Można ją jeść na surowo. Przyrządzać leczo czy smażyć jej kwiaty. Cukinia zdrowo uzależnia. Zawieraja dużo witaminy C, A, K, z grupy B oraz mikroelementy. Pestki cukinii zawierają kukurbitacynę – związek o działaniu przeciwrobacznym
Cukinia należy do roślin dyniowatych, które uprawiamy z rozsady, a sadzimy do gruntu po ostatnich przymrozkach. Nasiona warto wysadzić do małych doniczek już w marcu, żeby przy ciepłym kwietniu wysadzić na miejsce stałe.
Zielone, żółte, pomarańczowe…
Cukinia wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej i z duża zawartością kompostu. Rośliny dyniowate bardzo dobrze rosną na pryzmie kompostowej lub na podwyższonych grządkach. Miejsce do uprawy powinno być słoneczne ale osłonięte od mocnych wiatrów. Do wyboru mamy cukinie zielone, w paski, żółte, pomarańczowe, podłużne, cylindryczne lub okrągłe. Możemy spożytkować zarówno owoce jak i kwiaty. Najsmaczniejsze są młode, jędrne owoce o długości 15-25cm – są najdelikatniejsze i najwartościowsze. Do zbioru wybieramy owoce z błyszcząca skórką bez żadnych plam. Plamy mogą świadczyć o chorobie, szczególnie podczas wilgotnej pogody. Najlepiej jest spożytkować owoce na bieżąco, ponieważ podczas przechowywanie tracą swe właściwości, a przetrzymywane z innymi warzywami lub owocami wydzielającymi etylen, szybciej starzeją się i tracą smak. Młode owoce można przechowywać maksymalnie do 2 tygodni, a starsze o twardej skórce nawet do trzech miesięcy – oczywiście w chłodzie.
Cukinię można też jeść na surowo, smażyć kwiaty cukinii, przyrządzać leczo i piec ciasta. Fot.Pixabay
Co możemy zrobić z cukinii?
-
Sałatka z surowej cukinii: owoce myjemy i strugamy po długości nożykiem do obierania warzyw. Układamy na uprzednio zrobionym sosie: sok i skórka z umytej limonki, 2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia lub oleju rzepakowego, sól, pieprz, cieniutko skrojona mała ostra papryczka bez pestek, liście bazylii i mięty. Całość oprószamy kulkami lub pokrojoną drobno mozzarellą.
-
Cukinia duszona: pokrojone plastry o grubości 1-1,5cm układamy na plastrach czosnku, delikatnie oprószamy solą, pieprzem, przykrywamy i dusimy dosłownie 2-3 minuty, mają być al dente.
-
Zupa krem: podsmażamy na oleju pokrojoną w piórka cebulę i 3 ząbki czosnku, dodajemy 400g pokrojonej cukinii, sól, pieprz, bazylię lub oregano, podduszamy, dodajemy 1 litr bulionu drobiowego lub warzywnego i całość dusimy, miksujemy i przelewamy do miseczek. Gorącą zupę można posypać utartym parmezanem.
-
Placki cukiniowe: ścieramy 300g cukinii na tarce o grubych oczkach, solimy i odstawiamy. Sok odciskamy i dodajemy jajko, pieprz, zioła prowansalskie lub inne ulubione przyprawy, mąkę pszenną około 50g, pokrojony szczypiorek, natkę pietruszki, całość dokładnie mieszamy i smażymy na oleju jak placki ziemniaczane. Placki z cukinii są bardzo delikatne. Można jeść same lub z sosem jogurtowym czosnkowym lub koperkowym.
-
Cukinia z grilla: cukinię kroimy w plastry 1,5cm oprószamy sola i pieprzem lub ulubionymi przyprawami, delikatnie skrapiamy olejem rzepakowym i grillujemy al dente.
-
Faszerowana cukinia: większą cukinie kroimy w poprzek, wyciągamy nasiona i trochę miąższu, przyprawiamy do smaku i wkładamy ulubiony farsz warzywny lub mięsny. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 200?C, w zależności od wielkości cukinii 30-40 min.
-
Smażone kwiaty: na bazie jasnego piwa lub gazowanej wody mineralnej robimy ciasto naleśnikowe: słodkie z dodatkiem cukru i cynamonu lub wytrawne z solą. Moczymy czyste i suche kwiaty i smażymy w głębokim rozgrzanym tłuszczu.
Przepisów jest wiele, grunt to jeść świeże, ekologiczne produkty prosto z własnej grządki.