i montażem fotowoltaiki
Jeśli jest popyt, to zaraz pojawi się podaż. Wysyp ogromnej liczby firm zajmujących się fotowoltaiką oraz ich profesjonalizacja z pewnością pomogła rozwojowi tej branży. Renomowane przedsiębiorstwa (jak chociażby JKT Solar) sumiennie instalują nowe moduły, w sposób dostosowany do naszych potrzeb oraz wizji. W dodatku wszystkie firmy starają się znaleźć nowych klientów, przez co przeganiają się w coraz to lepszych ofertach i gwarancjach efektywności instalacji. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze panele słoneczne będą produkowały odpowiednią ilość prądu przez wiele lat.
Pojawienie się szeregu dotacji
Popularność fotowoltaiki wspiera również szereg dofinansowań, które mają za zadanie pobudzić gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa do inwestowania w odnawialne źródła energii. Pojawienie się takich dotacji jak chociażby Mój Prąd 3.0, Energia Plus, Czyste Powietrze czy Ulga termomodernizacyjna to ogromne wsparcie dla wielu z nas. Dzięki temu możemy sobie skrócić czas zwrotu inwestycji nawet o kilka lat. Jednak jeśli chcemy się zainteresować skorzystaniem z takiego wsparcia, to powinniśmy się pospieszyć. Wiele dotacji jest ograniczonych czasem, budżetem oraz liczbą wniosków. Dlatego nie możemy być pewni, czy za rok takie dofinansowanie będzie dostępne.