Aby schody wyglądały dobrze, powinny komponować się z domem i jego otoczeniem. Dlatego często do ich wykonania używa się materiałów, którymi wykończono inne elementy elewacji. Dużą rolę odgrywa również cena. Najtańsza jest kostka brukowa, ale do eleganckiej rezydencji pasują schody z granitu. Co wybrać, by schody w połączeniu z domem stanowiły harmonijną całość, a przy tym były trwałe?
Kamień na wykończenie schodów zewnętrznych powinien być twardy, a tym samym trudno ścieralny. – Najlepszy jest granit – mówi Marek Zajchowski, właściciel zakładu kamieniarskiego
ZAKO w Zaczerniu. – To kamień spójny swoją strukturą, bardzo trwały, odporny na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Najczęściej stosuje się granit o powierzchni płomieniowanej. Jest ona szorstka, antypoślizgowa i matowa. Można też użyć granitu o fakturze groszkowanej bądź surowej, niepolerowanej. Do wyboru jest duża gama kolorystyczna. Od jasnych popieli, przez beże, czerwienie, do grafitu i koloru czarnego. Najczęściej wybierane są granity w odcieniach szarości.
Bardzo ładnie się prezentują, a do tego są praktyczne w użytkowaniu, ponieważ nie widać na nich zabrudzeń.
Czas realizacji zamówienia na schody z granitu to przedział od dwóch dni do nawet dwóch tygodni. – Jest to uzależnione od złożoności danego projektu – mówi właściciel zakładu kamieniarskiego. – Mimo że kamień jest dość twardym materiałem, to coraz większe możliwości technologiczne pozwalają na wykonywanie schodów o ciekawej konstrukcji i wyglądzie. Koszt schodów zależy od ilości zużytego materiału, od złożoności formy. Cenę przelicza się w metrach kwadratowych. Jeden metr to koszt, który kształtuje się w granicach od 800 do 1500 złotych. W cenę wliczone jest również wykonanie schodów.
Istotna sprawą jest przygotowanie podłoża pod schody z kamienia oraz wykonanie izolacji. – Jeśli tego nie zrobimy, schody nie będą wystarczająco mocno przyklejone do betonu – tłumaczy Marek Zajchowski. – Musi być wykonana hydroizolacja, a później położone odpowiednie kleje, po to by schody wytrzymywały w wysokich – ujemnych, jak i dodatnich – temperaturach. Aby schody przez cały czas ładnie wyglądały oraz by przedłużyć ich trwałość, należy zadbać o impregnację kamienia. Dzięki niej zapobiegniemy pojawianiu się na nich plam i przebarwień na naszych schodach.
Schody z kamienia najczęściej spotykamy w dużych rezydencjach. Jest to w dalszym ciągu produkt ekskluzywny. Czasem jednak warto zainwestować więcej, by móc przez długie lata cieszyć się efektownie wyglądającymi schodami.
Schody z kostki brukowej
Dużo tańszym rozwiązaniem niż schody z granitu są schody wyłożone kostką brukową. Pewnie dlatego cieszą się coraz większą popularnością. – Oprócz ceny na uwagę zasługuje też fakt, że czas wykonania schodów z kostki jest krótki, a wybór materiałów ogromny – mówi Marcin Trawka, właściciel firmy Brukarz w Rzeszowie. – Producenci oprócz szerokiej gamy kolorystycznej, oferują również duży wybór kształtów kostki brukowej. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na wykonanie różnych form schodów, od prostych do bardziej złożonych i takich z podjazdami dla wózków.
Schody z kostki brukowej możemy wykonać sami. Warto jednak skorzystać z fachowej pomocy, by uniknąć błędów konstrukcyjnych. Zbyt wysokie stopnie mogą sprawić, że użytkowanie schodów będzie wręcz niebezpieczne. Natomiast źle przygotowanie podłoże obniży ich trwałość. – Zanim zaczniemy, musimy zmierzyć wysokość, na jakiej znajduje się wejście do domu – tłumaczy właściciel firmy Brukarz. – Jeżeli drzwi są usytuowane na wysokości 40 cm nad ziemią, wtedy wystarczą trzy stopnie. Taki stopień powinien mieć wysokość pomiędzy 12 a 16 cm. Prawidłowo wykonane schody z kostki brukowej muszą mieć również delikatny spadek. Dzięki temu nadmiar wody będzie odprowadzany, a reszta wsiąknie w podłoże piaskowo-cementowe pod kostką. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy schodów był przygotowany projekt, w którym rozmieszczone będą elementy kostki. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile i jakie będą nam potrzebne. Czasem kostkę trzeba docinać.
Schody z kostki brukowej, podobnie jak i z kamienia, są trwałym elementem wykończenia domu. Ale zawsze należy dbać o ich jakość. – Nie wolno posypywać schodów solą, ponieważ niszczy ona beton – uczula Marcin Trawka. – Jeśli zimą jest ślisko, najlepiej na schody wysypać piach. Jeśli chodzi o impregnację tego typu schodów, to należy się z nią wstrzymać przez rok od momentu ułożenia schodów. Przez ten czas będzie wytrącał się biały osad. Mówi się wtedy, że beton „dojrzewa”. Po roku należy schody umyć i dopiero wtedy zaimpregnować. Koszt takiej impregnacji to ok. 200 zł za pięć litrów płynu. Jeżeli z jakiegoś powodu element schodów nam się zniszczy, możemy go wymienić na nowy bez większego problemu.
Koszt wykonania schodów z kostki brukowej uzależniony jest od ilości zużytego materiału, od wysokości schodów i od ilości użytych obrzeży. – Schody standardowe można już zmieścić w kwocie 1500 zł – mówi właściciel firmy brukarskiej. – Czas realizacji zamówienia przy złożonej konstrukcji to trzy dni. Jeśli jest to prosta forma, ten czas można jeszcze skrócić.
Schody wykończone płytkami ceramicznymi
Praktycznym rozwiązaniem mogą być również, schody zewnętrzne wykończone płytkami klinkierowymi, gresem porcelanowym oraz mrozoodporną terakotą. Płytki przeznaczone na schody zewnętrzne mają nasiąkliwość poniżej trzech procent, są więc mrozoodporne. Jeśli nie spełniają tej normy, są narażone na pęknięcia i odpryski. Użyty materiał musi być też odporny na ścieranie oraz bezpieczny do użytkowania. Najbezpieczniejsze są te płytki, które oznaczone są jako antypoślizgowe. Dobrze sprawdzają się też płytki o naturalnie chropowatej, nierównej strukturze bądź reliefowane.
Do wykonania schodów tego typu, można nabyć specjalne zestawy w sklepach. W ich skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe i narożne. Elementy stopnicowe mają wysunięte noski, dzięki którym woda nie zacieka na podstopnice. Dla większej wygody warto pomyśleć o płytkach z właściwościami samoczyszczącymi. Zanieczyszczenia, które pojawiają się na ich powierzchni, rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Klej do mocowania, podobnie jak płytki, powinien być mrozoodporny. Nanosi się go na całą powierzchnię płytek i na podłoże, tak aby pod płytkami nie zbierała się woda i okładzina trwale przylegała do betonu. Koszt wykonania schodów wykończonych płytkami, podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych granitu czy kostki brukowej, uzależniony jest od ilości i ceny zużytego materiału. Do tego należy doliczyć koszt wykonania, jeśli zdecydujemy się na profesjonalną ekipę, która zrobi to za nas.