Reklama

Biznes

Remont na Grunwaldzkiej. Będą ławki ze zdjęciami

Alina Bosak
Dodano: 20.10.2023
Przy Grunwaldzkiej staną ławeczki z historycznymi zdjęciami. Fot. Materiały z dokumentacji przetargowej UM Rzeszowa
Przy Grunwaldzkiej staną ławeczki z historycznymi zdjęciami. Fot. Materiały z dokumentacji przetargowej UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

Właśnie rozpoczął się zapowiadany od dawna remont ul. Grunwaldzkiej. Po renowacji jeden z najstarszych rzeszowskich traktów z trasy, którą szybko się przebiega ku ul. Kościuszki i 3 Maja, powinien zamienić się w przyjemny spacerniak z historycznymi ciekawostkami po drodze: ławeczkami ze zdjęciami ze stuletnich pocztówek, niewielkim monumentem w miejscu dawnego Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej, który stał tu przed wiekiem, starannie odnowioną rzeźbą sowy nad miejskim poidełkiem.

Roboty na ul. Grunwaldzkiej rozpoczęły się przy obok skrzyżowania z ul. Kościuszki i będą się przesuwać w kierunku ulic Matejki i Kopernika. Ponieważ obejmują przebudowę instalacji podziemnych, piesi musza się liczyć z niedgodnościami. Obecnie przechodzić mogą środkiem deptaka, a do restauracji, barów, sklepów i punktów usługowych ustawiane są antypoślizgowe platformy. Przez ulicę nie można przejechać samochodem. Przebudowa ma potrwać rok, a po jej zakończeniu ulica zyskać nowy, bardziej turystyczny rys.

Płyta z mosiądzu z nazwą dawnej ulicy

U wejścia ul. Grunwaldzkiej w chodnik wmontowana zostanie mosiężna płyta z napisem: Ulica Grunwaldzka do 1910 roku Aleja Sandomierska. Będzie miała wymiary 30 x 60 cm, a więc takie same jak pozostałe płyty granitowe, którymi wyłożony zostanie deptak na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Kopernika. Wyżej, od skrzyżowania Kopernika w kierunku ul. Kościuszki, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka.

W nowym projekcie ul. Grunwaldzkiej zaplanowano nie tylko sporo zieleni, nowe lampy uliczne, renowację zabytkowego ogrodzenia i poidełka z rzeźbą sowy przy budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego, czy praktyczne stojaki rowerowe. Wędrując w górę traktu ku ul. Kościuszki będzie można przysiąść na ławeczkach wzbogaconych o zdjęcia przedstawiające widok tej jednej z najstarszych rzeszowskich ulic. To reprodukcje ze starych, liczących sto lat pocztówek. W projekcie zaplanowano trzy takie ławeczki.

Monument w miejscu dawnego pomnika

Ciekawy turystyczny zakątek powstanie na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej. Stanie tu niewielki monument upamiętniający Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej, odnowiona zostanie studnia i ustawione zostaną parklety, na których będzie można przysiąść i spojrzeć na stary rzeszowski trakt z nowej perspektywy. Warto dodać, że daszek studni zostanie całkowicie zrekonstruowany według wzoru historycznego.

Sam monument przypominający dawny Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej również stanie w swoim historycznym miejscu – tam, gdzie znajdował się na początku XIX wieku, kiedy to z okazji jego umieszczenia (a był to czas wielkich manifestacji niepodległościowych w Polsce pod zaborami) zmieniono nazwę ulicy na Grunwaldzka właśnie. Będzie to okrągły monument o średnicy ok. 120 cm, wyniesiony nad poziom placu o 0,5-1,65 cm. Wykonany zostanie z czarnego granitu. Na górze wykuta zostanie inskrypcja, a zagłębienia liter będą wymalowane złotą farbą: „W tym miejscy znajdował się Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej w latach 1910 – 1935”. Wokół monumentu zostanie ułożona kostka porfirowa historyczna – z odzysku i o różnych wymiarach. Kompozycja ma nawiązywać do otoczenia zabytkowej studni znajdującej się na tym samym placu.

Miejsce to za rok z pewnością trafi na mapę historycznych spacerów po Rzeszowie.

Wykonawcą prac  jest firma OBO Polska. Koszt inwestycji to ok. 13,681 mln zł.

Remont Grunwaldzkiej ma być wykonany w ciągu 12 miesięcy. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy