Reklama

Biznes

Wiadukt nad torami przy Wyspiańskiego. Konsultacje

Alina Bosak
Dodano: 07.11.2023
  • Wizualizacja wiaduktu przy ul. Wyspiańskiego. Fot. Materiały UM Rzeszowa
Wizualizacja wiaduktu przy ul. Wyspiańskiego. Fot. Materiały UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

Ratusz chce usprawnić ruch w okolicy ul. Wyspiańskiego i Hoffmanowej i proponuje wiadukt nad torami. Wstępny projekt już jest i w poniedziałek 6 listopada rozpoczęły się społeczne konsultacje dotyczące tej inwestycji. Planowana jest na lata 2027-2029.

Konsultacje dotyczące budowy wiaduktu nad torami przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie rozpoczęły się w poniedziałek 6 listopada i potrwają do 21 listopada. To na razie projekt koncepcyjny wiaduktu nad torami kolejowymi łączący ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej.

Wiadukt je potrzebny, ponieważ coraz więcej połączeń kolejowych w kierunku Jasła powoduje, że kierowcy coraz dłużej czekają na przejazd przez tory w centrum miasta. Dodatkowo pod koniec roku w sąsiedztwie stacji Staroniwa oddana zostanie do użytku stacja serwisowa z halą dla pociągów Podkarpackiej Kolej Aglomeracyjnej.

Przebieg drogi z wiaduktem

Inwestycja, która pozwoliłaby na bezkolizyjny ruch w tej okolicy, obejmuje rozbudowę ul. Wyspiańskiego od skrzyżowania z ul. Bohaterów, poprzez ul. Hoffmanowej do ul. Mochnackiego oraz budowę wiaduktu nad torami kolejowymi. Rozbudowany odcinek ma mierzyć ok. 1 170 m, przy czym długość samego wiaduktu to ok. 256 m. Rozbudowana ma być również ul. Sondeja na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Łokietka. Długość tego odcinka to ok. 245 m.

W ramach inwestycji planowana jest również budowa buspasów, chodników i ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych, odwodnienie, oświetlenie, budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych, przebudowa skrzyżowań z istniejącymi ulicami (w tym m. in. ul. Bohaterów, ul. W. Stwosza, ul. Mochnackiego, ul. Pułaskiego) oraz przebudowa istniejącej infrastruktury kolidującej z planowaną budową drogi.

Konsultacje ws. wiaduktu do 21 listopada

Konsultacje dotyczące koncepcji tego rozwiązania zaproponowanej przez Mosty Katowice rozpoczynają się 6 listopada od debaty z mieszkańcami w sali VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego 16a (początek o godz. 16.00). Ratusz do 21 listopada 2023 r. zbiera także uwagi i wnioski drogą elektroniczną. Można je wysyłać na adres: konsultacje@erzeszow.pl.

Umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej na budowę wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej podpisana została z firmą Mosty Katowice w maju ubiegłego roku. Jej wartość to niespełna 2,4 mln zł. Zgodnie z umową prace projektowe wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) mają się zakończyć 28 lipca 2024 r.

Realizacja wiaduktu w latach 2027-2029

W lipcu br. koncepcja została pozytywnie zaopiniowana na posiedzenia Komisji ds. oceny projektów miejskich przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.

W chwili obecnej Wykonawca przygotowuje się do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, uzyskuje również warunki techniczne od gestorów sieci.

Natomiast sama budowa wiadukty miałaby być zrealizowana w latach 2027-2029 – tak zakłada Wieloletnia Prognoza Finansowa miasta.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy