Reklama

Biznes

Waldemar Szumny przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 07.05.2024
Waldemar Szumny. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Waldemar Szumny. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Share
Udostępnij

Nowy skład Rady Miasta Rzeszowa przynosi nowe porządki. We wtorek odbyła się sesja inauguracyjna nowej Rady wybranej w kwietniowych wyborach samorządowych i nie zabrakło niespodzianek. Po 14 latach Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej przestał być przewodniczącym Radym Miasta Rzeszowa. Na czele Rady stanął Waldemar Szumny z PiS. W ostatnich wyborach kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, który w drugiej turze przegrał z Konradem Fijołkiem, ale już z boju o szefostwo Rady wyszedł zwycięsko. Wygrał głosami 14 radnych w 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa.

I choć to nie były łatwe wybory, bo o fotel przewodniczącego od lat nie ubiegało się tak wielu kandydatów – aż trzy osoby: Andrzej Dec z PO, Waldemar Szumny z PiS i Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa, ostatecznie udało się ustalić zasady wyboru nowego przewodniczącego.

W pierwszej turze głosowania Andrzej Dec otrzymał 11 głosów za, 12 przeciw i dwa głosy wstrzymujące. Waldemar Szumny 9 głosów za, 14 przeciw i dwa głosy wstrzymujące. Jacek Strojny 5 głosów za i 20 przeciw.

Dec i Szumy w II turze wyborów na przewodniczącego

W drugiej turze wyborów do walki stanęli: Andrzej Dec oraz Waldemar Szumny. I to właśnie Szumny zdobył 14 głosów za, 11 przeciw oraz nikt się nie wstrzymał. Andrzej Dec uzyskał 10 głosów za, 11 przeciw, czterech radnych wstrzymało się od głosu. Dla Deca to była gorzka porażka – przewodniczącym Rady był przez ostatnich 14 lat, a w Radzie Miasta Rzeszowa zasiada od 34 lat, od 1990 roku i jest radnym z najdłuższym stażem w rzeszowskim Ratuszu.

PiS z 9 radnymi w Radzie Miasta Rzeszowa

Na Waldemara Szumnego w ostatnich wyborach prezydenckich zagłosowało 45,1 proc. rzeszowian. I choć Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory prezydenckie w Rzeszowie, to i tak może mówić o sukcesie, w mieście po raz pierwszy od 22 lat odbyła się druga tura wyborów, z udziałem przedstawiciela właśnie tej partii. Poza tym PiS wprowadził największą liczbę radnych do Ratusza – ma ich 9.

W Radzie Miasta Rzeszowa zasiada 25 radnych – 9 z PiS, 7 z KO , 5 z Rozwoju Rzeszowa oraz 4 ze Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy