Reklama

Biznes

Lubelska oficjalne otwarta. Dojazd do lotniska

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 04.04.2024
Otwarcie ulicy Lubelskiej. Fot. Krzysztof Witek/PUM
Otwarcie ulicy Lubelskiej. Fot. Krzysztof Witek/PUM
Share
Udostępnij

Prawie 150 mln zł kosztował remont drogi wojewódzkiej 878 na odcinku od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką 869 w Jasionce. W środę droga dojazdowa z Rzeszowa do lotniska w Jasionce została oficjalnie otwarta.

Droga została rozbudowana na odcinku 5 km. Poszerzona została jezdnia do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Na całej długości trasy znajdują się ścieżki dla pieszych i rowerzystów, zatoki autobusowe oraz dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych. Obiekty inżynierskie: most na rzece Mrowla i wiadukt nad drogą lokalną w Trzebownisku zostały rozebrane i wybudowane na nowo oraz wykonano 3 przepusty dla zwierząt. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami innych kategorii, w ramach których wybudowano dwa ronda. Przebudowanych zostało również ponad 200 zjazdów indywidualnych i publicznych oraz  wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie i drogi serwisowe do obsługi przyległych terenów.

Pieniądze na remont z Polski Wschodniej

– Ta droga była realizowana w bardzo trudnych warunkach. Udało się ostatnim rzutem wykorzystać środki z Polski Wschodniej. To jest nasz duży sukces – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa.

 Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceprezes portu lotniczego w Jasionce, która była wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej nadzorującym m.in. środki z Polski Wschodniej, dodała: „Tutaj, na Podkarpaciu, te środki są bardzo dobrze inwestowane. Na infrastrukturze drogowej mamy okazję zauważyć, jakie efekty daje montaż środków pochodzących z Unii Europejskiej, z budżetu państwa, ale również z budżetu województwa. Ta inwestycja, oprócz tego, że poprawia bezpieczeństwo na drogach i usprawnia ruch mieszkańcom, przyczynia się także do tego, że do portu Rzeszów-Jasionka będziemy mogli dojechać szybciej.

Kolejne drogowe inwestycje za ponad 2,5 mld zł

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Piotr Miąso, przyznał, że choć oddawana do użytku droga, była ostatnim zadaniem wykonanym przez PZDW z wykorzystaniem środków z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020, kolejne inwestycje już są planowane.

Otwarcie ulicy Lubelskiej. Fot. Krzysztof Witek/PUM

– Nie kończymy swojej działalności. Wręcz przeciwnie. W tej chwili mamy uruchomionych ponad dwadzieścia zadań inwestycyjnych, dużych zadań, wieloletnich, których kwoty przekraczają 2,5 mld złotych – mówił Piotr Miąso.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy