Reklama

Dom

Cydalima Perspectalis- groźny motyl z Azji

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 14.05.2018
38805_a75
Share
Udostępnij

Ćma bukszpanowa jest przybyszem  z zachodu Europy.Dorosła cydalima na bukszpanach siada tylko, by złożyć jaja. Są trudne do zauważenia, gdyż znajdują się wewnątrz krzewu, na spodniej części liścia. Prawie niewidoczne są również małe larwy. Największe szkody na bukszpanie wyrządzają gąsienice motyla.

Ćma bukszpanowa to bardzo groźny motyl, którego gąsienice żerują na liściach, a gdy ich zabraknie, to również na pędach. Gąsienice tworzą oprzędy wyglądające jak pajęczyny, zostawią w nich odchody, co skutkuje rozwojem grzybów.

Odżywiają się nektarem kwiatów

Samice ćmy składają żółte jaja na spodniej stronie liści bukszpanów. Z jaj wylęgają się ciekawe gąsienice: mają czarną głowę i zielonkawe ciało z czarnymi, cienkimi  paskami od głowy do końca ciała i z licznymi czarnymi kropeczkami. Motyle latają od kwietnia do września i są nieszkodliwe, bo  odżywiają się nektarem z kwiatów i sokami roślinnymi. Gąsienice rozwijają się nierównomiernie, doprowadzają do gołożeru i wysuszenia całości krzewu. Zimują larwy drugiego pokolenia w kokonach zbudowanych z liści bukszpanu mocno sklejonych przędzą. Gąsienice odżywiając się liśćmi bukszpanu gromadzą w swoim ciele toksyny, przez co stają się niesmaczne i mogą być trujące dla ptaków.

W roku 2012 ćma bukszpanowa została zaobserwowana po raz pierwszy w Polsce, w województwie dolnośląskim, a w roku 2015 odnotowano jej obecność również w województwach opolskim i małopolskim. Fot.Pixabay

Jak zwalczać?

Przy jednym, małym bukszpanie i kilku zauważonych gąsienicach należy systematycznie przeglądać wnętrze krzewu i niszczyć wszystkie oprzędy i gąsienice. Lepiej pojedynczo wycinać pędy i niszczyć gąsienice niż je strzepywać na białą włókninę, bo gąsienice mogą się zgubić w pędach. Jeżeli mamy dużo krzewów bukszpanowych lub żywopłoty z bukszpanu, musimy wykazać się cierpliwością przy przeglądaniu i zastosować odpowiedni środek chemiczny.

Decis AL lub Mospilan 20 SP

Na dzień dzisiejszy nie ma opracowanego planu zwalczania i zarejestrowanego środka dla Cydalimy, ale przy dużej ilości gąsienic na krzewie możemy zastosować dostępne na gąsienice preparaty np..: Decis AL lub Mospilan 20 SP.Można podjąć próbę ekologicznej ochrony krzewów bukszpanowych i zastosować na młode gąsienice np.: wyciąg z wrotyczu pospolitego lub bylicy piołun (w rozcieńczeniu 1:2), z bzu czarnego (w rozcieńczeniu 1:10), z rumianku (w rozcieńczeniu 1:5), wyciąg ze zdrowych liści pomidora lub ziemniaka,  łopianu lub siana albo wywar z krwawnika pospolitego lub z czosnku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy