Reklama

Dom

Prysznic ogrodowy – idealny na upały i nie tylko

Ewelina Czyżewska
Dodano: 07.06.2017
33127_prysznic_ok
Share
Udostępnij

Prysznic to urządzenie, które powoli staje się standardem ogrodowego wyposażenia. Idealnie sprawdza się jako sposób na ochłodę w upalne dni, a do tego jest praktyczny, bo ułatwia pracę w ogrodzie. Może być również jego ozdobą.  Prysznic ogrodowy można zrobić samemu lub kupić gotowe urządzenie. Podpowiadamy, jak wszystko dobrze zaplanować.

Pracę rozpoczynamy od ustalenia miejsca, w którym ustawimy prysznic ogrodowy. To ważne, również ze względu na połączenie ze źródłem poboru wody. Prysznic powinien mieć też swój odpływ, by woda mogła spłynąć i powoli wsiąknąć w ziemię. Zatem dobrym miejscem będzie ustronne, lekkie wzniesienie terenu.

Skąd brać wodę?

Miejsce, w którym ustawimy prysznic nie może być zbyt odległe od źródła wody. Najczęściej jest to kran z wodą, której używamy do podlewania grządek. Stamtąd, możemy ją doprowadzić przy pomocy węża ogrodowego. Pojawia się tylko pytanie – czy wystarczy nam wyłącznie zimna woda? Jeśli zależy nam na ciepłej wodzie, musimy podpiąć go do kranu z ciepłą wodą, który znajduje się najczęściej wewnątrz domu. Możemy to zrobić poprzez uchylone okno lub wywiercić otwór w murze i zrobić stałą instalację.

Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do prysznica wody, możemy używać prysznica turystycznego, do którego dostarczmy ją w pojemniku. O wiele wygodniejszy jest jednak prawdziwy natrysk, który stoi na nóżkach lub wbijany jest w grunt. Najprostszy stacjonarny prysznic ogrodowy kupimy już za niecałe 40 zł.

Ciekawym rozwiązaniem jest prysznic solarny, który wyposażony jest w kolektor słoneczny, mieszacz wody oraz w zbiornik, do którego doprowadzana jest zimna woda. Kolektor podgrzewa wodę do temperatury ok. 60 stopni C, a następnie w mieszaczu łączy ciepłą z zimną. Prysznic solarny jest bardzo praktyczny, ale nie możemy liczyć na to, że wykąpią się pod nim w krótkim czasie wszyscy członkowie rodziny, bo efektywność systemu solarnego jest bardzo ograniczona. Koszt takiego prysznica to około 350 złotych.

Jak zbudować prysznic ogrodowy samodzielnie?

Do budowy prysznica ogrodowego będą nam potrzebne: kran prysznicowy wykonany ze stali szlachetnej, wąż do podłączenia kranu, około 70 impregnowanych pali drewnianych z drewna świerkowego na ogrodzenie, o długości 2,5 metra – w zależności od wysokości budowanego prysznica, płyty z kamienia naturalnego (liczba zależy od planowanej powierzchni prysznica) oraz około 0,4 metra sześciennego żwiru na drenaż i tyle samo piasku pod bruk do układania płyt. Do tego drut ogrodzeniowy, cynkowany (około 4 m) i niezbędne narzędzia, tj. szpadel, piła, młot gumowy oraz wiertarko-wkrętarka.

W miejscu, gdzie powstanie prysznic, układamy płyty z kamienia naturalnego. Następnie przy pomocy szpadla zaznaczamy kontur powierzchni prysznica. Przy określaniu powierzchni i kształtu warto skupić się na tym, aby prysznic był wygodny w użyciu, a wejście do niego – odpowiednio szerokie. Najlepiej, jeśli będzie miał owalny kształt, z lekko przesuniętym wejściem, które zapewni użytkownikom większą prywatność.

Następnie, wewnątrz zaznaczonego szpadlem konturu prysznica, należy wykopać ziemię na głębokości około 20 centymetrów i wysypać ją równomiernie warstwą przygotowanego żwiru. Przykrywamy ją warstwą piasku i wyrównujemy powierzchnię.

Gdy podłoże jest już gotowe, układamy płyty, łącząc ze sobą większe z mniejszymi, tak by ładnie ze sobą kontrastowały. Między płytami trzeba zostawić około 5-10 centymetrów odstępu. Po ułożeniu płyt na piasku, dociskamy je lekko ręką, a następnie przy pomocy gumowego młotka, mocno wbijamy je w podłoże. Wszystkie szczeliny między płytami wypełniamy pozostałym żwirem, który będzie służył jako drenaż.

Jeśli podłoże pod prysznic jest już przygotowane, przystępujemy do budowy prysznica. Stawiamy konstrukcję na palach – coś w rodzaju parawanu – który będzie zapobiegał zbytniemu rozprzestrzenianiu się wody. Aby zwiększyć stabilność konstrukcji, wbijamy pale młotem kowalskim bezpośrednio w ziemię na głębokość około 50 centymetrów.

Pale łączymy drutem ogrodzeniowym. W tym celu w każdym palu, w górnej i dolnej części – na wysokości około jednej trzeciej długości pala – wiercimy otwór, a następnie przewlekamy drut przez dolny otwór w pierwszym palu, od zewnątrz do wewnątrz, a przez drugi pal od wewnątrz na zewnątrz, dotąd aż połączymy je wszystkie. Na końcu zwijamy drut tak, aby się nie poluzował. W analogiczny sposób należy połączyć pale od góry. I prysznic jest gotowy!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy