Reklama

Biznes

Studenci medycyny dostali po 3 tys. zł stypendium

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 04.01.2024
Fot. Anna Magda/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Fot. Anna Magda/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Share
Udostępnij

Samorząd województwa podkarpackiego rozdał pierwsze 30 stypendiów dla studentów medycyny. Te w wysokości 3 tys. zł są wypłacane co miesiąc do końca studiów. Pod pewnymi jednak  warunkami – po studiach stypendyści muszą rozpocząć pracę w podkarpackich szpitalach prowadzonych przez samorząd i wybrać jedną z kilku deficytowych specjalizacji.

W pierwszym naborze przyznano 30 stypendiów. Podpisanych zostało już 27 umów: dziewięć ze studentami IV roku, 14 ze studentami V roku oraz cztery ze studentami VI roku. Pierwsze umowy zostały podpisane jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Część studentów otrzymała już stypendia za miesiące: październik, listopad i grudzień. Do 15 stycznia wszyscy studenci, którzy podpiszą umowy, otrzymają stypendia z wyrównaniem od października.

Samorząd województwa do 2026 roku chce wydać na ten program 3 240 000 zł. Zakłada on przyznanie stypendium ok. 90 studentom w kwocie 3 000 zł miesięcznie. Łączny koszt pierwszego naboru wyniesie 1,6 mln złotych.

– Jeżeli się okaże w trakcie, że zainteresowanie tym programem będzie rosło, to jesteśmy gotowi zwiększyć tę kwotę, a jednocześnie zwracamy się do prezydentów miast, w których mamy szpitale wojewódzkie w: Krośnie, Tarnobrzegu, Przemyślu, Rzeszowie – aby ten program wsparli – mówił w trakcie środowego spotkania ze studentami, marszałek województwa Władysław Ortyl.

Pierwsze stypendia dla studentów medycyny, którzy zostaną na Podkarpaciu

Do pierwsze edycji programu wpłynęło 38 zgłoszeń. W pierwszej kolejności rekomendowane były wnioski studentów kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego (stypendium przyznano 24 studentom z tej uczelni) oraz te złożone przez studentów, którzy studiują poza Podkarpaciem, ale mają stałe miejsce zamieszkania na terenie województwa podkarpackiego. Stypendium przyznano sześciu takim studentom z innych uczelni w kraju: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku. Większość stypendystów stanowią mieszkańcy województwa podkarpackiego. Dwie osoby mieszkają w województwie małopolskim, ale studiują na Uniwersytecie Rzeszowskim.

– Ten program bardzo wspiera studentów, którzy chcą pozostać w miejscu swojego zamieszkania i tutaj realizować swoje zawodowe pasje i rozwijać karierę. Dla mnie, jako dla studentki VI roku, jest to bardzo duże wyróżnienie, a także wsparcie finansowe, dzięki któremu będę mogła realizować swoje dalsze cele i marzenia – mówiła Aleksandra Mokrzycka, która jest studentką VI roku na Uniwersytecie Rzeszowskim i chciałaby robić specjalizację z neonatologii. Po studiach planuje też zostać w Rzeszowie.

Program stypendialny samorządu województwa podkarpackiego jest adresowany do studentów kierunku lekarskiego, którzy zadeklarują podjęcie zatrudnienia na terenie województwa podkarpackiego, w wybranej specjalizacji deficytowej, z listy specjalizacji wskazanych przez zarząd województwa.

Studenci, którzy podpisali umowy wskazali w pierwszej kolejności następujące specjalizacje:

 – anestezjologię i intensywną terapię ( 6 osób – w tym 5 w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– neurologię  (6 osób – w tym 4 w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– choroby wewnętrzne (4 osoby – w tym 3 w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– psychiatrię (5 osób – w tym 4 w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki zdrowotnej im. prof. A. Kępińskiego w Jarosławiu )

– radiologię i diagnostykę obrazową (3 osoby w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– neonatologię (3 osoby w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– chirurgię ogólną (2 osoby w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– kardiochirurgię (1 osoba w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie)

– Studenci mogli wskazać trzy specjalizacje w składanym wniosku, natomiast dla studentów i dla nas wiążący jest wykaz przyjęty przez zarząd i ostatecznie studenci będą mogli docelowo wybierać ze wszystkich tych specjalizacji deficytowych – wyjaśniała Katarzyna Kuczmenda – zastępca dyr. Departamentu Edukacji i Nauki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy